( من کنت مولا فهذا علی مولا ) حلول عید ولایت و امامت محضر شما و همه ی شیعیان تبریک و تهنیت عرض می نماییم.
۱۳۹۸/۵/۳۰
» خبر داغ » کوهی که ژاپن از جهانیان پنهان کرد
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ - ۱۰:۵۹
 کد خبر: 67851
 104 بازدید

کوهی که ژاپن از جهانیان پنهان کرد

در جزیره هوکایدو ژاپن و در پارک ملی «شیکوتسو تویا»، در فاصله‌ی کمی از کوه فعال آتشفشانی به نام «ماونت اوسو»، یک قله آتشفشانی با ارتفاع ۴۰۰ متر به نام «شوا_شینزان» و جوانترین کوه ژاپن لقب گرفته است.

کوهی که ژاپن از جهانیان پنهان کرد

این قله در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۴۳ میلادی در یک گندمزار همزمان با زلزله قوی و فوران گدازه‌های داغ آتشفشانی ظاهر شد. گدازه‌ها و مواد مذاب سطح زمین را شکافتند و مزرعه بالا آمد، برآمدگی حاصل از گدازه‌ها در دو سال بزرگ و بزرگتر شد و به ارتفاع ۴۰۰ متر رسید.

وقتی شوا ـ شینزان فوران کرد که ژاپن با متفقین در جنگ جهانی دوم می‌جنگید، و ظاهر شدن آتشفشان در چنین وقتی که همه کشور در بحران به سر می‌برد به مثابه هشداری بدشگون برای ساکنان بومی بود که به خرافات باور داشتند.

مسئولان ژاپنی به فکر پنهان کاری افتادند و از ساکنان منطقه خواستند تا موضوع سربرآوردن کوه، یک راز باقی بماند. فردی به نام «ماسائو میماتسو» مدیر دفتر پست که در همسایگی کوه زندگی می‌کرد، شروع به رصد کوه و ثبت تغییرات آتشفشان نمود، و به دلیل درگیری ژاپن با جنگ، ابزار‌های علمی اساسی در دسترس نبود و میماتسو باید با دست خالی این کار را انجام می داد. یادداشت‌هایی را که او نوشت و طرح‌هایی که رسم کرد، تنها مدارک ثبت شده برای ژئولوژیست‌ها درباره تاریخ شکل گیری این کوه به حساب می‌آیند.

ماسائو چند عدد نخ ماهیگیری را افقی بین دو ستون عمودی موجود در دفتر پست قرار داد و رشد آتشفشان را از خلال این رشته‌ها که به عنوان خطوط راهنما عمل می‌کردند، رصد و مشخصات و برآمدگی‌های شوا_شینزان را در بازه‌های زمانی مختلف پس از شکل گیری اش ثبت نمود.

وقتی او گزارش‌ها و تصاویر رسم شده اش را به کنفرانس جهانی آتشفشان (اسلو) در سال ۱۹۴۸ میلادی برد، دانشمندان زبده در زمینه آتشفشان (ولکانولوژیست)‌ها طرح‌های او را ستودند. آثار او با نام (Mimatsu Diagram: نمودار میمانسو) شناخته می‌شود و به خاطر آن برنده جایزه رتبه نخست فرهنگی هوکایدو شد.

میماتسو با پس اندازی که داشت، تمام زمینی را که آتشفشان در آنجا شکل گرفته بود، خرید تا بتواند منطقه را به شکل بهتری مورد مطالعه قرار دهد. برخی می‌گویند او وقتی این زمین را خرید که آتشفشان در حال شکل گیری بود و برخی دیگر هم می‌گویند پس از توقف فوران میماتسو آن را خریداری کرد.

هر چه بود میماتسو مالک آتشفشان شد. امروز با وجود اینکه دولت ژاپن می‌گوید که کوه آتشفشانی یک اثر طبیعی کمیاب برای ژاپن است، اما هنوز تحت مالکیت میماتسو است.

نزدیک منطقه شوان ـ شینزان سالنی به نام میماتسو برای بزرگداشت و یادگاری از او افتتاح شده و مجسمه‌ای برونزی از او و تجهیزات نقشه برداری اش ساخته و نصب کرده اند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : خبر داغ , مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه