زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۵/۲۶
» اقتصادی » افزایش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در تهران
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۴ - ۱۱:۳۵
 کد خبر: 18502
 275 بازدید

افزایش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در تهران

بررسی بازار مسکن حاکی از ‌آن است که یک واحد مسکونی ۱۷۵ متری در دروس با قیمت ۳ میلیارد و ۹۰ میلیون تومان و واحد ۵۰ متری در یافت آباد با قیمت ۹۰ میلیون تومان معامله شده است.

افزایش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در تهران

جدیدترین گزارش رسمی وزارت راه و شهرسازی درباره بازار مسکن حکایت از افزایش ۹.۳ درصدی قیمت‌ها طی شهریور امسال نسبت به ماه پیش از آن (مرداد) دارد. در عین حال به دلیل همین افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم تعداد معاملات نیز حدود ۲۰ درصد در بازه مورد اشاره کاهش یافته است.

بر سر ورود بازار مسکن به دوران رکود اختلافاتی بین مسئولان و دست‌اندرکاران و فعالان این بخش وجود دارد. یکشنبه شب گذشته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد بازار مسکن از مردادماه وارد رکود شده است. چگنی اما صبح روز بعد در نشست خبری که قرار بود معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در آن حضور یابد در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر این‌که آیا بازار مسکن وارد رکود شده است، گفت: تغییرات مسکن عموما برون بخشی بوده اس. به دلیل افزایش قیمت ارزش افزوده مسکن بعد از چند سال مثبت شد و این نشان می دهد از رکود خارج شده‌ایم.

وی بیان کرد: تقریبا افزایش قیمت مسکن در حد اعلی روی داده و کشش قیمتی در این بخش نخواهیم داشت مگر این‌که اتفاقات عجیب و غریب بین المللی روی دهد. وی با اعلام این‌که قیمت مسکن در کشور به طور متوسط حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است، افزود: در تهران بالاترین رکورد معاملات در یک ماه ۲۲ هزار فقره بوده است، الان در حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار معامله قرار داریم و مسکن وارد رکود نشده است.

در مقابل رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید بازار مسکن کساد شده است. نایب رئیس اول این اتحادیه اما نظر دیگری در این‌باره دارد و معتقد است مسکن وارد دوره رکود تورمی شده است. در این وضعیت معاملات مسکن در تهران با روند پُرنوسانی در حال انجام است. بر این اساس در منطقه ۵ آپادانا یک واحد مسکونی ۴ ساله ۸۹ متر مربعی با قیمت ۹۹۰ میلیون تومان معامله شده و یک دستگاه آپارتمان ۵۵ متری ۱۸ ساله در ابوذر به قیمت ۲۴۰ میلیون تومان فروخته شده است.

در منطقه ۱۰۸ محله صاحب الزمان واحد مسکونی ۴۷ متری ۱۴ ساله با قیمت ۱۸۰ میلیون تومان (هر مترمربع حدود سه میلیون و ۷۹۶ هزارتومان)، در منطقه ۷ و محله خواجه نصیر طوسی واحد ۶۸ متری ۱۳ ساله با قیمت ۵۰۷ میلیون تومان، در منطقه ۱۷ نهر بهشتی واحد ۵۲ متری با عمر ۱۶ سال به قیمت هر مترمربع حدود ۲.۵ میلیون تومان (۱۳۲ میلیون تومان) و در منطقه ۱۲ آبشار درمار واحد نوساز ۵۵ متری به قمیت ۳۰۰ میلیون تومان معامله شده است.

همچنین یک واحد مسکونی ۵۴ متری ۲۱ ساله در آلستوم با قیمت ۴۳۵ میلیون تومان در سامانه املاک و متسغلات ثبت معامله شده است. آپارتمان ۵۶ متری در باغ اذری با قیمت ۲۷۰ میلیون تومان، واحد ۷۶ متری ۲۵ اسله در قزل‌قلعه با قیمت ۶۷۰ میلیون تومان، واحد ۱۲۵ متری ۱۳ سال در فاطمی به قیمت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و واحد ۵۵ متری ۲۲ ساله در جی با قیمت ۲۲۰ میلیون تومان فروخته شده است.

واحد مسکونی ۱۲۰ متری نوساز در مجیدیه به قیمت ۵۱۶ میلیون تومان و واحد ۶۱ متری ۱۸ سال ساخت در تهرانپارس به قیمت ۳۹۱ میلیون تومان معامله شده است. یک دستگاه آپارتمان ۱۳۸ متری نوساز در دبستان نیز به قیمت یک میلیارد و ۳۱۵ میلیون تومان خریداری شده است.

در اختیاریه واحد ۹۶ متری ۷ ساله به قمیت ۸۲۵ میلیون تومان، واحد ۶۳ متری ۱۵ ساله در مختاری به قیمت ۲۲۰ میلیون تومان و واحد ۱۷۵ متری ۲ سال ساخت در دروس با قیمت ۳ میلیارد و ۹۰ میلیون تومان ثبت معامله شده است. آپارتمان ۵۰ متری ۲۲ سال ساخت نیز واقع در یافت آباد با قیمت ۹۰ میلیون تومان فروخته شده است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اقتصادی , خبر داغ , مسکن
ارسال دیدگاه