زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۹
» اجتماعی » فرونشست زمین در تهران کند شد
تاریخ انتشار : 2018/09/24 - 13:49
 کد خبر: 18139
 207 بازدید

فرونشست زمین در تهران کند شد

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از کند شدن روند فرونشست زمین در تهران خبر داد.

فرونشست زمین در تهران کند شد

اسماعیل نجار اظهارکرد: پس از وقوع حادثه شهران در تهران، هیات دولت در تاریخ 28 تیرماه سال 96 مصوبه‌ای را به منظور ضریب افزایش ایمنی در حوزه شریان‌های حیاتی شهر تهران با رویکرد پیشگیرانه ابلاغ کرد و بر اساس آن دستگاه‌های اجرایی مختلف هر کدام وظایفی را بر عهده گرفتند و سازمان مدیریت بحران کشور نیز مسئول انجام این کار شد.

وی با بیان اینکه بر اساس همین مصوبه ایمن سازی تجهیز مخازن آب، نصب شیرهای قطع و وصل سریع، ایمن‌سازی خطوط انتقال آب، افزایش تاب‌آوری شهر، مقاوم‌سازی پست‌های فرسوده برق و مخابرات، احداث پست‌ها و ایستگاه‌های مقاوم برای امداد و نجات در هنگام حوادث و… در دستور کار قرار گرفت گفت: تمامی این اقدام طی دو اولویت که اولویت با 9 مورد و اولویت با 6 مورد بود به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد.

نجار با بیان اینکه موضوع فرونشست زمین تهران یکی از مسائل مهم مطرح شده در این مصوبه بود، گفت: تمامی این اقدامات نیز در همین راستا انجام شد.

وی با بیان اینکه جلسه امروز دومین جلسه پیگیری این مصوبه بود گفت: در همین راستا نیز وزارتخانه‌های نیرو، شرکت آب و فاضلاب، شرکت مخابرات و دیگر دستگاه‌های اجرایی گزارشی از اقدامات خود را انجام دادند که البته در این بین مشکلات مربوط به بودجه و کمبود آب وجود داشت که تصمیم بر این شد تا تدابیری در این خصوص اتخاذ شود.

نجار با اشاره به اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته یا انجام شده است تصریح کرد: مقاوم سازی پست‌های برق، مطالعه درباره شرایط اضطراری آب در 374 نقطه از تهران و نصب شیرهای قطع و وصل اضطراری بر روی 116 مخزن بتونی آب با 2.5 میلیون مترمکعب از جمله این اقدامات هستند و ده‌ها اقدام دیگر نیز انجام شده است.

نجار درباره اینکه آیا درمورد فرونشست زمین در تهران نیز گزارش‌هایی در این جلسه ارائه شد یا خیر؟ گفت: در مجموع طبق گزارش‌های واصله روند فرونشست زمین در تهران کند شده است.

وی با بیان اینکه در برخی از مناطق تهران فرونشست سالانه حدود 22 سانتی‌متر نیز گزارش شده است افزود: فرونشست زمین به عوامل مختلف از جمله میزان برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی ارتباط دارد. بنابراین تصمیم بر این شد تا جایی که امکان دارد از برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی بویژه به شکل غیر مجاز جلوگیری شود. همچنین می‌توان نسبت به تأمین و بالا آوردن سطح آب‌های زیرزمینی نیز اقداماتی را انجام داد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه بیشترین فرونشست زمین در محدوده جنوب غرب تهران قرار دارد گفت: البته این منطقه در حوزه 22 گانه شهرداری نیست و در خارج از آن قرار دارد.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , خبر داغ , شهری
ارسال دیدگاه