زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۴/۵
» بین الملل » سقوط شاخص سهام چین با تصمیم ترامپ
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۶ - ۱۹:۰۸
 کد خبر: 16837
 709 بازدید

سقوط شاخص سهام چین با تصمیم ترامپ

به دنبال اعلام برنامه آمریکا برای اعمال تعرفه فزاینده بر روی 200 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین و تشدید نبردهای تجاری دو کشور، بورس چین بشدت سقوط کرد.

سقوط شاخص سهام چین با تصمیم ترامپ

شاخص سهام در بازار اوراق بهادار شانگهای یکی از مهمترین بورس های چین به پایین ترین میزان از سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است که میزان تبادلات آن ۵ هزار میلیارد دلار اعلام شده بود.

ارزش سهام در این بازار ۱.۱ درصد سقوط کرد و به ۲ هزار و ۶۵۱ واحد رسید که بازتاب آشکاری از اعمال تعرفه های سنگین آمریکا بر روی کالاهای وارداتی از این کشور است.

سقوط بورس چین به دلیل تعرفه‌های آمریکا

این گزارش می افزاید که این مساله باعث شده است تا تبادلات در بازارهای اوراق بهادار چین در شهرهای شانگهای و شن جن در شرق و جنوب این کشور مختل شده و سرمایه گذاران گیج و مبهوت شده و نتوانند تصمیم گیری دقیقی در خصوص مبادلات تجاری و سهامی بگیرند.

وال استریت ژورنال گزارش کرده است که از دیدگاه چین این اقدامات آمریکا در زمینه تجاری خصمانه محسوب می شود و پکن کماکان بر گفت وگو تاکید می ورزد اما گفته است اقدامات آمریکا را تلافی خواهد کرد.

از زمانی که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ماه مارس (اسفند) اعلام کرد بتدریج تعرفه روی کالاهای وارداتی از چین را افزایش می دهد ارزش یوان پول ملی چین نزدیک به ۷ درصد سقوط کرده است.

ترامپ در تازه ترین اظهار نظر خود گفته است که تعرفه های سنگین با بیشترین اقتدار روی کالاهای چینی در نظر گرفته شده است و هر کشوری که بخواهد در برابر اقداماتی نظیر آن مقاومت کند بدجوری به هراس خواهد افتاد و لطمه خواهد دید.

وی که برای تعرفه بر روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای تجاری از هم اکنون آماده است کشورهای دیگر را نیز تهدید کرد که اگر با آمریکا عادلانه تجارت نکنند مشمول تعرفه خواهند شد.

دولت چین اعلام کرده است هر حرکتی از سوی دولت آمریکا را در این زمینه تلافی خواهد کرد و اگر در آن زمان وارد گفت و گو شده باشد از مذاکرات نیز خارج خواهد شد.

روزنامه گلوبال تایمز چین نوشته است که ما به زیبایی اقداماتی تلافی جویانه علیه آمریکا انجام می دهیم و آنقدر فشارها را افزایش می دهیم تا آمریکا با مشکلات و آلامی به مراتب بیش از این زمان مواجه شود.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه