زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۱۴
» اسلایدر اصلی » نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب
تاریخ انتشار : 2018/12/17 - 0:38
 کد خبر: 31921
 361 بازدید

نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب

وزیر دفاع خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: امروز شما ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کشور‌های منطقه می‌فروشید و بعد به ما می‌گویید که چرا موشک دارید؟! همه برای دفاع از خودشان باید تجهیز شوند.

نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب

امیر سرتیپ «امیر حاتمی» امروز در چهارمین همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای با بیان اینکه بستر مطالعاتی بسیار خوبی برای تبیین اندیشه‌های دفاعی حضرت آقا فراهم شده است، اظهار داشت: این همایش نشان‌دهنده یک نوع بلوغ است و اینکه ما به این ترتیب به دنبال تبیین و توجه به اندیشه بزرگان خود به ویژه اندیشه ولایت فقیه در حوزه دفاع هستیم.
وی ادامه داد: تعداد مقالات، توجه به اندیشه امام را نشان می‌دهد و تک تک نگاه‌های امام و نکاتی که می‌فرمایند، بسیار حکیمانه، دقیق و عمیق است.

وزیر دفاع با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر لزوم افزایش دقت موشک‌ها گفت: همه این نگرانی را داشتند که نکند این موضوع بر زمین بماند و برخی که نگاه روشنفکری داشتند، موضوع موشک برای آن‌ها مهم نبود و اینکه با دقت به هدف برخورد کند یا نه؛ اما دیدیم که در زمان کوتاهی با همت سربازان ولایت بیش از آن چیزی که فکر کردیم، اتفاق افتاد.

امیر حاتمی تأکید کرد: امروز باید با تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای، آن‌ها را اجرایی کنیم. این موضوع برای آیندگان هم بسیار مهم است و باید بدانند که با چه تدابیری از فراز و فرود‌ها گذشتیم.

وی گفت: از ماندگار‌ترین کار‌هایی که در حوزه دفاعی افتاد، این است که پس پیروزی انقلاب اسلامی، ارتشِ قبل از انقلاب به ارتش جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد و با گذشت کمتر از یک سال از پیروزی انقلاب، طبق قانون پایه‌های تشکیل سپاه گذاشته شد.

وزیر دفاع ادامه داد: در آن زمان عده‌ای می‌گفتند که ارتش باید منحل شود، اما نقش امام خمینی (ره) در تصمیم‌سازی و تاسیس ارتش به شکل جدید، بسیار مهم بود و امروز پس از سال‌ها نقش بی‌بدیل ارتش در بسیاری از صحنه‌ها نمایان است.

امیر حاتمی با اشاره به اینکه امام خامنه‌ای در مجلس از مدافعان اصلی حوزه دفاعی بودند، افزود: در آن زمان با توجه به ارتباط مقام معظم رهبری با نیرو‌های مسلح، ایشان به مباحث دفاعی توجه زیادی داشتند و با دقت، مسائل مختلف را پیگیری می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب در دوره ریاست جمهوری خود، با توجه به فرمایش امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «جنگ در رأس امور است»، به دقت به وظایف‌شان در حوزه دفاعی عمل کردند.

وزیر دفاع ادامه داد: آن زمان دو وزارت سپاه و دفاع در دولت حضور داشتند و حضرت آقا هم با توجه ویژه به مسائل دفاعی و حضور در مناطق عملیاتی، پشتیبانی خوبی را از رزمندگان اسلام انجام دادند.

امیر حاتمی با اشاره به رحلت امام خمینی (ره) و آغاز رهبری امام خامنه‌ای گفت: در آن زمان در داخل کشور شرایط نه جنگ و نه صلح وجود داشت و نیرو‌های مسلح در بلاتکلیفی بودند، کشور پس از جنگ نیازمند سازندگی بود، اسرا و مجروحان در بلاتکلیفی بودند، باید رابطه میان ارتش و سپاه که پیشرفت‌هایی پس از جنگ داشتند، تنظیم می‌شد، ژاندارمری، بسیج، کمیته و شهربانی هم هر کدام وظیفه‌هایی داشتند که باید ساماندهی می‌شدند.

وی افزود: در آن زمان تحریم‌ها وجود داشت، کویت توسط عراق اشغال و دنیا از د‌و قطبی وارد تک قطبی شده بود. با تمام شرایطی که درباره آن زمان بیان شد، باید ببینیم که بر اساس کدام اندیشه و چگونه از این شرایط عبور کردیم. سیاست بازدارندگی برای کشور در آن روز اتخاذ شد و ما اعلام کردیم که در جنگ‌های منطقه‌ای ناحق دخالت نمی‌کنیم.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه ما با سیاست بازدارندگی همراه با آمادگی کامل، وارد موضوعات منطقه‌ای نشدیم، گفت: در آن زمان معماری نظامی ایران ایجاد شد و وزارت سپاه و وزارت دفاع ادغام شدند. همچنین در سایه سیاست بازدارندگی، نهضت خود اتکایی و خودکفایی آغاز شد که امروز آثار آن را می‌بینیم.

امیر حاتمی ادامه داد: همزمان با این موارد، سازماندهی نیروی انسانی مناسب با همت، هدایت و دقت حضرت آقا شکل گرفت و دانشگاه‌های افسری تاسیس شد و امروز من مفتخر هستم که سردوشی و ستوانی و امروز آخرین درجه خود را از حضرت آقا دریافت کردم.

وی با اشاره به اینکه هر مقطع از تاریخ نشان‌دهنده آمادگی ما بوده است، بیان کرد: آمریکا در مقطعی با راه‌اندازی توطئه ۱۱ سپتامبر به دنبال حمله به ما بود و مناطق شرق و غرب کشور ما را محاصره کرد.

وزیر دفاع ادامه داد: در آن زمان حضرت آقا محکم جلوی آن‌ها ایستاد و ما با برگزاری رزمایش‌های متعدد در سراسر کشور آمادگی خود را به رخ آن‌ها کشیدیم و برغم تمامی هزینه‌هایی که آن‌ها کرده بودند، محاسباتشان را به هم زدیم و آن‌ها شکست خوردند.

سرتیپ حاتمی با اشاره به اینکه در مقطعی دیگر آن‌ها به دنبال تسلط بر عراق بودند، افزود: آمریکا پس از آنکه نتوانست در عراق کاری علیه ما انجام دهد، نظامیان خود را از این کشور خارج کرد؛ همچنان‌ که امروز در افغانستان و یمن زمین‌گیر شده‌اند.

وی با اشاره بیان اینکه در مقطع سوم، رویارویی‌ها مستقیم شد و دشمن جنگ ۳۳ روزه را آغاز کرد، گفت: آن‌ها با استفاده از رژیم صهیونیستی و همراهی برخی از کشور‌های مسلمان‌نما در برابر حزب الله لبنان ایستادند و با سرمایه گذاری که کرده بودند این باور را ایجاد کردند که اسرائیل یک غول شکست ناپذیر است؛ اما در نهایت در دریا، هوا و زمین شکست خوردند و درخواست پایان درگیری را دادند. پس از این ناکامی نیز به سراغ حماس رفتند؛ اما باز هم شکست خوردند.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه باعث شد که مقاومت در منطقه تثبیت شود، عنوان کرد: سید حسن نصرالله می‌گوید که رهبر معظم انقلاب اسلامی بار‌ها با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند که نصرت الهی با شماست و در این جنگ پیروز خواهید شد.

امیر حاتمی با اشاره به حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه گفت: مقطع دیگر، آغاز جنگ‌های نیابتی در منطقه بود. ما با دفاع راهبردی که با بازدارندگی فعال همراه است، هرجا توطئه‌ای علیه انقلاب اسلامی در حال وقوع باشد، فارغ از محدوده جغرافیایی، نمی‌گذاریم که شکل بگیرد و کامل شود و بعد به سراغ آن‌ها برویم. ما برای جنگ نمی‌رویم؛ بلکه ما برای بازدارندگی می‌رویم.

