زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۴/۴
» اقتصادی » بنزین ایران دومین بنزین ارزان دنیا شد
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۹ - ۱۳:۱۲
 کد خبر: 19126
 391 بازدید

بنزین ایران دومین بنزین ارزان دنیا شد

طبق جدیدترین قیمت گذاری بنزین در کشورهای مختلف جهان (سپتامبر ۲۰۱۸) قیمت بنزین در ایران بعد از ونزوئلا، ارزان ترین بنزین در جهان است.

بنزین ایران دومین بنزین ارزان دنیا شد

نوسانات شدید ارزی در ایران که به کم ارزش شدن پول ملی ما در مقایسه با دیگر پول های رایج جهان از جمله دلار و یورو از یک سو و سالها عرضه بنزین با یارانه پنهان دولتی و ثابت ماندن قیمت بنزین از سال ۹۴ تاکنون از سوی دیگر، بنزین ایران را در جدیدترین رده بندی قیمتی بنزین جهان به دومین بنزین ارزان دنیا تبدیل کرده است.
در جدول عکس ۲ قیمت روز بنزین در کشورهای مختلف جهان آمده است. در این جدول بنزین ایران بر اساس نرخ روز دلار آزاد (۱۶۵۰۰ تا ۱۷۰۰۰ تومان) محاسبه شده است. اگر قیمت بنزین کشورمان را بر اساس نرخ دلار بازار ثانویه یا سامانه نیما (۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان) محاسبه کنیم، هر لیتر بنزین در ایران ۱۲ سنت خواهد بود که در این صورت باز هم بنزین ایران دومین بنزین ارزان جهان است.
همانطور که در جدول مشخص است، مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه، نشان از تفاوت فاحش نرخ این فرآورده نفتی در ایران و کشورهای همسایه دارد.
قیمت بنزین با ارز آزاد در ترکیه هم اکنون در حدود ۱۹ هزار و ۳۰۰ تومان در هر لیتر است. قیمت بنزین در افغانستان حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان و در پاکستان حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان است.
قیمت هر لیتر از این فرآورده استراتژیک نفتی در آذربایجان حدود ۸۰۰۰ تومان، در اردن حدود ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان، در امارات متحده عربی حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و در عراق حدود ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان است.
این شرایط موجب شده قاچاق بنزین بیش از پیش رونق یابد و بنزینی که با یارانه دولتی تولید می شود و با یارانه دولتی توزیع می شود، در خارج از مرزهای کشور مصرف شده و این یارانه دولتی به جیب قاچاقچیان سرازیر شده و اختلاف فاحشی که با نوسانات ارزی و کاهش ارزش پول ملی ایجاد شده، قاچاق را رونق داده و قاچاقچیان را فربه تر از گذشته کرده است.
آمار غیررسمی ماههای اخیر از قاچاق روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین از ایران حکایت دارد، آماری که از سوی مراجع رسمی چون وزارت نفت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأیید نشده و هیچ آمار رسمی دیگری نیز برای تأیید و یا حتی رد این آمار قاچاق گسترده بنزین وجود ندارد.

 


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اقتصادی , انرژی , خبر داغ
ارسال دیدگاه