وضع و حال مردمان تنگ فکر به وضع و حال بطریهای تنگ دهان می ماند؛ هرچه کمتر در خود دارند، با سر و صدای بیشتری آن را به خارج پرتاب می کنند. الکساندر پوپ
۱۴۰۰/۲/۱۶
» اقتصادی » بهای نفت افزایش یافت
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۱۰:۲۷
 کد خبر: 38822
 63 بازدید

بهای نفت افزایش یافت

قیمت جهانی نفت در آخرین روز کاری هفته گذشته (جمعه) تحت تاثیر تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ونزوئلا و کاهش حفاری های نفتی در ایالات متحده، افزایش یافت.

بهای نفت افزایش یافت

روز جمعه در بازارهای جهانی بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال (نفت مرجع اروپا) بیش از یک دلار و ۹۱ سنت (معادل ۳.۱۴ درصد) افزایش یافت و بشکه‌ای ۶۲.۷۵ دلار به فروش رفت.
هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا هم با افزایش یک دلار و ۴۱ سنتی به ۵۵ دلار و ۲۶سنت رسید تا رشد آن در هفته گذشته به سه درصد برسد.
به باور تحلیلگران عرصه انرژی، علاوه بر تحریم آمریکا، کاهش سکو های حفاری شرکت های نفتی در ایالات متحده نیز از دیگر عوامل افزایش بهای نفت است.
با وجود آنکه ظرفیت تولید نفت ونزوئلا به سبب تحریم های آمریکا به شدت کاهش یافته است، اما این کشور همچنان یکی از بازیگران اصلی در بازارهای نفتی جهان محسوب می شود.
تحریم واردات نفت ونزوئلا از سوی آمریکا همواره یکی از ابزارهای مهم واشنگتن برای مقابله با دولت کاراکاس بوده است.
در همین ارتباط، دولت دونالد ترامپ دوشنبه گذشته در بحبوحه بحران سیاسی در ونزوئلا اعلام کرد، شرکت نفت دولتی این کشور (PDVSA) را تحریم می کند.
استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا در این باره گفت: راه رفع تحریم ها علیه شرکت نفت ونزوئلا انتقال سریع حکومت به رئیس جمهوری موقت (گوایدو) یا به دولتی است که بصورت دمکراتیک انتخاب شده باشد.
«خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا دو هفته پیش در مقابله با دور دوم ریاست جمهوری مادورو، خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور معرفی کرد و سوگند خورد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله از رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا حمایت کرد و او را به رسمیت شناخت اما ارتش ونزوئلا وفاداری خود را به مادورو همچنان حفظ کرده است.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اقتصادی , خبر داغ
ارسال دیدگاه