زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۱/۳۰
» اقتصاد کلان » خداحافظی با امضاهای طلایی و انحصارگری در صدور مجوزهای کسب و کار
تاریخ انتشار : 2024/02/21 - 10:56
 کد خبر: 166968
 41 بازدید

با الکترونیکی شدن مجوزها

خداحافظی با امضاهای طلایی و انحصارگری در صدور مجوزهای کسب و کار

مجوزهای الکترونیکی بر خلاف تصور عموم مزیت‌های زیادی برای جامعه و اقتصاد به همراه دارد، از کوتاه شدن دست انحصار گران گرفته تا حذف امضاهای طلایی و فساد اداری همگی از طریق الکترونیکی شدن سیستم صدور مجوزها، امکان‌پذیر است.

خداحافظی با امضاهای طلایی و انحصارگری در صدور مجوزهای کسب و کار

به گزارش ایسنا، عزم دولت برای حرکت به سمت ایجاد و صدور مجوزهای کسب و کار و حتی سایر مجوزها به صورت الکترونیکی، شتاب بالایی گرفته است و همه اصناف و سازمان‌ها مکلف هستند که تا پایان سال جاری مجوزهای خود را به الکترونیکی تبدیل کرده و شناسه یکتا خود را دریافت کنند.

با این حال، برعکس باور سنتی و تصور برخی از اصناف و مشاغل، این حرکت بی شک فواید و مزیت‌های بسیاری برای جامعه و اقتصاد کشور به همراه دارد که در ذیل به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

رفع بروکراسی و پاسخگویی سریع به مردم

در مجوزهای کاغذی و فیزیکی، درخواست دهنده مجبور است برای دریافت مجوز مراحل بسیاری را طی کرده و برای طی شدن این مراحل باید چندین مرتبه در سازمان‌ها و ادارات مختلف حضور یافته و در انتظار تایید و طی شدن این مراحل باشد.

در حالی که با الکترونیکی شدن این مجوزها تمامی مراحل لازم، زمان، شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت مرحله به مرحله مجوز توضیح داده شده و به صورت سیستمی مورد بررسی قرار می‌گیرد که خود نقش مهمی در کوتاه شدن فرایند دریافت مجوز و همچنین کاهش بروکراسی دارد.

از بین رفتن فساد اداری

در مجوزهای الکترونیکی، دیگر خبری از امضاهای طلایی نیست. در مراجعه حضوری برای دریافت مجوزهای فیزیکی، مشکلات متعددی وجود دارد، در برخی موارد، درخواست کننده مجوز، ممکن است برای دریافت تایید و طی شدن روند اخذ مجوز خود اقدام به پیشنهاد رشوه یا حتی مجبور به پرداخت وجوه غیر قانونی باشد.

اما همانطور که گفته شد با دریافت مجوز الکترونیکی دیگر هیچ یک از این معضلات وجود ندارد و در مراحلی که مشکل تایید الکترونیکی وجود داشته باشد متقاضی به روشنی می‌تواند موانع و دلایل عدم تایید را مشاهده و برای رفع آن اقدام کند.

کوتاه کردن دست انحصارگران

برخی از تجار در هر صنفی تمایل دارند که انحصار آن صنف یا بخشی از آن در اختیار خودشان بماند و در این شرایط، فضا و بستر مناسب برای ورود افراد بیشتر به این اصناف فراهم نمی‌شود. چراکه بی شک با ورود افراد و کسبه بیشتری به هر صنف، انحصار در آن صنف کمتر می‌شود و یکی از معظلات دریافت مجوز فیزیکی اینجاست که ممکن است انحصار گران با لابی‌های خود شرایط دریافت و صدور مجوزهای بیشتر را محدود کنند.

یکی دیگر از مزیت‌های مجوزهای الکترونیکی شکسته شدن این انحصار یا بسترهای انحصار است. درگاه ملی مجوزهای الکترونیکی به صورت سیستماتیک و با بررسی سیستمی و صدور مجوز الکترونیکی، این دسته از موانع برداشته می‌شود.

کاهش وابستگی به اقتصاد تک محصولی

اقتصاد تک محصولی پیامدهای بلند مدت بسیاری برای جامعه به همراه دارد، وابستگی جامعه و مشاغل به اقتصاد دولتی و درآمدهای دولت و همچنین نوسان درآمدهای دولت، بی شک در شرایط نامطلوب اثرات خود را نشان می‌دهد. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا و اقتصادهای روز جهان، بخش بزرگی از درآمدهای دولت از طریق مالیات داخلی تامین و از همین درگاه به ارائه خدمات دولتی به جامعه و تامین نیازهای مردم می‌پردازند.

اما در اقتصادهای تک محصولی مانند اقتصادهای نفتی، بسیاری از درآمدها و خدمات دولت‌ها به فروش نفت وابسته است و عدم نیاز دولت به درآمدهای مالیاتی و عدم دریافت مالیات بی شک در خلاف جهت عدالت اقتصادی است.

در صورتی که با الکترونیکی شدن مجوزها یک گام بزرگی در مسیر شفافیت اقتصادی در کشور برداشته خواهد شد، بی شک با محقق شدن شفافیت اقتصادی فواید و عواید آن نصیب جامعه می‌شود و وابستگی دولت‌ها به درآمدهای تک محصولی نیز کم‌تر می‌شود.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه