زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۴
» تله تایپ » وزیر ارتباطات به یک هکر کلاه سفید پاسخ مثبت داد
تاریخ انتشار : 2018/12/17 - 0:28
 کد خبر: 31914
 346 بازدید

وزیر ارتباطات به یک هکر کلاه سفید پاسخ مثبت داد

گزارش توییتری یک کارشناس امنیتی از باگ موجود در سیستم مخابرات کشور، آذری جهرمی را بر آن داشت تا پیگیر موضوع شود.

وزیر ارتباطات به یک هکر کلاه سفید پاسخ مثبت داد

یک کارشناس امنیتی در رشته توییتی، از وجود باگ امنیتی در سیستم مخابرات کشور خبر داد و از محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست به این موضوع رسیدگی کند. این کاربر خطاب به آذری جهرمی نوشت:

«شرکت مخابرات ایران مثل بسیاری از سازمان‌های دیگه پر از آسیب‌پذیری خطرناک هست، میلیون‌ها کاربر اطلاعاتشون به راحتی قابل استخراج هست. ایرانسل و همراه اول و و و هم به همین ترتیب. شما با این کد وریفای کن: سرور 172.16.25.80:1433 آخر پسوردش اینه: 51857».

«ایرانسل آسیب‌پذیری RCE داره، نه یک جا بلکه چندجا، یه دیتابیس Oracle هست با 72 میلیون رکورد. البته ما که توش رو ندیدیم. با مرکز ماهر ارتباط گرفتیم، بعد دو ماه کلا اهمیتی به موضوع نمیدن. همراه اول هم به همین ترتیب».

«واقعا من که به ناچار از سیم‌کارت ایرانی و یا سرویس ADSL ایرانی استفاده می‌کنم، چرا باید اطلاعات‌ام همین‌طوری توی اینترنت باشه؟ شما که حق الناس رو درک میکنی، حداقل میشه بفرمایید اصلا برنامه‌ای دارید برای همچین بی اهمیتی به اطلاعات میلیون‌ها نفر؟».

آذری جهرمی هم در پاسخ به این کاربر نوشت: «تلاش شما برای ارتقای سطح امنیت خدمات قابل تقدیره. آقای جوانبخت @MJavan_official برای رسیدگی به این گزارش، با شما تماس خواهند گرفت».

در نهایت پاسخی که این کاربر به وزیر ارتباطات داد این بود: «در خدمتشون هستیم، متشکر از پاسخگویی شما. اما من بحثم کلی‌تر هست، دقت بفرمایید این آخرین باگ نخواهد بود و همه مثل من گزارش نمیدن، بحث سازوکاری چ مثل جریمه هست که حداقل این سازمانها برای اطلاعات مردم ارزش قائل باشن».

گفتنی است؛ هکرهای کلاه سفید (White Hat Hacker) به گروهی از هکرها گفته می‌شود که کارهای مفیدی انجام می‌دهند، نفوذ می‌کنند اما نیت بدی ندارند. علت اصلی نفوذ این گونه هکرها به سیستم‌ها معمولاً بررسی امنیت یک سیستم است، بنابراین در این نوع نفوذ هدف نشان دادن ضعف سیستم‌های امنیتی شبکه‌های کامپیوتری است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : تله تایپ , خبر داغ , فناوری
ارسال دیدگاه