این مقام ارشد نظامی خاطرنشان کرد: در آن زمان فشار تبلیغاتی زیادی از سوی دشمن در خصوص کمک ایران به سوریه ایجاد شده بود، اما رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه اعلام کردند که ما برای کمک به مردم سوریه و دفاع از حرم در آن کشور حضور خواهیم یافت.

وی ادامه داد: دشمن در تلاش بود تا به گروهی خونخوار زمین بدهد و با حمایت مالی و تسلیحاتی خود از تروریست‌ها، امنیت منطقه را برهم بزند؛ گروه‌های تکفیری در آن زمان بخش‌های زیادی از سوریه را گرفته بودند و تا کاخ ریاست جمهوری چهار کیلومتر فاصله داشتند؛ اما رزمندگان اسلام توانستند دشمن را به عقب برانند.
امیر حاتمی تصریح کرد: تدابیر مقام معظم رهبری دشمنان را ناامید کرده است و آن‌ها دیگر تهدید نظامی نمی‌کنند؛ بلکه از سر استیصال می‌گویند که چرا ایران موشک دارد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: امروز شما ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کشور‌های منطقه می‌فروشید و بعد به ما می‌گویید که چرا موشک دارید؟! همه برای دفاع از خودشان باید تجهیز شوند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی با این همه جنایت و فریبی که از شما‌ها دیده نباید آماده باشد؟ معلوم است که باید آماده باشد و امروز به خوبی می‌دانیم آمادگی دفاعی از مواردی است که حتی نمی‌توان لحظه‌ای از آن غافل ماند؛ زیرا اگر آماده نباشیم، موجودیت‌مان به خطر خواهد افتاد؛ چرا که تمامی نقشه‌های دشمن، برای از بین بردن ما بوده است، نه برای تضعیف ما.

امیر حاتمی گفت : ان‌شاءالله همان‌گونه که کشور در حوزه دفاع به خوبی تقویت شد و آمادگی کاملی داریم، در حوزه اقتصاد هم تدابیر مقام معظم رهبری را در دستور کار خود قرار خواهیم داد. ما دارایی‌های بسیار گسترده‌ای داریم و باید آن‌ها را فعال کنیم.

وزیر دفاع گفت: روزی که جنگنده «کوثر» رونمایی شد، برخی افراد می‌گفتند «ما باور نداریم که شما این کار را انجام داده‌اید، آن هم با این همه مشکلاتی که در صنعت خودروسازی دارید»؛ اما زمانی که خط تولید کوثر را نشان دادیم، آن‌ها نسبت به بومی بودن این محصول اطمینان پیدا کردند.

وی تاکید کرد: دو دلیل عامل پیشرفت‌های ما در حوزه دفاعی بوده است؛ اول تحقق شعار «ما می‌توانیم» و دوم مدیریت کارآمد در نیرو‌های مسلح.

سرتیپ حاتمی ادامه داد: باور اینکه «ما می‌توانیم» در حوزه دفاعی شکل گرفته است و وزارت دفاع امروز بزرگ‌ترین مجموعه پژوهش کشور را دارد.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه مدیریت صحیح باید در همه جا فراگیر شود، گفت: ما در حوزه دفاعی چیزی به نام کپی کردن یا مهندسی معکوس نداریم و امروز امید ما به خارج قطع شده است. ما در داخل به دنبال تولید و ساخت تجهیزات در حوزه‌های مختلف هستیم.

امیر حاتمی بیان کرد: امروز تنها از یک درصد از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده می‌شود و ۹۹ درصد از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها مغفول مانده است؛ لذا ما باید برای رفع نیازهای کشور به سراغ دانشگاه‌ها برویم.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه