زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۰/۵/۱۳
» اقتصاد کلان » ما کجا و عربستان کجا
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۷ - ۱۹:۱۹
 کد خبر: 29385
 884 بازدید

ما کجا و عربستان کجا

دور جديد و به نوعي اصلي ترين تحريم هاي آمريکا برای فشار به اقتصاد کشورمان از تاريخ 13 آبان در کشور فاز عملياتي به خود گرفت اين در حالي بود که پيش از اين با لغو برجام از سوي ترامپ بازارهاي ايران آشفته شد.

ما کجا و عربستان کجا

قیمت ها در یک چشم بر هم زدن نجومی شد و عده ای نیز به بهانه بالا رفتن نرخ ارز از این آب گل آلود ماهی گرفتند و اجناس را چند برابر قیمت به مردم فروختند و عده ای نیز به طمع گرانتر شدن دست به احتکار زدند.
این آشفتگی ها از اردیبهشت ماه و با زمزمه های ترامپ مبنی بر خروج از برجام گربیان کشور را گرفت. پیشتر نیز اقتصاد ایران از تحریم های بین المللی در امان نبوده است و رنجی که بر تار و پود اقتصاد نفتی کشورمان تنیده شده به صورت مداوم چشم اندازی مبهم را پیش رویمان قرار داده است. زمانی که اقتصاد یک کشور بر پاشنه چاه های نفت می چرخد از تحریم ها باید هم هراسید. این موضوع را باید بپذیریم که ما به یک کشور مصرف کنندهای تبدیل شده ایم که با یک فشار ارزی زندگیمان مختل می شود. اجناسی که دائماً به صورت واردات و قاچاق در کشور توزیع می شود با اندک تلنگر ارزی بر اقتصاد و زندگیمان لرزه می افکند. اما به بهتر است نگاهی به کشور همسایه و رقیب نفتی مان یعنی عربستان داشته باشیم. عربستان به عنوان یکی از کشورهای بزرگ تولید کننده نفت در برنامههای توسعه ای آتی خود به دنبال بستن چاه های نفت است. سعودی ها نیک می دانند که استفاده از منابع نفتی و تکیه کردن به آن اشتباهی بزرگ است و به همین دلیل در حال اجرای برنامه های توسعه ای است تا میزان اتکا خود را به منابع تجدید ناپذیر نفتی کاهش دهند.
سیاستگذاران سعودی با آگاهی از این موضوع، گفتمان توسعه بدون نفت و ترویج آن را آغاز کرده اند تا در سال ۲۰۳۰ میلادی میزان وابستگی به نفت را کاهش دهند. به طور مثال در این برنامه افزایش تعداد حجاج از ۸ میلیون نفر به ۳۰ میلیون نفر در دستور کار قرار دارد برای نیل به این هدف توسعه زیر ساخت های راه آهن، فرودگاه، هتل ها یکی از اهداف سند تدوین شده آتی است. توسعه گردشگری عمومی عربستان نیز در این سند به چشم می خورد. بطوریکه پروژه دریای سرخ در سواحل جنوبی اجرایی خواهد شد و ۵۰ جزیره موجود در این منطقه با پیشرفته ترین امکانات مقصدی برای تمام گردشگران خارجی خواهد بود. از طرفی برای رهایی از اقتصاد نفتی به دنبال این هستند که افزایش سهم مشارکت بخش خصوصی در تولید داخل را از ۸/۳ به ۷/۵ درصد برسانند و میزان صادرات غیر نفتی را از ۱۶ درصد کنونی به ۵۰ درصد برسانند.این موارد تنها گزیدهای از سند تدوین شده توسعه ای عربستان هستند.اما ما در کشورمان با چه رویکردی مواجه هستیم. دو سند توسعه ای برای کشورمان تدوین شده است. یکی سند چشم انداز ایران در سال ۱۴۰۴ و دیگری سند الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت.با نگاهی اجمالی به این دو سند تدوین شده به این موضوع مهم پی می بریم که برای هیچ کدام از این دو سند، هدفگذاری معینی تعیین نشده است و به نوعی این دو سند دارای برنامه عملیاتی نیستند.
با این نوع برنامه ریزی چگونه می توانیم چشم اندازی ایده آل را برای اقتصاد کشورمان متصور باشیم. دوستی تعریف می کرد که یک کارخانه تولیدی در تأمین کارتون برای بسته بندی محصول با مشکل مواجه است. چرا که با بالا رفتن قیمت ارز کارتون در بازار کمیاب شده است و محصولات در کارخانه خوابیده است! ما حتی در تولید کارتون برای بسته بندی نیز عاجز هستیم. دوستی دیگر میگفت برای تولید کالایی که از چین وارد میشود اقدام کردم و زیر و بم قیمتی و تجهیزات اولیه را درآوردم. اما در آخر به این نتیجه رسیدم که نمی توان با چینی ها رقابت کرد و هر کاری کنم جنس چینی ارزانتر از تولید داخل به دست مصرف کننده می رسد و عطای تولید را به لقایش بخشیدم.
ای کاش در تدوین سندهای توسعه ای کشورمان کمی موشکافانه تر با واقعیات اقتصاد کشورمان روبرو می شدیم و به جای سخن و برنامه های گزاف و بیهوده با تکیه بر توان داخلی به جنگ تحریم می رفتیم. امیدوارم آن روز فرا نرسد که عرب هایی را که جاهل می نامیم راه های توسعه را بپیمایند و ما هنوز در تولید کارتون برای بسته بندی های یک کارخانه محتاج باشیم. در حال حاضر نیز خوشحالیم که ترامپ چندین کشور را از تحریم نفتی ایران معاف کرده است و همه جا با افتخار و غرور فریاد میزنیم که دیدید ترامپ نتوانست مانع فروش نفت ایران شود. چرا نباید نیم نگاهی به ظرفیت های فوق العاده کشورمان داشته باشیم. از گردشگری گرفته تا صنایع مختلفی که می توانند در دنیا حرفهای بسیاری برای گفتن داشته باشند.
تا زمانیکه این رویه در کشورمان حاکم است همچنان محتاجیم و به دنبال فرجام برجام ها هستیم و لاغیر.

امیر دیانی – مدیر مسئول

منبع: ماهنامه افق تازه


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , تله تایپ , خبر داغ , سیاسی , یادداشت
ارسال دیدگاه