زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۸
» خبر داغ » بولتون : ایرانی‌ها من را جدی بگیرند / مقابله با قاسم سلیمانی هدف‌مان است
تاریخ انتشار : 2018/09/26 - 14:36
 کد خبر: 18552
 241 بازدید

بولتون : ایرانی‌ها من را جدی بگیرند / مقابله با قاسم سلیمانی هدف‌مان است

جان بولتون با انتقاد از طرح اروپا برای ایجاد سازوکاری ویژه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نسبت به پیامدهای عدم تغییر در رفتار ایران هشدار داد.

بولتون : ایرانی‌ها من را جدی بگیرند / مقابله با قاسم سلیمانی هدف‌مان است

به گزارش تدبیر تازه نیوز و به نقل از شبکه سی‌ان‌ان، جان بولتون ، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور آمریکا در نشست گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای از طرح اتحادیه اروپا برای ایجاد یک سازوکار ویژه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد و گفت که واشنگتن در اعمال این تحریم‌ها ثابت‌قدم و باپشتکار خواهد بود.

بولتون در اظهاراتی تند خطاب به جمهوری اسلامی هشدار داد که اگر ایران در رفتار خود تغییری ایجاد نکند، مجبور خواهد شد تا هزینه‌های بسیار سنگینی پرداخت کند.

وی در ادامه اظهارات خصمانه خود گفت: طبق گفته‌ ایرانی‌ها، ما شیطان بزرگ هستیم.

بنابراین می‌توانم تصور کنم که به همین دلیل من را جدی بگیرند وقتی امروز به آنها اطمینان خاطر بدهم که اگر علیه ما، علیه متحدان‌مان یا شرکای ما اقدامی بکنید، اگر به شهروندان‌مان آسیب بزنید، اگر به گفتن، تقلب کردن و فریب دادن ادامه دهید، بهای بسیار سنگینی پرداخت خواهید کرد.

بولتون توافق هسته‌ای را یک سقوط دیپلماتیک در تاریخ آمریکا توصیف کرد و همچنین به اروپا نسبت به همکاری با ایران هشدار داد.

وی گفت: اتحادیه اروپا در لفاظی قوی و در پیگیری ضعیف است.

ایران و گروه 1+4 دوشنبه شب پس از برگزاری نشستی در نیویورک اعلام کردند که اروپا سازوکار ویژه‌ای را برای پرداخت‌های مربوط به صادرات و واردات ایران و تسهیلات مالی جدیدی را برای ادامه مبادلات مالی و بانکی با جمهوری اسلامی ایجاد می‌کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین با اشاره به این طرح اتحادیه اروپا گفت: ما پیشرفت این سازوکار را که هنوز وجود ندارد و تاریخ مشخصی هم برای ایجاد آن تعیین نشده، تحت نظر خواهیم گرفت.

ما اجازه نخواهیم داد که تحریم‌های ما توسط اروپا یا هر کس دیگری زیر پا گذاشته شود.

بولتون با اشاره به تلاش دولت آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های نفتی علیه ایران گفت که انتظار می‌رود مشتریان نفت خام ایران تا روز چهارم نوامبر، یک روز پیش از اجرایی شدن بخش دوم تحریم‌های آمریکا میزان واردات خود از این کشور را به صفر برسانند.

وی افزود: بانک‌ها و سرویس‌های خدمات مالی همچون سوئیفت باید نگاهی جدی به معامله با ایران بیندازند و از خودشان بپرسند آیا این کار ارزش آن را دارد.

دسترسی نظام بانکی ایران به شبکه سوئیفت در سال ۲۰۱۲ در چارچوب تحریم‌های وضع شده علیه ایران متوقف شد اما پس از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به 1+5 در سال ۲۰۱۵ ارتباط بانک‌های ایرانی با سوئیفت دوباره برقرار شد.

با این حال، مقامات اروپایی می‌گویند که احتمال دارد آمریکا بار دیگر برای کنار گذاشتن ایران بر شبکه سوئیفت فشار وارد آورد.

بولتون در بخش دیگری از سخنان تند و خصمانه خود علیه ایران، با بیان اینکه آمریکا ساده نیست و گول نخواهد خورد، گفت: روزهای مصونیت برای تهران و پیشتیبانانش تمام شده است.

این رژیم و حامیانش اگر رفتارشان را تغییر ندهند، با عواقب قابل‌توجهی روبرو خواهند شد.

اجازه دهید پیام‌ من امروز روشن باشد: ما مراقب هستیم و دنبالتان خواهیم آمد.

وی همچنین گفت که دولت ترامپ در حال اجرای تدابیری است که به‌طور مشخص قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران را هدف قرار خواهد داد که با آن‌چه آن را فعالیت‌های مخرب او خواند، مقابله کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه، با تاکید بر اینکه ایران به دنبال توسعه فعالانه سیستم‌های موشکی توانمند و دقیق است، مدعی شد: اطلاعات آمریکا به وضوح نشان می‌دهد که ایران به کمک شرکت‌های تقلبی و دلالان در آسیا و روسیه برای بدست آوردن قطعات موشکی مورد نیاز خود تلاش می‌کند.

بولتون علاوه‌براین به چند شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران اشاره کرد و این ادعا را بار دیگر تکرار کرد که رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی در سال ۱۳۸۵ در ایران ناپدید شده است.

وی خواستار آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه