پیغمبر اکرم فرموده اند: اگر امت من می دانستند که در ماه مبارک رمضان چقدر ثواب و رحمت وجود دارد، آرزو می کردند که تمام روزهای سال رمضان باشد.
۱۳۹۸/۳/۱
» انتخاب سردبیر » عارف: آنان که باید به جامعه آرامش دهند، سیاه نمایی می‌کنند/مردم ناامید شوند از همه عبور می‌کنند
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۳ - ۱۸:۵۳
 کد خبر: 42088
 191 بازدید

عارف: آنان که باید به جامعه آرامش دهند، سیاه نمایی می‌کنند/مردم ناامید شوند از همه عبور می‌کنند

رئیس فراکسیون امید بر ضرورت الگو گرفتن از تجربه موفق دهه شصت تاکید کرد و با انتقاد از برخی اظهارنظرهایی که به دنبال ناامید کردن مردم هستند، اظهار کرد: متأسفانه کسانی که باید به جامعه آرامش بدهند و برای عبور از وضعیت فعلی تلاش کنند سیاه نمایی می‌کنند و به دنبال ناامید کردن مردم هستند. اگر مردم ناامید شوند از همه عبور خواهند کرد.

عارف: آنان که باید به جامعه آرامش دهند، سیاه نمایی می‌کنند/مردم ناامید شوند از همه عبور می‌کنند

محمدرضا عارف در جمع کانون یزدی‌تباران ضمن تحلیل اوضاع کشور و یادآوری سال‌های میانی دهه هفتاد، گفت: شرایطی که دولت اصلاحات روی کار آمد چه از نظر اقتصادی با بشکه نفت ۷ دلار و ذخایر کالاهای اساسی کشور که عمدتاً وضعیت نامطلوبی داشتند، خیلی زود دولت و شخص رئیس جمهور به این نتیجه رسیدند که مهمترین مسئله کشور ساماندهی اقتصادی است به همین دلیل جلسات متعددی در ارتباط با ساماندهی اقتصاد کشور برگزار شد.

وی در همین ارتباط ادامه داد: در دولت اصلاحات خیلی زود و به طور طبیعی به چرخه اصلاح ساختار رسیدیم که ساختار بوروکراتیک و قیم مابانه دولتی باید جای خودش را به حضور و مشارکت مردم و نخبگان بدهد. یعنی تمرکز زدایی و واگذاری امور به مردم که نتیجه آن برنامه سوم توسعه شد.

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه در دولت اصلاحات سعی کردیم با اصلاحات ساختاری بتوانیم از همه پتانسیل‌های مردمی استفاده کنیم، به بیان خاطره‌ای از شهید صدوقی پرداخت و خاطرنشان کرد: شهید صدوقی در سال ۶۰-۶۱ اصرار داشتند در یزد دانشگاه تأسیس شود در شرایطی که ما هم از نظر استاد به شدت در مضیقه بودیم و هم مشکل منابع وجود داشت. حدود یک ماه بعد ایشان یک لیست بلند بالا از استادان یزدی که تعهد داده بودند اگر در یزد دانشگاه تأسیس بشود منتقل می‌شوند را ارائه کردند. مطرح شد تأسیس دانشگاه چقدر هزینه دارد، فرمودند هرچقدر دولت بپردازد من هم دوبرابر آن را خواهم پرداخت. این نگاهی است که برجستگان یزد در ارتباط با توسعه استان داشتند که نتیجه آن را امروز در توسعه آموزش عالی یزد می‌بینیم.

وی تصریح کرد: خیلی از استان‌ها اعلام می‌کنند که شاخص‌های استان یزد وضعیت برجسته ای دارد. چیزی که کمتر مطرح می‌شود این است که وضعیت شاخص‌های استان یزد آیا نتیجه سرمایه گذاری دولت است یا نتیجه حضور مردم خیر و با انگیزه‌ی یزدی است؟

عارف یا یادآوری جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و شرایط اقتصادی آن زمان، گفت: در آن شرایط دشوار اقتصادی مدیریت اقتصادی زمان جنگ موفق عمل کرد. مردم بخوبی جنگ را اداره کردند. عموماً همان‌های که در خط مقدم بودند خانواده‌هایشان هم حمایت‌های پشت جبهه انجام می‌دادند.

عارف با مقایسه وضعیت شاخص‌های حوزه‌های مختلف در اوایل انقلاب و سال‌های پایانی دهه ۶۰ بخصوص در حوزه دفاعی و علم و فناوری، تصریح کرد: اولین حمله شیمیایی که به کشور صورت گرفت، ما سعی کردیم دانشمندانی که در این زمینه تخصص دارند را جذب کنیم. در وزارت علوم تعداد نفراتی که توانستیم جمع کنیم زیر ۱۰ نفر شد در ادامه با تلاش و فعالیت‌های علمی و با محوریت تشکل‌های علمی که صورت گرفت یک مصونیت در ارتباط با حملات شیمیایی پیدا کردیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در مقطعی در تجهیزات دفاعی به شدت وابسته بودیم، یادآور شد: الان در حوزه تجهیزات دفاعی به مرحله‌ای رسیدیم که در منطقه قابل مقایسه با دیگر کشورهای نیستیم چرا که به دانشمندان خودمان بخصوص نخبگان جوان اعتماد کردیم. رمز موفقیت در چالش‌های پیش روی کشور میدان دادن به جوانان باانگیزه، متعهد و نخبه است.

عارف خاطرنشان کرد: امروز وضعیتی مشابه وضعیت دوران دفاع مقدس را داریم. اگر زمانی با یک جنگ نظامی روبرو بودیم اکنون یک جنگ جدی اقتصادی را مواجه هستیم. اگر بنا بود در دهه شصت در ارتباط با جنگ نظامی دست‌ها را بالا ببریم و تسلیم شویم امروز معلوم نبود در چه وضعیتی به سر می‌بردیم. مطمئناً اگر تسلیم می‌شدیم امروز در منطقه یک کشور وابسته بودیم.

وی افزود: هیچ رویداد مهمی در منطقه و بخصوص بعد از ۸ سال دفاع مقدس اتفاق نیفتاد مگر اینکه در آن نقش تأثیرگذار و اول را داشتیم. علت اینکه ما توانستیم جایگاه تأثیرگذار و بعضاً حرف اول را در مقایسه با کشورهای مدعی که خودشان را صاحب منطقه می‌دانستند، داشته باشیم به خاطر پشتوانه‌ی قوی بود که در دفاع مقدس پیدا کردیم.

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه امروز با یک جنگ اقتصادی مواجه هستیم، نسبت به وضعیت معیشتی مردم اظهار نگرانی کرد و گفت: من برای شرایط فعلی کشور شرایط خاکستری را مطرح می‌کنم. یک راه این است برای اینکه وضعیت خاکستری کمی روشن شود به سمت تسلیم شدن برویم، چون دشمن فقط به فکر تسلیم شدن ما است. مطمئناً اگر کوچک‌ترین روزنه تسلیم شدن را از ما ببینند قافیه را خواهیم باخت.

وی خاطرنشان کرد: اینکه ما بتوانیم الگویی برای یک زندگی شرافتمندانه و در یک فضای امن و آرام را برای مردم ایجاد کنیم صرفاً از طریق وحدت و یکپارچگی مردم و مسئولان است و مطمئناً با همبستگی ملی از این گردنه سخت عبور خواهیم کرد.

عارف با اشاره به رفتار دولتمردان آمریکا در برابر ایران، گفت: امروز دولت آمریکا گاهی با شرکت‌های دست چندم تماس می‌گیرد که اگر رابطه‌ای با ایران داشته باشید ما با شما برخورد می‌کنیم. یک رفتار سبک که در شأن یک دولت دست دهم هم نیست. حال مدعی ابرقدرتی هم هستند.

وی با انتقاد از برخی اظهارنظرهایی که به دنبال ناامید کردن مردم هستند، اظهار کرد: متأسفانه کسانی که باید به جامعه آرامش بدهند و برای عبور از وضعیت فعلی تلاش کنند، سیاه نمایی می‌کنند و به دنبال ناامید کردن مردم هستند. اگر مردم ناامید شوند از همه عبور خواهند کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر ضرورت الگو گرفتن از تجربه موفق دهه شصت تاکید کرد و گفت: انتظار این است که در آستانه دهه پنجم انقلاب بیش از گذشته به اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی نظام بخصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که بناست به اتکای نیروی داخلی و تجربه موفق به اقتصاد پایدار و با ثبات برسیم، توجه کنیم.

عارف در پایان بر ضرورت استفاده از تجارب موفق در استان‌ها از جمله استان یزد و تکثیر آن برای اداره موفق کشور تاکید کرد و خطاب به نخبگان یزدی گفت: برای کمک به مسئولین بخصوص دولت از تمامی ظرفیت‌های خود استفاده کنید و به میدان بیایید.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : انتخاب سردبیر , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه