زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۸
» انتخاب سردبیر » رسوایی جدید آمریکا و افشاگری‌های تازه از آزمایشگاه‌های بیولوژیک محرمانه
تاریخ انتشار : 2018/09/17 - 15:01
 کد خبر: 16826
 771 بازدید

رسوایی جدید آمریکا و افشاگری‌های تازه از آزمایشگاه‌های بیولوژیک محرمانه

منابعی مطلع از رسوایی جدید آمریکا در گرجستان و نقل و انتقالات خون انسانی منجمد و پاتوژن‌ها برای یک برنامه سری ارتش آمریکا در پوشش محموله دیپلماتیک پرده برداشتند.

رسوایی جدید آمریکا و افشاگری‌های تازه از آزمایشگاه‌های بیولوژیک محرمانه

به نقل از پایگاه خبری بالکان پست، دیلیانا گایتاندژیوا، روزنامه‌نگار بلغارستانی با افشای اسنادی داخلی فاش کرد که دیپلمات‌های آمریکایی در تفلیس تحت پوشش دیپلماتیک پاتوژن‌های انسانی منتقل می‌کنند. براساس این اسناد، متخصصان پنتاگون در گرجستان مستقر شده‌اند و برای تحقیق روی بیماری‌های مرگبار و گزش حشرات در مرکز لوگار مصونیت دیپلماتیک گرفتند. این مرکز بیولابراتوار پنتاگون در تفلیس، پایتخت گرجستان است.

براساس این گزارش که ۲۰ سپتامبر به صورت مستندی از شبکه تلویزیونی المیادین پخش می‌شود، این تاسیسات سری در ۱۷ کیلومتری پایگاه هوایی آمریکا در تفلیس مستقر است. این آزمایشگاه زیستی پنتاگون شدیدا تحت حفاظت است. دولت آمریکا به جای سرمایه‌گذاری روی سلامت شهروندانش، ۱۶۱ میلیون دلار از پول مالیات‌دهندگان را در مرکز لوگار در تفلیس برای تحقیقات روی بیماری‌های مرگبار و گزش حشرات هزینه کرده است. این خبرنگار بلغاری تاکید کرد اجازه دسترسی به این تاسیسات به او داده نشده است.

ساکنان محلی نزدیک به محل استقرار لابراتوار، از سوزاندن شبانه مواد شیمیایی خطرناک و تخلیه مواد زاید از طریق لوله‌ها در نزدیکی رودخانه شکایت کرده‌اند. این سکنه گزارش‌هایی از سردردهای مداوم، تهوع، فشار خون بالا و سرگیجه حین سوختن این مواد شیمیایی ارائه کرده‌اند. علاوه بر این، ساکنان محلی از مرگ مشکوک چهار فیلیپینی شاغل در مرکز لوگار می‌گویند. دو تن از آنان بر اثر استنشاق گاز سمی در ساختمان محل سکونتشان در نزدیکی این تاسیسات مرده‌اند.

اسناد فاش شده، حاوی مکاتبات بین وزارت بهداشت گرجستان و سفارت آمریکا در تفلیس است و نشان می‌دهد آزمایشاتی در این مرکز انجام شده است. براساس این اسناد، سفارتخانه آمریکا در شهر تفلیس پاتوژن‌ها و نیز خون انسانی منجمد را در قالب محموله‌های دیپلماتیک منتقل کرده است. طبق اسناد فاش شده، دیپلمات‌های آمریکایی مدعی شدند که این خون‌ انسانی منجمد برای اهداف تحقیقاتی در ارتباط با یک برنامه آمریکایی روی هپاتیت سی در گرجستان لازم است. محموله‌های دیپلماتیک معاف از بازرسی و مالیات شدند.

این افشاگری در حالی رخ می‌دهد که اریک پاهن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اتهامات طرح شده را “تماما پوچ” و ابداع کمپین “ضد اطلاعات” روسیه علیه غرب دانست. به گفته او، ایالات متحده آمریکا در حال تولید تسلیحات بیولوژیکی در مرکز لوگار نیست. با این حال ایگور گیورگادزه، وزیر سابق امنیت کشور گرجستان اخیرا در کنفرانسی خبری در مسکو تاکید کرد در جریان گزارش‌هایی از مرگ‌ومیرهایی قرار گرفته است که احتمالا ناشی از آزمایش‌ واکسن‌ها در لابراتوار تحت حمایت مالی آمریکا موسوم به مرکز لوگار است.

به گفته این مقام، اسنادی به دست او رسیده است که فاش می‌کند این آزمایشگاه فعالیت‌هایی در ارتباط با هپاتیت نوع سی داشته است. براساس این اسناد، ۳۰ تن در دسامبر ۲۰۱۵ و ۴۳ تن دیگر در آوریل و اوت ۲۰۱۶ مرده‌اند و احتمالا علت مرگ آنها استفاده از برخی داروهاست.

نیکولای پاتروشف، رئیس شورای امنیتی روسیه در سال ۲۰۱۵ درباره تهدید آزمایشگاه‌های تسلیحات بیولوژیکی فعال در کشورهای همسود هشدار داده بود. وی در این گزارش خود به طور خاص به مرکز لوگار در گرجستان اشاره کرد.

براساس گزارش‌ها ،آمریکا در ۲۵ کشور جهان از جمله کشورهای شوروی سابق آزمایشگاه‌های بیولوژیکی دارد. این آزمایشگاه‌ها توسط آژانس دفاعی کاهش تهدید پایه‌گذاری شده‌اند. هیچ بازرس خارجی حق دسترسی به آنها را ندارد.

جفری سیلورمن، خبرنگار آمریکایی که سال‌ها در گرجستان زندگی کرده می گوید: به طور قطع مرکز لوگار و دیگر آزمایش‌گاه‌ها در فعالیت‌های مخفیانه برای ایجاد تسلیحات بیولوژیک دست دارند. گرجستان و اوکراین اخیرا درگیر شیوع بیماری‌های سری بودند.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : انتخاب سردبیر , بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه