زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۰/۱۱/۴
» اقتصاد کلان » لوازم خانگی در کارخانه گران‌تر از بازار!
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴ - ۱۵:۰۳
 کد خبر: 21525
 497 بازدید

لوازم خانگی در کارخانه گران‌تر از بازار!

در حال حاضر ۸ روز از اجرای طرح پر ابهام پیش فروش لوازم خانگی می‌گذرد و همچنان با استقبال سرد مردم روبه رو است چراکه در بسیاری از کالاها قیمت کارخانه گران تر از بازار بوده و خرید کالا آنها با تحویل در ماه های آینده اصلاً توجیهی برای مردم ندارد.

لوازم خانگی در کارخانه گران‌تر از بازار!

رکود بازار و تغییرات قیمتی در انواع محصولات لوازم خانگی که به صورت ماهانه توسط تولیدکنندگان اجرا می‌شود باعث شد تا فروش لوازم خانگی با کاهش قابل توجهی مواجهه و کمتر مشتری در بازار لوازم خانگی برای خرید دیده شود به نحوی که همه منتظر ثابت قیمت‌ها با کاهش نرخ دلار هستند.
البته در این شرایط خبر اجرایی شدن طرحی به نام پیش فروش لوازم خانگی توسط تولیدکنندگان مطرح شد که در مرحله اول پیش فروش ۱۶۰ مدل محصول از جمله یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق گاز، تلویزیون ال ای دی و لوازم خانگی کوچک از سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در دو شیوه قیمت مقطوع و خرید با قیمت غیر قطعی و با سود مشارکت به فروش می‌رسد.
در این طرح پیش فروش لوازم خانگی، قیمت به صورت قطعی بوده و مشتریان نسبت به مدت زمان انتظار خود مشمول دو درصد تخفیف می‌شوند و اگر متقاضی خواستار تحویل کالا در ماه اول باشد، این تخفیف را دریافت نمی‌کند.البته با توجه به اینکه این طرح به مدت محدودی اجرایی می‌شود اگر ظرفیت فروش هر کالایی که تکمیل شود، سایت بسته شده و مصرف کنندگان می‌توانند برای مرحله‌ی بعدی درخواستشان را ثبت کنند.

ایرادات طرح پیش فروش لوازم خانگی ؛ احتمال شکل گیری بازار ثانویه و رفتار سفته گرایانه

از همان روزهای اجرای این طرح انتقادات زیادی به ایردات آن مطرح شد و حتی برخی این طرح فروش را بی شباهت به پیش فروش خودرو ندانستند اما مهر تأیید ستاد تنظیم بازار عاملی شد تا صحبت از همراهی دولت برای اجرای این طرح به میان بیاید که سینکی معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت و دبیر کارگروه تنظیم بازار در واکنش به این صحبت‌ها با تأکید بر اینکه دولت در این طرح مداخله ای ندارد اعلام کرد: هر واحد تولیدی با رعایت ضوابطی می‌تواند بر اساس اعتبار برند و نوع خدمات ویژه‌ای که بواسطه اطلاع‌رسانی کامل در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد، نسبت به پیش‌فروش محصولات خود اقدام نماید.
وی با بیان اینکه طرح پیشنهادی پیش‌فروش با قیمت مقطوع کالا با اهداف تامین مالی واحدهای تولیدی و مدیریت تقاضا در بازار، در جلسه دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار مطرح شد و در خاتمه جلسه، اکثریت اعضا رأی به عدم تجانس موضوع با شأن کارگروه تنظیم بازار دادند .
به گفته سینکی، با پیشنهاد معاونت امور اقتصادی و بازرگانی مبنی بر احصاء نقاط ضعف و قوت، فرصت‌ها و تهدیدهای مطرح شده و ارائه آن به وزیر صنعت، معدن و تجارت با مدنظر قرار دادن عدم لزوم مداخله دولت در اجرای طرح و ارجاع واحدهای تولیدی متقاضی به استفاده از ظرفیت های مصوب ضوابط فروش اقساطی و پیش فروش کالا و موارد ذکر شده ؛با این طرح موافقت کرد.
البته به اعتقاد سینکی، نامشخص بودن سازو کار شبکه خدمات پس از فروش پس از اجرای طرح ، احتمال شکل گیری بازار ثانویه و رفتار سفته گرایانه و خرید و فروش حواله های پیش فروش ، احتمال بروز مشکل در تامین مواد اولیه و قطعات (وارداتی ) با توجه به شرایط تحریمی کشور و ‌خدشه دار شدن اعتماد ملی به کالای تولید داخل ،نقاط ضعف دیگراین طرح بود که معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت بدان اشاره کرد .
وی همچنین تصریح کرد که نوع قرار داد حقوقی پیش بینی شده به نفع مصرف کننده نبوده و در شرایط فوری باید دقیقا روشن شده و در صورت دریافت تمام وجه باید کالا یک ماهه تحویل شود .

پیش فروش لوازم خانگی در بازار انحصار ایجاد می‌کند

انصاری دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران هم در این رابطه با اعلام اینکه اجرای طرح پیش فروش لوازم خانگی در بازار تلاطم و انحصار طلبی ایجاد می‌کند معتقد است: اجرای طرح پیش فروش نمی‌تواند موثر باشد البته در صورتی هم که اجرای چنین طرحی ضرورت پیدا کند تمامی تولیدکنندگان انجمن صنایع لوازم خانگی ایران باید آن را بررسی کنند و نسبت به اجرای آن نظر دهند. همچنین ارائه چنین طرح هایی از سوی بخش خصوصی به کمیته تنظیم بازار آن هم قبل از بررسی قابل قبول نیست.
در حال حاضر ۸ روز از اجرای این طرح پر ابهام پیش فروش لوازم خانگی می‌گذرد و مشاهدات میدانی از بازار لوازم خانگی نشان می دهد این طرح با استقبال سرد مردم روبه رو شده چراکه در بسیاری از کالاها قیمت کارخانه گران تر از بازار بوده و خرید کالا آنهابا تحویل در ماه های آینده برای مصرف کنندگان هیچ توجیهی ندارد.

گرانی کالاها در طرح پیش فروش لوازم خانگی ؛ بازار ارزان تر است

یکی از فروشندگان لوازم خانگی در همین ارتباط می‌گوید: در این طرح پیش فروش لوازم خانگی که بی شباهت به فروش خودرو نیست قیمت کارخانه یک ماشین لباسشویی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده در حالی که همین محصول در بازار ۴ میلیون و ۲۰۰ تومان به فروش می رسد. یخچال ساید بای ساید هم در این طرح ۱۲ میلیون و ۲۹۸ هزار تومان تعیین شده در حالی که قیمت بازار این کالا ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.
وی با بیان اینکه زمان تحویل این کالاها هم از آبان ماه ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ پیش بینی شده است، گفت: به عنوان نمونه اگر کسی یک کالا را با قیمت قطعی و تحویل دو ماهه خریداری کرد به ازای این دو ماه از ۲ درصد تخفیف برخوردار می شود. اما این موضوع اصلاً برای خریداران جذاب نیست و آنها ترجیح می دهند کالاهای مورد نیاز خود را در اولین فرصت تحویل و استفاده کنند.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه