وضع و حال مردمان تنگ فکر به وضع و حال بطریهای تنگ دهان می ماند؛ هرچه کمتر در خود دارند، با سر و صدای بیشتری آن را به خارج پرتاب می کنند. الکساندر پوپ
۱۴۰۰/۲/۱۶
» بین الملل » سهم خواهی طالبان از چاه های نفت افغانستان
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ - ۱۹:۳۹
 کد خبر: 33786
 476 بازدید

سهم خواهی طالبان از چاه های نفت افغانستان

منابع محلی ولایت سرپل در شمال افغانستان می‌گویند شب گذشته، دوشنبه (۱۰ دی) افراد گروه طالبان حمله گسترده‌ای را از چند جهت به مرکز ولایت سرپل انجام دادند و "هدف آنان تصرف چاه‌های نفت بوده ‌است".

سهم خواهی طالبان از چاه های نفت افغانستان

وحید الله امانی، سخنگوی والی سرپل به بی‌بی‌سی گفت که در این حمله یک فرمانده پلیس محلی منطقه صیاد همراه با ۱۹ سرباز امنیتی افغانستان کشته و بیش از ۲۳ نیروی امنیتی افغانستان نیز زخمی شده‌اند.

ولایت سرپل از مناطق نفت خیز افغانستان است. نفت حوزه آمو دریا که در ولایات فاریاب و سرپل در شمال افغانستان موقعیت دارد، حدود ۸۷ میلیون بشکه برآورد شده است.

دولت افغانستان استخراج این منابع نفتی را در سال ۱۳۹۱ با “شرکت ملی نفت چین” (CNPC) امضا کرد. قرار بود که در مرحله اول، روزانه پنج هزار بشکه نفت از این حوزه استخراج و بعدتر، این رقم به چهل و پنج هزار بشکه در روز برسد ولی به دلیل ادامه ناامنی این طرح به درستی اجرا نشد.

به گفته سخنگوی والی سرپل، طالبان شب گذشته از سه جهت- مسیر ولایت جوزجان، ولسوالی صیاد و منطقه چاه‌های نفت قشقری در شهر سرپل- به مرکز ولایت سرپل حمله کردند و در نظر داشتند تا به مناطق نفتی قشقری دست یابند.

او گفت که تسلط به چاه‌های نفت و دستیابی به تجهیزات نظامی که در اطراف چاه‌های نفت مستقرشده، هدف اصلی طالبان بود.

آقای امانی گفت که خطر حمله مجدد طالبان وجود دارد و دو پاسگاه نیروهای امنیتی افغانستان در ولسوالی صیاد سرپل نیز به دست نیروهای طالبان افتاده است.

او گفت که از دولت مرکزی نیز درخواست کمک شده ولی تاکنون نیروهای تازه نفس به منطقه نرسیده‌اند.

طالبان نیز حمله به مرکز ولایت سرپل را تایید کرده است.

قبلا از این نیز طالبان بارها برای تصرف چاه‌های نفت ولایت سرپل حمله کرده بودند و تا آستانه تصرف چاه‌های نفت پیش رفتند، اما حمله آنان دفع شد.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه