وضع و حال مردمان تنگ فکر به وضع و حال بطریهای تنگ دهان می ماند؛ هرچه کمتر در خود دارند، با سر و صدای بیشتری آن را به خارج پرتاب می کنند. الکساندر پوپ
۱۴۰۰/۲/۲۶
» خبر داغ » کلید رشد مجدد اندام های انسان در اختیار سمندر
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۹ - ۱۶:۰۰
 کد خبر: 38459
 218 بازدید

کلید رشد مجدد اندام های انسان در اختیار سمندر

محققان دانشگاه کنتاکی آمریکا توانستند ژنوم سمندر مکزیکی را که به دلیل قابلیت بازتولید اجزای بدن شهرت دارد، به طور […]

کلید رشد مجدد اندام های انسان در اختیار سمندر

محققان دانشگاه کنتاکی آمریکا توانستند ژنوم سمندر مکزیکی را که به دلیل قابلیت بازتولید اجزای بدن شهرت دارد، به طور کامل سرهم کنند. این دستاورد می تواند منجر به ترمیم جراحت اندام های انسان شود.
تنها زیستگاه سمندر مکزیکی دریاچه ای در نزدیکی مکزیکوسیتی است. این نوع سمندر قادر است دست ها و پاها، دم، ستون فقرات، چشم ها و حتی بخشی از مغز خود را بازتولید کند.
ژنوم سمندر مکزیکی تقریبا ۱۰ برابر بزرگ تر از ژنوم انسان است. با وجود این که تحقیقات اخیر اطلاعات ژنتیکی بسیاری را در باره این جانور در اختیار می گذارند، این اطلاعات بیشتر به شکل اجزای یک معمای پیچیده هستند که باید با ترتیب مناسب سرهم شوند.
محققان دانشگاه کنتاکی با استفاده از یک تکنیک جدید موسوم به نگاشت پیوستگی توانستند ژنوم سمندر مکزیکی را با سرعت و کارآیی بالا سرهم کنند. این اولین بار است که ژنومی با این ابعاد به درستی سرهم می شود.
اکنون که محققان ژنوم سمندر مکزیکی را در اختیار دارند کار خود را برای شناسایی کارکرد ژن های مختلف این جانور و کشف نحوه بازتولید اندام ها توسط آن آغاز کردند.
محققان امیدوارند روزی بتوانند اطلاعات به دست آمده از تحقیقات را برای درمان انواع جراحت ها و آسیب ها در بدن انسان به کار بگیرند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Genome منتشر شده است.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : خبر داغ , علمی
ارسال دیدگاه