زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۱۳
» اجتماعی » به‌ دنبال ثبت گرم‌ترین روزهای جهان تاکید شد؛ دانشمندان: روند تغییرات اقلیمی جهان خارج از کنترل است
تاریخ انتشار : 2023/07/10 - 15:19
 کد خبر: 159616
 605 بازدید

به‌ دنبال ثبت گرم‌ترین روزهای جهان تاکید شد؛ دانشمندان: روند تغییرات اقلیمی جهان خارج از کنترل است

در پی ثبت گرم‌ترین روزهای جهان طی هفته گذشته، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که روند تغییرات آب و هوایی در جهان خارج از کنترل است.

به‌ دنبال ثبت گرم‌ترین روزهای جهان تاکید شد؛ دانشمندان: روند تغییرات اقلیمی جهان خارج از کنترل است

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، «آنتونیو گوترش» با اشاره به شکسته شدن رکوردهای دمایی جهان در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته گفت: اگر در به تعویق انداختن اقدامات کلیدی مورد نیاز پافشاری کنیم، فکر می‌کنم به سمت وضعیت فاجعه‌باری حرکت می‌کنیم؛ همانطور که دو رکورد اخیر دما نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط مرکز ملی پیش‌بینی محیط‌ زیست آمریکا (NCEP)، میانگین دمای هوای جهانی در روز سه‌شنبه هفته گذشته ۱۷.۱۸ درجه سانتی‌ گراد بود که از رکورد ۱۷.۰۱ درجه سانتی‌ گراد که در روز دوشنبه به ثبت رسیده بود، فراتر رفت.
برای دوره هفت روزه منتهی به چهارشنبه، میانگین دمای روزانه ۰.۰۴ درجه سانتی گراد بالاتر از تمام هفته‌ها در طول ۴۴ سالی که رکوردها ثبت شده، بوده است.

کارشناسان اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) در این باره گفتند: ما تشخیص می‌دهیم که به دلیل تغییرات آب و هوایی در یک دوره گرم قرار داریم و همراه با ال نینو و شرایط گرم تابستان، شاهد ثبت دمای گرم و بی‌سابقه در بسیاری از نقاط جهان هستیم.

کارشناسان معتقدند که تغییرات اقلیمی در حال رسیدن به نقاط ناشناخته ای است و افزایش دمای جهانی همراه با پدیده ال نینو منجر به ثبت رکوردهای جدیدی خواهد شد.

در همین حال سازمان ملل نیز بازگشت ال نینو را تایید کرده است. آخرین ال نینو بزرگ در سال ۲۰۱۶ رخ داد که گرم ترین سال ثبت شده در جهان است.

در این پدیده اقلیمی،‌ بادهایی که معمولا آب‌های گرم اقیانوس آرام را به غرب سوق می‌دهند، ضعیف می‌شوند. این شرایط، امکان حرکت آب‌ گرم به سوی شرق و پراکنده شدن آن در بخش وسیعی از اقیانوس را فراهم می‌کند. به این ترتیب رطوبت هوا در این بخش‌ها بیشتر می‌شود که چرخه‌های معمول جوی در اطراف جهان را تغییر می‌دهد.

در هفته‌های اخیر بخش‌های مختلف جهان موج گرما را تجربه کرده‌اند و روز پنجشنبه نیز سرویس نظارت بر آب و هوای اتحادیه اروپا اعلام کرد که جهان در ماه گذشته، گرم‌ترین ماه ژوئن خود را تجربه کرده است.

جنوب ایالات متحده در هفته های اخیر گرمای شدید را تجربه کرده است و در بخش‌هایی از چین نیز موج گرمای پایدار ادامه دارد و دمای هوا به بالای ۳۵ درجه سانتی‌ گراد رسیده است.

یک استاد علوم جوی، اقیانوسی و زمینی در دانشگاه «مریلند» نیز در این باره گفت: در این هفته دما در اقیانوس و به ویژه در اطراف قطب جنوب غیرمعمول بوده است.

گرم شدن هوا ممکن است منجر به افزایش خطر بیماری هایی مانند آنفلوآنزای مرغی در قطب جنوب شود که پیامدهای مخربی برای پنگوئن ها و سایر جانوران در منطقه خواهد داشت.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اجتماعی , تله تایپ , حوادث , خبر داغ , علمی , مطالب خواندنی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه