بر روی زمین چیزی بزرگتر از انسان نیست و در انسان چیزی بزرگتر از فکر او. (همیلتون)
۱۳۹۹/۳/۱۴
» بین الملل » پمپئو: منشا حملات به تاسیسات نفی عربستان از عراق نبوده است
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ - ۱۸:۳۸
 کد خبر: 73867
 89 بازدید

پمپئو: منشا حملات به تاسیسات نفی عربستان از عراق نبوده است

"مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق اذعان کرد که حملات اخیر به تاسیسات نفی آرامکو عربستان بر خلاف برخی شایعات، از مبدا خاک عراق نبوده است.

پمپئو: منشا حملات به تاسیسات نفی عربستان از عراق نبوده است

دفتر نخست وزیری عراق که پیشتر طی اطلاعیه ای بدون توضیح بیشتر صرفا از انجام مکالمه تلفنی پمپئو با عبدالمهدی خبر داده بود، در اطلاعیه ای جدید اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا در این گفتگو اذعان کرده است طبق اطلاعات واشنگتن، حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی، از خاک عراق صورت نگرفته است.

در این اطلاعیه آمده است که دو طرف درباره حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان صورت گرفته بحث و گفتگو کرده و موضع کشورهایشان را درخصوص بحران جاری مطرح کردند.

تاکید بر ضرورت همکاری اطلاعاتی از دیگر محورهای این گفتگو اعلام شده است.

نخست وزیر عراق نیز ماموریت کشورش را حفظ امنیت و ثبات خود و خودداری از هر گونه اقدامی که موجب تشدید اوضاع شود و همچنین ممنوعیت بکارگیری خاکش در حمله به هر کدام از همسایگان یا کشورهای دوست و برادر عراق و نیز دور کردن سایه جنگ از عراق و منطقه و دور نگه داشتن این کشور از ورود به قطب بندی ها (ی منطقه ای و جهانی) عنوان کرد.

بر اساس اطلاعیه دفتر نخست وزیر عراق، پمپئو نیز در این تماس تلفنی اذعان کرده که اطلاعات واشنگتن تایید می کند که کار حمله به تاسیسات نفتی عربستان از خاک عراق انجام نشده است.

این تماس تلفنی در پی حملات ویرانگر مقاومت یمن به تاسیسات نفتی آرامگو عربستان در انتقام از حملات سعودی ها به مردم غیرنظامی و زیرساخت های این کشور صورت می گیرد، حمله ای که برخی رسانه های غربی و عربی در یک فضاسازی مشکوک مدعی شده بودند از مبدا جنوب عراق انجام شده است اما بغداد این شایعات را بی اساس دانسته و بشدت تکذیب کرده بود.

روابط بغداد واشنگتن طی ماههای گذشته بویژه پس از حملات هوایی که به چندین مرکز و زاغه مهمات سازمان الحشد الشعبی عراق صورت گرفت و از رژیم صیهونیستی بعنوان عامل و آمریکا بعنوان مطلع و پشتیبان این حملات یاد شد، شرایط ویژه ای را می گذارند، بویژه در شرایطی که فشار آمریکا برای همراه کردن عراق با سیاست های منطقه ای خود و حذف گروههای مقاومت عراقی از یکسو و فشار نیروها و احزاب عراقی به پارلمان برای تصویب قانونی جهت پایان دادن به حضور نظامی آمریکایی ها در کشورشان، از سوی دیگر وارد مرحله تازه ای شده است.


برچسب ها : ,
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه