زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۵/۲۲
» اقتصادی » صادرات ۸ هزار تن پسته از ایران
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ - ۱۰:۴۶
 کد خبر: 32628
 346 بازدید

صادرات ۸ هزار تن پسته از ایران

رئیس انجمن پسته ایران گفت : طی دو ماه مهر و آبان امسال هشت هزار تن پسته از گمرکات کشورمان به کشورهای خارجی صادر شد.

صادرات ۸ هزار تن پسته از ایران

سید محمود ابطحی افزود : تولید پسته امسال بنا به دلایلی نظیر تغییرات اقلیمی خسارت دید و کاهش محسوسی یافت طوری که در مدت مشابه سال قبل ۴۸ هزار تن پسته به کشورهای عمان، کویت، چین، هنگ کنگ، ویتنام، عراق و دیگر کشورها صادر کردیم.

وی با اشاره به اینکه امسال تولید پسته در کشور معادل یک چهارم سال گذشته بود افزود: پسته یک سال در میان تولید دارد به این معنی که یک سال پسته داریم که سال آور پسته نام دارد و یک سال نداریم که سال ناآور پسته نام دارد لذا امسال غیر از ناآوربودن تغییرات اقلیمی هم موجب کاهش این محصول شد.

وی تصریح کرد: امسال بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن محصول پسته از باغات کشور برداشت شد.

ابطحی خاطرنشان کرد: به طور متوسط ۸۰ درصد پسته به خارج صادر و ۲۰ درصد باقیمانده در داخل مصرف می شود.

وی با بیان اینکه پسته ارزآور است و نمی توان آن را صادر نکرد تصریح کرد: این محصول را باید هر ساله صادر کرد زیرا از یک سو حجم تولید شده این محصول مازاد بر مصرف داخل است و از طرفی هم روند صادرات را باید حفظ کرد در غیر اینصورت در بازار جهانی پسته رقبا جایی برای عرضه پسته ایران نخواهند گذاشت.

وی اظهار داشت: صادرات هر کالایی نیاز به تجربه و شناخت بازار داخلی و خارجی دارد لذا جوانان اگر در زمینه پسته می خواهند تجارت کنند باید از تجربه افرادی که در این راستا سالهای عمر خود را گذاشته اند بهره مند شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۲۰۰ هزار تن پسته از باغات کشور محصول برداشت شد گفت: ۴۰۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد که یکصدهزار خانوار در قالب ۵۰۰ هزار نفر، از این محصول ارتزاق می کنند و در کنار این افراد برای ۵۰۰ هزار نفر دیگر هم اشتغال فصلی ایجاد شده است.

پسته یکی از مزیت های اصلی بخش کشاورزی و به عنوان محصول برتر تولیدی کشور در بازارهای جهانی است که می توان صادرات آن را افزایش و بازارهای بیشتری را تحت پوشش قرار داد.

در رفسنجان بیش از ۸۰ هزار هکتار باغ پسته وجود دارد که امسال بیش از ۴چهار هزار تن پسته از این باغات محصول برداشت شد.

علت کاهش محصول پسته امسال در رفسنجان تغییرات اقلیمی در ماههای فروردین امسال و اسفند سال گذشته توسط کارشناسان پژوهشکده پسته ایران و جهاد کشاورزی اعلام شده است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اقتصادی , تله تایپ , خبر داغ , صنعت،معدن و تجارت
ارسال دیدگاه