زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۱۳
» اقتصاد کلان » رکوردی جدید برای صادرات نفت عربستان
تاریخ انتشار : 2018/12/19 - 16:12
 کد خبر: 32361
 666 بازدید

رکوردی جدید برای صادرات نفت عربستان

طبق یک آمار جدید، صادرات نفت عربستان سعودی در اکتبر به ۷.۷۰۱ میلیون بشکه در روز صعود کرده که بالاترین حد در ۲۱ ماه گذشته است.

رکوردی جدید برای صادرات نفت عربستان

بر اساس آمار “ابتکار مبادله اطلاعات بین سازمان‌ها” (JODI)، صادرات اکتبر عربستان سعودی ۲۶۸ هزار بشکه در روز بالاتر از سپتامبر و بالاترین میزان از ژانویه سال ۲۰۱۷ بوده که این کشور در نخستین ماه اجرای توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک، ۷.۷۱۳ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرده بود.

فعالیت پالایشگاهی در عربستان سعودی در اکتبر به ۲.۸۱۵ میلیون بشکه در روز صعود کرد که ۱۸۹ هزار بشکه در روز در سپتامبر بود. در حالی که مصرف نفت برای تولید نیرو به ۳۳۳ هزار بشکه در روز کاهش یافت.

با در نظر گرفتن مجموع صادرات، فعالیت پالایشگاهی و مصرف نفت، این آمار نشان داد که عربستان سعودی ۱۰.۸۴۹ میلیون بشکه در روز در اکتبر برای بازار عرضه کرده است. این رقم بالاتر از تولید ۱۰.۶۴۲ میلیون بشکه در روز بوده که مستلزم برداشت ۲۰۷ هزار بشکه در روز از ذخایر نفت بوده است.

برداشت نفت از ذخایر عربستان برای دهمین ماه در ۱۱ ماه گذشته صورت گرفته و ذخایر عربستان سعودی در اکتبر به ۲۱۷.۳۸۰ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۵.۱ درصد برمبنای سالانه کاهش داشت.

عربستان سعودی اوایل ماه جاری به اوپک اعلام کرده بود تولید نفت این کشور در نوامبر به رکورد ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز رسیده و یک منبع آگاه از فعالیت‌های این کشور به پلاتس گفت: مجموع عرضه نفت عربستان سعودی به بازار در نوامبر ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز بوده است.

این احتمالا آخرین ماه افزایش عرضه عربستان سعودی است، زیرا خالد الفالح، وزیر انرژی این کشور، در نشستی اظهار کرده که تولید عربستان سعودی در دسامبر به حدود ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

این کشور با همراهی کردن آمریکا در آستانه بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه ایران، تولیدش را از ژوئن به میزان قابل توجهی افزایش داد، اما اعطای معافیت از سوی آمریکا به هشت خریدار نفت ایران تا پنجم نوامبر و پیش‌بینی‌ها درباره ضعیف شدن عوامل بنیادین بازار در آستانه نشست اوپک و متحدانش، باعث شد این تولید کنندگان با کاهش تولید به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال آینده موافقت کنند.

طبق آمار JODI، صادرات محصولات نفتی عربستان سعودی در اکتبر به ۲.۰۶۹ میلیون بشکه در روز رسید که بالاتر از ۱.۹۷۶ میلیون بشکه در روز در سپتامبر بود.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , انتخاب سردبیر , بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه