زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۰/۵/۷
» تله تایپ » استیضاح کنندگان به دنبال تلنگر به ظریف بودند
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ - ۱۱:۰۲
 کد خبر: 30243
 261 بازدید

استیضاح کنندگان به دنبال تلنگر به ظریف بودند

یکی از عجایب استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان این بود که اکثریت نمایندگان معدودی که خواستار استیضاح او شده بودند، اذعان داشتند می‌خواهند وزیر امورخارجه را به‌دلیل سخنانی درست بازخواست کنند. شاید همین اعتراف و واقعیت پشت آن بود که سبب شد شمار نمایندگان استیضاح‌کننده به یک دهم کل نمایندگان مجلس هم نرسد.

استیضاح کنندگان به دنبال تلنگر به ظریف بودند

دیروز هم محمد جواد ابطحی از امضا‌کنندگان استیضاح خبر داد که ۶ نماینده استیضاح خود را پس گرفته‌اند و احتمالاً استیضاح منتفی است. امیر خجسته نماینده همدان و یکی از نمایندگانی که پای استیضاح محمد جواد ظریف را امضا کرده است، در پاسخ به تناقض رفتاری نمایندگان منتقد وزیر امور خارجه که می‌خواستند ظریف را به خاطر واقعیت گویی استیضاح کنند در گفت‌و‌گو با «ایران عصر» توضیحاتی ارائه کرد که در زیر می‌خوانید…

شما یکی از امضا‌کنندگان استیضاح آقای ظریف هستید. آیا همچنان بر امضای خود و انجام این استیضاح اصرار دارید یا خیر؟
بهتر است ابتدا دلیل این استیضاح را بیان کنیم، ما معتقدیم آقای ظریف یکی از وزرای اثرگذار دولت است و حضورش در دولت مفید و واجب است. اما با توجه به صحبتی که اخیراً داشتند ما می‌خواستیم با ایشان صحبت کنیم و فرصت برای ارائه توضیحات از طرف ایشان ایجاد نشد. طرح سؤال و استیضاحی که امضا کردیم بیشتر یک تلنگر بود چون معتقدیم همه مسئولان باید در قبال عملکرد خود مسئولیت پذیر باشند وگرنه این استیضاح نه سیاسی بود و نه قرار بود به هر قیمتی تا انتها دنبال شود.
این تلنگر به چه کسی بود؟
به آقای وزیر که اظهارنظر حاشیه ساز نداشته باشد. بر طبق گزارشی هم که به ما دادند گفتند آقای ظریف پذیرفتند این موضوع را.
آیا شما قبول دارید که حرفی که آقای ظریف زده بود غلط نبود؟
اصلاً پولشویی در همه جای دنیا هست. مسأله ما این است که یک مقام رسمی در کسوت وزیر امور خارجه که حرفش بازتاب بین المللی دارد، نباید این را مطرح می‌کرد. باید ببینیم آیا صحبت آقای وزیر به اصلاح اقتصادی در کشور منجر می‌شد یا سوء استفاده کشورهای معاند برای برداشتن بوق تبلیغاتی این موضوع که وزیر امور خارجه کشور ایران به پولشویی در این کشور اقرار کرد؟ ما بحث مان این است آقای ظریف که قبولش هم داریم، نباید کاری می‌کرد که حرفش در دنیا به‌عنوان اقرار کشور ایران تیتر بشود. مگر در امریکا نیست وقتی بر اساس مدارک بسیار متقن دولت امریکا از پدید آورندگان اصلی پول‌های کثیف و ایجاد هدفمند تروریست مانند داعش در جهان است؟ در بقیه دنیا نیست؟ ولی آنها اینگونه مسأله را مطرح نمی‌کنند.
مسأله این است که خود شما یکی از نمایندگانی هستید که زیاد روی بحث افشای فساد و قاچاق و فعالیت‌هایی که همزاد پولشویی هستند اصرار دارید. فکر نمی‌کنید اگر قصد سوء استفاده باشد از حرف‌های امثال شما هم می‌شود سوء استفاده کرد؟
شاید بشود اما نه در حد وزیر خارجه؛ اتفاقاً ما معتقدیم در خصوص پولشویی باید دستگاه‌های نظارتی و قوه قضائیه اظهارنظر کنند و مجلس نیز با مصوب کردن قوانین بازدارنده و اصلاح و عملیاتی کردن قانون مبارزه با پولشویی گام عملی در این خصوص برداشته باشند. ما می‌دانیم حرفمان در همین چارچوب داخل کشور می‌ماند، اگر من هم احساس کنم حرفم بازتاب خارجی علیه کشور و نظام ایجاد می‌کند آن را مطرح نمی‌کنم. آقای ظریف یک برند در سطح بین‌الملل هستند و بحث‌شان با خیلی‌ها متفاوت است. البته دوستان گفتند که ایشان پذیرفته که نباید این حرف‌ها را می‌زده و ما هم همین را می‌خواهیم و اصراری بر استیضاح نداریم.
این استیضاح یازده‌ بند دارد. شما روی ده‌ بند دیگر به غیر از موضوع پولشویی حرفی نداشتید؟
من فقط روی پولشویی و متهم کردن مخالفین طرح‌های FATF تأکید داشتم. شاید جاهای دیگر انتقاداتی وارد باشد که حتماً هست ولی خب من معتقدم آن انتقادات در حد استیضاح وزیر نبوده؛ مسأله من فقط همین بود که عرض کردم.
خیلی‌ها از آقای ظریف بابت پولشویی مدرک می‌خواستند و می‌گفتند مدرک بده. آیا قبول دارید این درخواست با توجه به مسائل واضحی که در کشور هست درخواست خیلی منطقی نبود؟
مسأله خود من مدرک خواستن نبود که بگویم آقای ظریف مدرک بدهد. توضیح دادم که انتقادم این بود که این حرفی نبود که وزیر خارجه مطرح کند.
سؤال من این است که قبول دارید مدرک خواستن هم قدری با توجه به آمارهای رسمی فساد و قاچاق در کشور قدری به بیراهه بردن مسأله بود؟
ببینید کسی منکر این دست چیزها در کشور نیست. من خودم بارها درباره اینها حرف زده ام. اشکال هم ندارد، ممکن است آقای ظریف مدارکی داشته باشد که بیاید به ما هم برای پیگیری بدهد. من خودم شخصاً هر جا فسادی ببینیم ورود می‌کنم و آدم جناحی هم نیستم که ببینم این فساد مرتبط با کیست و بعد تصمیم بگیرم ورود کنم. آقای ظریف از وزرایی است که مردم دوستش دارند.
فکر می‌کنید استیضاح منتفی بشود؟
ببینید ما نظرمان این بود که ابعاد این مسأله روشن شده و از تکرار چنین موضوعاتی جلوگیری شود و وقتی بدانیم اصلاح صورت گرفته دیگر نیازی به پیگیری نخواهیم دید.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه