زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۰/۸/۶
» خبر داغ » کاهش ارزش پول ملی و بی تدبیری مقامات مسئول دولتی
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۸ - ۱۱:۴۷
 کد خبر: 19000
 1004 بازدید

کاهش ارزش پول ملی و بی تدبیری مقامات مسئول دولتی

ارزش پول ملی در 60 روز اول مدیریت عبدالناصر همتی بر بانك مركزي، 60 درصد سقوط کرده است. پيش از او و در دوره مديريت سيف نيز ارزش پول ملي به همين اندازه سقوط كرده بود.

کاهش ارزش پول ملی و بی تدبیری مقامات مسئول دولتی

احمد مددی:  ارزش پول ملی در ۶۰ روز اول مدیریت عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی، ۶۰ درصد سقوط کرده است. پیش از او و در دوره مدیریت سیف نیز ارزش پول ملی به همین اندازه سقوط کرده بود.

تحیر و تعجب نگارنده، از بی تدبیری مقامات مسئول دولتی برای مقابله با کاهش ارزش پول ملی مقامات مسئول دولتی برای مقابله با کاهش ارزش پول ملی است. این مقامات در فرار به جلویی تامل برانگیز عنوان می کنند؛ دلار کوچه پس کوچه ای تنها ٣ تا ۵ درصد اقتصاد کشور را شکل می دهد. این مقامات مسئول دولت روحانی می گویند: نرخ‌ دلار بازار آزاد اصلا ملاک نیست،
وقتی عمده ارز در بازار ثانویه (۹۰۰۰ تومان)است، بنابراین نرخ بازار آزاد، مرجع نیست!
در این باره نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفته: کلیه کالاهای اساسی مورد نیاز کشور با نرخ رسمی انجام می شود، عمده مبادلات تجاری کشور نیز در بازار ثانویه است. نرخ بازار آزاد اصلا ملاک نیست و وقتی کمتر از پنج درصد از مبادلات ارزی کشور در بازار آزاد انجام می‌شود، طبیعی است که این بخش قابلیت این را ندارد که نرخ مرجع ارز تلقی شود. وی تصریح کرده: اثر گذاری هر یک از این نرخ‌ها را باید در حد و وزن خودشان در نظر بگیریم.
اما نگارنده با تمام احترامی که برای ایشان قائل است، این سوال را مطرح می کند که اگر نرخ بازار آزاد دلار بر اقتصاد ایران تاثیرگذار نیست، پس چرا کالاهای اساسی و غیر اساسی به طور لحظه ای گران می شوند و این گرانی لجام گسیخته توقفی ندارد و بر روی اعصاب و روان مردم راه می رود!؟
در همین حال اخبار رسیده از عدم عرضه کافی ارز در سامانه نیما و سردرگمی واردکنندگان برای تهیه ارز حکایت دارد.

بر این اساس، بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی دو ماه اخیر که رئیس‌کل جدید بانک مرکزی کار خود را آغاز کرده و سیاست‌های جدید خود را تحت عنوان بسته ارزی دولت اجرایی نموده، ارزش پول ملی ۶۰ درصد کاهش یافته است!

واقعا مگر می شود در پس گرانی بی حد و حصر کالاها و کاهش شدید ارزش پول ملی، فقیرتر شدن مردم را انکار کرد؟ ارزش پول نمادی از ثروت و دارایی مردم است و با رنگ باختن این ارزش، مردم را فقیرتر کرده ایم.

اگر ذخایر ارزی بانک مرکزی به عنوان ناموس بانک مرکزی است – همانگونه که جناب همتی از آن یاد می کند- پس حفظ ارزش پول ملی چیست؟ آیا با تعبیر رییس کل بانک مرکزی نباید فراتر از ناموس باشد؟؟

این در حالی است که نرخ دلار در اوایل مرداد ماه که رئیس‌کل جدید بانک مرکزی آغاز به کار کرد، کمتر از ۱۰ هزار تومان و در حوالی ۹ هزار و ۹۰۰ تومان قرار داشت. به عبارت دیگر، در دو ماهی که از مدیریت جدید بانک مرکزی می‌گذرد، (مدت زمانی که بسته جدید ارزی دولت هم اجرا شد) نه تنها بهبودی در قیمت ارز رخ نداده بلکه همانطور که اشاره شد، ارزش پول ملی حدود ۶۰ درصد کاهش داشته است!!

از سوی دیگر، مشخص نیست نرخ دلار در بازار آزاد ایران بر اساس چه پارامترها و مولفه هایی و در کجا تعیین می شود و در این خصوص نیز کارشناسان اقتصادی بی طرف تعلل و عدم نظارت دولت را مشهود می دانند.

در همین حال و در حالی که اقتصاددانان دولتی، نرخ دلار آزاد را مرجع نمی دانند، نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می گوید: خوشبختانه با افزایش نرخ ارز درآمدهای محقق شده ۴۸ درصد بیش از پارسال است!

این گفته، اظهارات برخی اقتصاددانان منتقد دولت را تقویت می کند که گران شدن دلار در بازار آزاد را تعمدی از طرف خود دولت عنوان می کنند. به عنوان تنها یک شاهد مدعا، دکتر راغفر، کارشناس اقتصادی منتقد دولت می گوید: بانک‌هاو موسسات مالی حداقل ۱۰۰هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی و هزاران میلیارد تومان به مردم بدهکارند و دولت ومجلس تصمیم گرفتند باگران کردن ارز این بودجه را تامین کنند! البته نگارنده معتقد است که دولت علاقمند به جهش نرخ ارز برای پوشش برخی کاستی هایش بوده است اما معتقد به این نیست که دولت می خواست نرخ دلار تا اعداد امروزی جهش یابد.
در پایان خطاب و روی سخنم با تدبیرپردازان بانک مرکزی است؛ با توجه به اینکه نرخ دلار در بازار آزاد (همین ۵ درصد) در پیشانی اقتصاد ایران قرار گرفته و اثرات روانی غیر قابل انکاری بر مردم کشور می گذارد، همین بازار ۵ درصدی را کنترل کنید و با روح و روان مردم بازی نکنید.
اگر هم دولت برای کنترل بیشتر نرخ ارز در بازار آزاد و شیطنت های آلوده به دسیسه در فضای مجازی که عمدتا از آن سوی مرزها و توسط عوامل بیگانه و مخالف مردم و نظام مدیریت می شود، نیاز به کمک دارد، همه بضاعت و توان کشور به میدان خواهد آمد تا با کنترل نرخ ارز در همین وسعت ۵ درصد، فضای ناامیدی به وجود آمده و جو منفی روانی از بین برود.
کلام پایانی اینکه؛ دولت و تیم اقتصادی دولت بایستی بپذیرد عدم کنترل این ارز آزاد که به ادعای دولت تنها نقش ٣ تا ۵ درصدی را در اقتصاد ایران بازی می کند، تمام دستاوردهای کنترل ٩۵ درصدی اش بر بازار ارز را بر باد خواهد داد.


برچسب ها : ,
دسته بندی : خبر داغ , یادداشت
ارسال دیدگاه