زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۱۳
» بین الملل » دیدار پر تنش آمریکا با چین به دلیل اختلاف تجاری
تاریخ انتشار : 2018/10/08 - 16:49
 کد خبر: 20292
 292 بازدید

دیدار پر تنش آمریکا با چین به دلیل اختلاف تجاری

نشست دیپلمات‌های ارشد آمریکا و چین امروز (دوشنبه) شروعی پرتنش داشت و در بحبوحه وخامت مناسبات دو جانبه، وزیران خارجه دو کشور یکدیگر را بابت این مساله سرزنش کردند.

دیدار پر تنش آمریکا با چین به دلیل اختلاف تجاری

به نقل از خبرگزاری رویترز، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در کنفرانس خبری مشترک با مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت: اخیرا، طرف آمریکایی مکررا به اختلاف تجاری با چین دامن زده ، یک سری اقدامات درباره مساله تایوان انجام داده که به حقوق چین لطمه می‌زند و انتقادات بی‌اساسی به سیاست‌های داخلی و خارجی چین وارد کرده‌ است.

وزیر خارجه آمریکا که پس از دیدار با کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی راهی پکن شد و وانگ یی را در جریان گفت‌وگوها قرار داد، گفت: ما در این مسائلی که شما مطرح کردید، اختلاف اساسی داریم. ما نگرانی زیادی بابت اقداماتی که چین انجام داده است، داریم.

وانگ‌یی با این گلایه که واشنگتن بر لفاظی‌های خود در بحران تجاری افزوده، گفت که واشنگتن باید “اقدامات گمراه کننده” خود را متوقف کند.

وی در خصوص تایوان نیز گفت که این اقدامات بر اعتماد دوجانبه میان دو طرف تاثیر گذاشته و بر دورنمای روابط آمریکا- چین سایه می‌افکند که این اصلا در جهت منافع ملت دو کشور نیست.

وزیرخارجه چین با ذکر این نکته که دو کشور باید به دنبال همکاری باشند نه مواجهه و رویارویی تصریح کرد: آمریکا باید دست از اقدامات گمراه کننده خود بردارد.

پامپئو با تاکید بر اینکه برای گفتگو به چین آمده گفت: من به دنبال فرصتی برای گفتگو درباره هر یک از این مسائل هستم چرا که این روابط برای ما بسیار مهم است.

وی همچنین درباره لغو دیدار وزیران دفاع دو کشور که قرار بود ماه جاری در پکن صورت گیرد گفت: متاسفم که این گفتگوی استراتژیک صورت نمی‌گیرد. چیزی است که شما تصمیم به عدم انجام آن گرفتید.

وانگ یی در پاسخ گفت که لغو این دیدار از طرف چینی نبوده و این یک حقیقت است.

اما وزیران خارجه چین و آمریکا سخنان نرمتری هم درباره تلاش برای مهار برنامه هسته‌ای کره شمالی داشتند. وانگ یی‌ گفت که مساله کره شمالی نشان داد پکن و واشنگتن می‌توانند مراودات و همکاری خود را گسترش دهند.

پامپئو نیز گفت که انتظار دارد مذاکرات خوب و صریحی با وانگ یی درباره دیدراش با رهبر کره شمالی داشته باشد.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه