زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۰/۵/۹
» اجتماعی » تخلف مشکوک ۳ هزار میلیاردی در صندوق نوآوری و شکوفایی کشور
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ - ۲۰:۰۹
 کد خبر: 25086
 614 بازدید

تخلف مشکوک ۳ هزار میلیاردی در صندوق نوآوری و شکوفایی کشور

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، هزینه‌کرد اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی را دارای ابهام دانست و به تخلفات مدیریتی و مالی در این صندوق اشاره کرد.

تخلف مشکوک ۳ هزار میلیاردی در صندوق نوآوری و شکوفایی کشور

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به عنوان طراح طرح اعمال ماده ۲۳۶ درخصوص صندوق نوآوری و شکوفایی کشور گفت: برای صندوق نوآوری و شکوفایی ۳ هزار میلیارد تومان اعتبارات پیش‌بینی و در این صندوق سپرده‌گذاری شده بود که مجلس مصوب کرد از صندوق توسعه ملی برداشته شود و پس از تبدیل به ریال در این صندوق قرار گیرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: تأمین این اعتبار ویژه به منظور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و ایده‌های جدید در کشور صورت گرفت ولی ارزیابی من چنین است که این پول به درستی هزینه نشده است.

اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کردند

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در توضیح این امر گفت: این صندوق مشکلاتی دارد؛ بر اساس اساسنامه، هیئت امنای صندوق باید هر چند ماه تشکیل جلسه می‌دادند در حالی که در چهار سال گذشته اصلا جلسه‌ای تشکیل نشده است.

وی ادامه داد: همچنین مدیران اعتبارات صندوق را صرف هزینه‌های داخلی خودشان کردند یا بخشی از آن را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده و سود گرفتند.

کوچکی‌نژاد همچنین به دریافت‌های مالی مدیران این صندوق اشاره کرد و توضیح داد: حقوق‌های بسیار بالا و غیرمتعارفی به مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت شده که در یک نمونه می‌توان به حقوق ۳۰ میلیون تومانی مدیر عامل صندوق در یک ماه اشاره کرد.

روند اداری سخت و پیچیده برای صاحبان ایده

وی همچنین با انتقاد از پروسه اداری این صندوق برای مخترعان و نوآوران گفت: این صندوق از اهداف اولیه خود دور شد و با سخت کردن شرایط و روند اداری سخت و پیچیده برای صاحبان ایده، کار را به گونه‌ای پیش برده بود که کسی نمی‌توانست به این صندوق نزدیک شود؛ خصوصا آن دسته از مخترعان و نوآوران که در شهرستان‌های دور بودند و نیاز به حمایت داشتند از این دسترسی محروم بودند.

تقاضای ۱۵ نماینده برای اعمال ماده ۲۳۶ در مورد صندوق نوآوری و شکوفایی

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه هزینه‌های شبهه‌ناک در عملکرد مالی صندوق نوآوری و شکوفایی مشاهده می‌شود، گفت: به موجب تخلفات مالی و مدیریتی صندوق نوآوری و شکوفایی، بیش از ۱۵ نفر از نمایندگان مجلس در طرحی که به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تحویل داده شده، خواستار اعمال ماده ۲۳۶ برای عملکرد این صندوق شدند.

کوچکی‌نژاد افزود: طراحان این طرح دو هفته مهلت داده بودند تا مسئولان گزارش شفافی درباره عملکرد خود ارائه کنند که این فرصت تمام شده و در اولین جلسه کمیسیون آموزش مجلس، موضوع پیگیری خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: البته رییس کنونی صندوق نوآوری و شکوفایی به تازگی مدیریت این مجموعه را بر عهده گرفته که در جلسه روز گذشته کمیسیون آموزش مجلس نیز حاضر و به تشریح برنامه‌های خود پرداخت.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , انتخاب سردبیر , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه