برای اینکه هیچ انتقادی از شما نشود فقط یک راه وجود دارد: هیچ کاری را انجام ندهید، هیچ چیز نگویید و هیچکس نشوید. اَرسطو
۱۳۹۸/۳/۲۹
» انتخاب سردبیر » این خانه‌ زیبا و منحصربفرد متعلق به یک آقازاده است
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۱۸ - ۱۶:۴۹
 کد خبر: 46828
 238 بازدید

این خانه‌ زیبا و منحصربفرد متعلق به یک آقازاده است

خانه، محلی امن برای انسان است؛ جایی برای کسب آرامش و دور شدن از دغدغه‌های زندگی. خانه‌های ایرانی در جغرافیاهای مختلف با شیوه‌ای خاص و هنرمندانه بنا شده اند؛ اما خانه‌های ساخته شده در بخش مرکزی و کویری ایران یک ویژگی منحصر به فرد دارند: سادگی بیرون، شکوه درون! اما این خانه‌های زیبا را کجا می‌توان یافت؟

این خانه‌ زیبا و منحصربفرد متعلق به یک آقازاده است

یکی از این خانه‌های زیبا، خانه‌ی آقازاده است که در ابرکوه یزد قرار دارد. خانه آقازاده و بادگیر آن مربوط به دوره‌ی قاجار است و در ابرکوه، محله دروازه و در میدان ابرقو واقع شده است.

این مکان متعلق به سید حسین ابرقویی یکی از ثروتمندان ابرکوه بوده که ۸۲۰ مترمربع مساحت دارد. خانه آقازاده، بنایی دو طبقه است که مانند سایر خانه‌هایی که در بخش‌های کویری ایران ساخته می شوند، از مصالح بومی مثل خشت و آجر بهره گرفته است. همچنین برای تزییناتِ خانه، درها و پنجره‌ها از چوب و برای گچ‌بری‌ها از ملات گچ استفاده شده است.

از قسمت‌های اینجا می‌توان به کلاه فرنگی و تالاری مزین به قطار مقرنس‌ها و گچ‌بری‌های زیبا و بادگیری منحصر به فرد و متمایز و حیاطی مصفا اشاره کرد. بادگیر این خانه یکی از بادگیرهای اصیل و زیبای ابرکوه محسوب می‌شود که ۱۸ متر ارتفاع دارد و مساحت آن ۱۸ مترمربع است و در دهانه‌ی بادگیر، ۱۹ دریچه‌ی تنظیم هوا نیز وجود دارد که با بادگیر دوم هماهنگی و ارتباط دارد.

قسمت شاخص و جالب توجه بنا، بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی است که در نوع خود بی‌نظیر است. بادگیر و کلاه فرنگی به ترتیب حکم خنک کردن (کولر) و نور رسانی فضای زیرین و تالار خانه را انجام می دهند.
تصویر بادگیر ابرکوه زینت بخش بسیاری از کالاهای صادراتی کشور است. اگر می خواهید زیباترین بادگیر ایران را ببینید، کافی است در سفر به شهر تاریخی ابرکوه به خانه‌ی آقازاده سر بزنید. از سال ۱۳۹۳، اسکناس‌های ۲۰ هزار ریالی با طرحی از نمای این خانه‌ی تاریخی در ایران منتشر شده است.

آدرس خانه‌ی آقازاده: یزد، شهرستان ابرکوه، میدان امام حسین، خیابان شهید باهنر، کوچه شهید باهنر نوزدهم، مجموعه خانه‌های تاریخی آقازاده، خانه تاریخی آقازاده.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : انتخاب سردبیر , تله تایپ , خبر داغ , گردشگری
ارسال دیدگاه