زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۲
» بین الملل » مخالفت ترامپ با توقف فروش سلاح به عربستان/ ترامپ: از ما نخرند سراغ روسیه و چین می‌روند
تاریخ انتشار : 2018/10/14 - 11:36
 کد خبر: 21106
 324 بازدید

مخالفت ترامپ با توقف فروش سلاح به عربستان/ ترامپ: از ما نخرند سراغ روسیه و چین می‌روند

دونالد ترامپ تاکید کرد، حتی اگر ثابت شود که جمال خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده، آمریکا فروش‌های نظامی به ریاض را متوقف نمی‌کند.

مخالفت ترامپ با توقف فروش سلاح به عربستان/ ترامپ: از ما نخرند سراغ روسیه و چین می‌روند

به گزارش تدبیر تازه نیوز و به نقل از خبرگزاری رویترز، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که ساکن آمریکا بود، پس از مراجعه به کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید شده است. دولت ترکیه بر این باور است که او در داخل ساختمان کنسولگری کشته و جسدش مثله شده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که روابط گسترده‌ و نزدیکی با عربستان دارد، پس از ناپدید شدن خاشقجی با فشارهای داخلی و بین‌المللی زیادی برای کمک به کشف آنچه بر این روزنامه‌نگار گذشته، روبه‌رو شده است. مقامکات همچنین خواستار آن هستند که اگر تحقیقات در این پرونده حاکی از قتل خاشقجی به دست عربستان بود، ترامپ سیاست‌هایی را با هدف مجازات مقامات سعودی در پیش بگیرد.

قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکایی نیز خواستار واکنش قاطع ترامپ در خصوص این مساله شده‌اند. آنان علاوه بر پرونده خاشقجی، در خصوص کشته شدن غیرنظامیان در یمن به دست ائتلاف سعودی نیز ابراز نگرانی کرده و برخی از آنان گفته‌اند که در صورت اثبات اتهام عربستان در مورد خاشقجی، واشنگتن باید فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کند.

ترامپ اما مخالف سرسخت این اقدام است. او در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: من در واقع فکر می‌کنم اگر فروش‌های نظامی را متوقف کنیم، خودمان را مجازات کرده‌ایم.

رییس جمهور آمریکا افزود: می‌توانیم کارهای دیگری انجام دهیم که بسیار بسیار قدرتمند و قاطع هستند و آن‌ کارها را انجام خواهیم داد.

او اما به جزییات این اقدامات اشاره نکرد.

بر مبنای قانون آمریکا، فروش‌های نظامی خارجی بزرگ می‌توانند از سوی کنگره این کشور متوقف شوند. یک روند بررسی غیررسمی اجازه می‌دهد که قانونگذاران کلیدی از اقدامی که به “نگهداری” معروف است، استفاده کنند تا در صورت وجود نگرانی‌هایی درباره این فروش‌ها، آن‌ها را متوقف کنند.

پیمانکاران بزرگ نظامی آمریکا از جمله شرکت لاکهید مارتین و ریتون دارای قراردادهای تسلیحاتی با عربستان هستند که پیشنهاد توقف این قراردادها نگرانی‌ آنان را درپی داشته اشت.

ترامپ در سخنانش اظهار کرد، دولت او سفارشی 110 میلیارد دلاری برای تامین تجهیزات نظامی از عربستان گرفته و این قرارداد با تعهدات سعودی‌ها برای سرمایه گذاری‌های سنگین در آمریکا همراه است که صدها هزار فرصت شغلی در آمریکا ایجاد می‌کند.

وی افزود: اگر از ماه خرید نکنند، از روسیه و چین خرید می‌کنند. به این فکر کنید، 110 میلیارد دلار! همه کاری که آنان (در مقابل توقف این فروش‌ها) خواهند کرد این است که این پول را به کشور دیگری می‌دهند و من فکر می‌کنم این خیلی احمقانه است.

ترامپ گفته است که احتمالا این هفته با ملک سلمان، پادشاه سعودی صحبت می‌کند “زیرا درخور آن هستم که از او بپرسم چه خبر است”.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه