زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۳/۵
» بین الملل » ادعای جدید عربستان: برای حمله به تاسیسات نفتی از گوگل استفاده شده است
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۷ - ۲۱:۲۴
 کد خبر: 80195
 125 بازدید

ادعای جدید عربستان: برای حمله به تاسیسات نفتی از گوگل استفاده شده است

منابع رسمی شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو مدعی اند که ایران به عنوان مظنون حمله به تاسیسات نفتی این کشور در ماه سپتامبر عملیات خود را با استفاده از نقشه‌های ماهواره‌ای گوگل انجام داده است.

ادعای جدید عربستان: برای حمله به تاسیسات نفتی از گوگل استفاده شده است

به گزارش عصر ایران به نقل از یورونیوز، جو مِنشن، سناتور دموکرات که دو هفته پس از وقوع حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان به این کشور رفته و پس از بازدید از بقایای حملات با مقام‌های ارشد شرکت آرامکو دیدار و گفت‌و‌گو کرده، با حضور در مجمع مدیران شرکت‌های زیربنایی منطقه آمریکای شمالی در واشنگتن مشاهدات و ارزیابی خود را با آنها به اشتراک گذاشت.

هفته‌نامه واشنگتن اگزمینر به نقل از منشن نوشت، نقشه‌های ماهواره‌ای تاسیسات نفتی عربستان چنان واضح بوده که شناسایی اهداف بسیار دقیق برای حمله، کار دشواری نبوده است.

سناتور ایالت ویرجینیای غربی افزود: «پس از مشاهده فیلم حملات موشکی انجام شده از مقام‌های آرامکو پرسیدم که آیا مطمئن هستند که پیش از حمله یک عملیات جاسوسی دقیق در تاسیسات نفتی آنها انجام نشده، چون که شواهد گویای وجود اطلاعات دقیق از مختصات تاسیسات و بخش‌های پیچیده آن بود.»

آقای منشن ادامه داد: «مقام ارشد آرامکو در پاسخ گفت که اگر چنین احتمالی وجود داشت حتما می‌گفتیم ولی همه این اطلاعات با دقت بسیار بالا در گوگول و نقشه‌های گوگل ارث قابل دسترسی است.»

سناتور دموکرات سپس از امنیت تاسیسات آمریکا در سراسر جهان ابراز نگرانی کرد و گفت که با وجود تصاویر و اطلاعات دقیق و محافظت نشده در نقشه‌های گوگل، جاسوسی در جهان ساده‌تر شده و «اغراق نیست که بگوییم دیگر هیچ نقطه امنی در جهان وجود ندارد.»

منشن که در آغاز به کار دولت دونالد ترامپ، نامزد احراز سمت وزارت امور خارجه آمریکا بود، در پایان سخنان خود هشدار داد که در شرایط فعلی خطوط لوله گاز آمریکا بسیار آسیب‌پذیر هستند و روند فزاینده وابستگی صنایع مختلف به گاز طبیعی تبعات امنیتی وقوع هرگونه تخریب در جریان گاز آمریکا را بسیار بالا برده است.

حملات موشکی و پهپادی روز ۱۴ سپتامبر به پالایشگاه‌های بقیق و میدان نفتی خریص در شرق عربستان به اذعان عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی تولید روزانه ۵.۷ میلیون بشکه از نفت این کشور را مختل کرد.

این رقم معادل ۵ درصد تولید روزانه نفت جهان بود و گذشته از عربستان سعودی و آمریکا، برخی قدرت‌های اروپایی نیز ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کردند. در حالی که انصارالله یمن (حوثی ها) مسئولیت این حملات را بر عهده گرفتند.

ایران هرگونه ارتباط با این حملات را تکذیب کرد.


برچسب ها : ,
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه