زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۸
» اجتماعی » جزئیات جدید تامین داروی بیماران خاص
تاریخ انتشار : 2018/10/03 - 22:52
 کد خبر: 19546
 245 بازدید

جزئیات جدید تامین داروی بیماران خاص

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: به زودی سهمیه برخی از داروهای بیماران خاص به داروخانه‌هایی تعلق می‌گیرد که توسط بیمار انتخاب می‌شود و شرکتها نیز در این زمینه موظف هستند تا دارو را به داروخانه ای ارسال کنند که بیمار آن را انتخاب کرده است.

جزئیات جدید تامین داروی بیماران خاص

دکتر کیانوش جهانپور در خصوص نحوه توزیع دارو توسط شرکت های پخش دارو در داروخانه ها اظهار داشت: در حوزه توزیع دارو ممکن است برخی از داروها جزو توزیع های کنترل شده باشند و در برخی از موارد هم ممکن است که شرکت های پخش با برخی از داروخانه هایی که مشکلات مالی در پرداخت دارند آنها را به سمت خرید نقدی و یا پرداخت با بازه زمانی کوتاه سوق بدهند و سازمان غذا و دارو نیز در صدد شناسایی و اصلاح این موارد است.
جهانپور ادامه داد: بیشتر گلایه داروخانه ها از فروش نقدی شرکتها است چراکه برخی از شرکت‌های پخش، فروش دارو به برخی از داروخانه ها را به صورت بازه های زمانی کوتاه مدت و یا نقدی در نظر گرفته اند که این موضوع منجر به فشار به داروخانه‌ها و عدم توانایی آنها در خرید دارو می‌شود و این موضوع قابل قبول نیست و از طریق سازمان غذا و دارو در حال پیگیری است.
سخنگوی سازمان غذا و دارو ابراز کرد: بخشی از این مشکلات به دلیل وجود مشکلات مالی و مطالبات معوق و برخی هم به دلیل نوسانات قیمت ارز بوده است. با توجه به اینکه ثبات نسبی قیمت دارو ایجاد شده است قاعدتا دیگر بحث نوسانات مطرح نیست و بحث مطالبات معوق نیز در حال پیگیری است و امیدواریم به زودی بخش های عمده ای از آن پرداخت شود.
جهانپور تاکید کرد: اگر این اتفاق بیافتد مشکل فروشهای نقدی و یا پرداخت در بازه کوتاه مدت مرتفع خواهد شد و سازمان غذا و دارو شرکتهای پخش را به سمت فروش با در نظر گرفتن بازپرداخت با بازه زمانی مشخص و منطقی سوق می دهند.
سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه به سازو کار جدید این سازمان در تامین به موقع داروی بیماران خاص اشاره کرد و افزود: به دلیل اینکه توزیع داروی بیماران خاص به صورت کنترل شده خواهد بود در تلاشیم تا این توزیع کنترل شده را به سمت انتخاب بیمار ببریم به این معنی که سهمیه هر بیمار به داروخانه ای تعلق بگیرد که بیمار آن را معرفی کرده است.
جهانپور تصریح کرد: به زودی سهمیه برخی از داروهای بیماران خاص به داروخانه‌هایی تعلق می‌گیرد که توسط بیمار انتخاب می‌شود و شرکتها نیز در این زمینه موظف هستند تا دارو را به داروخانه ای ارسال کنند که بیمار آن را انتخاب کرده است.
وی اضافه کرد: این موضوع برای بیمارانی اتفاق می افتد که به صورت دائم از داروهای خاص استفاده می‌کنند و روش های اعلام آن نیز اعلام خواهد شد، همچنین معاونت غذا و داروی استان مربوطه این بیماران و داروخانه‌های نزدیک، آنها را شناسایی می کند.
سخنگوی سازمان غذا و دارو در بخشی دیگر در خصوص خبری مبنی بر توزیع نامناسب واکسن آنفلوانزا توسط انستیتو پاستور عنوان کرد: توزیع واکسن آنفلوانزا توسط انستیتو پاستور انجام نمی‌شود چراکه پنج شرکت مجوز واردات این واکسن را دارند و شرکتهای پخش نیز این واکسن‌ها را در داروخانه‌ها و برخی از مراکز بهداشتی درمانی توزیع می‌کنند و این موضوع ارتباطی با انستیتو پاستور ندارد و انتستیتو پاستور در این زمینه هیچگونه ورودی ندارد چراکه تولید کننده و توزیع کنننده واکسن آنفلوآنزا نیست.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , حوادث , خبر داغ
ارسال دیدگاه