زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۲/۲۸
» اجتماعی » امن‌ترین جای تهران در موقع صاعقه کجاست؟
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ - ۱۱:۰۴
 کد خبر: 79494
 97 بازدید

امن‌ترین جای تهران در موقع صاعقه کجاست؟

بارها در اخبار و گزارش‌های مختلف از مخاطرات تهران و از ساخت‌و سازها روی حریم گسل‌ها و ... گفته شده است و هربار این سوال مطرح شده که امن‌ترین جای تهران کدام یک از محلات آن است، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران به این سوال پاسخ داده است.

امن‌ترین جای تهران  در موقع صاعقه کجاست؟

رضا کرمی محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این که با توجه به مخاطرات مختلفی که تهران را تهدید می‌کند، امن ترین مناطق تهران کجاست؟ اظهار کرد: واقعیت این است که نمی‌توان به سادگی نام چند محله را به عنوان محله‌های امن تهران اعلام کرد. امن ترین محلات جایی هستند که در آنها ساخت و سازها به خوبی انجام شده باشد. در واقع هر جا که ساخت و ساز اصولی و متناسب با شرایط مخاطرات همان منطقه ساخته شده باشد می‌توان گفت که منطقه‌ امنی است.

وی ادامه داد: امروزه حتی در زلزله خیزترین نقاط جهان ساختمان‌هایی ساخته شده که در پی وقوع زلزله آسیب نمی‌بینند. بنابراین باید الگوی ساخت و ساز را تغییر دهیم و در این خصوص لازم است سازمان نظام مهندسی وارد شده و نظارت بیشتری بر استانداردهای روش ساخت و سازها داشته باشد. همچنین باید کیفیت مصالح ساختمان نیز ارتقاء یابد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه سازمان مدیریت بحران این آمادگی را دارد که سهم و وظیفه خود در این خصوص را انجام دهد، گفت: در این شرایط می‌توان گفت امن‌ترین جای تهران ساختمان‌هایی هستند که اصولی ساخته شده باشند؛ البته می‌توان گفت که روی گسل‌ها و حریم آنها و نیز حریم روددره‌ها قطعا جای امنی در تهران نیست و نباید ساخت و ساز روی آنها انجام شود.

وی اضافه کرد:‌ نقاط امن تهران برای حضور در هنگام حوادثی نظیر زلزله هم روی نقشه تهران جانمایی شده و تابلوهایی نیز در آن محل‌ها نصب شده تا شهروندان هر محله در صورت وقوع حوادث در این مناطق حاضر شوند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا آمادگی ما از زمان وقوع زلزله مَنجیل تا کنون که منجر به تدوین آئین‌نامه‌های جدی برای ساخت و ساز ایمن شد تغییر کرده یا نه؟ تصریح کرد: قطعا طی این ۳۰ سال آمادگی ما تغییر کرده و بیشتر شده است اما سرعت‌مان خیلی کم بوده و می‌توانستیم طی این مدت پیشرفت بسیار بیشتری با هم داشته باشیم.

کرمی محمدی در مورد گسل‌های فعال در شهر تهران نیز گفت: گسل مشا در شمال تهران را که بیش از ۸۰ کیلومتر طول داشته و مناطقی همچون نیاوران در شمال شرق تا برج‌های منطقه ۲۲ در غرب تهران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، یکی از خطرناکترین گسل‌های تهران است که دامنه‌های جنوبی البرز را در استان تهران در بر گرفته است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , تله تایپ , حوادث , خبر داغ , شهری
ارسال دیدگاه