زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۵/۲۴
» اقتصاد کلان » مسعود نیلی: در کشور با تورم انباشته روبرو هستیم
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۲۰:۱۴
 کد خبر: 15718
 136 بازدید

مسعود نیلی: در کشور با تورم انباشته روبرو هستیم

استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه در حال حاضر شاهد تورم انباشته شده هستیم، گفت: نتیجه نیازمند آنیم که اصلاحاتی را در نظام بانکی انجام دهیم که این امر از سال 94 در دستور کار قرار گرفته و با وجود اینکه از سال 95 ابلاغ شده اما پیشرفت چندانی ندارد.

مسعود نیلی: در کشور با تورم انباشته روبرو هستیم

به گفته مسعود نیلی برای اصلاح نظام بانکی، تبدیل بدهی دولت به بانک‌ها به اوراق، فروش اوراق به بانک‌ها و ایجاد جریان اصلاح نظام بانکی در دستور کار قرار گرفت.

نیلی علل تاخیر در اصلاح نظام بانکی را کاهش نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی دانست و افزود: این نسبت، عکس سرعت گردش پول بوده و کمترین سرعت گردش پول در کشور نیز مربوط به سال ۹۶ می‌شود و بعد از آن سال‌های ۵۷ و ۶۸ قرار دارند.

وی تاکید کرد: به همین دلیل تورم‌زایی نقدینگی رخ نمی‌دهد و این امر یک تهدید است، به ویژه اینکه تورم تا سال ۹۱ بیش از سود بانکی بود و همین امر سبب شد تا رانت در دریافت تسهیلات بدون اثر واقعی وجود داشته باشد و بانکداری به کاری پرسود تبدیل شود. همان طور که در دهه ۸۰ نیز شاهد افزایش و توسعه بانکداری بودیم و همین امر سبب شد تا طی سال های ۷۹ تا ۹۱، تعداد بانک‌ها ۳ برابر شود.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , خبر داغ
ارسال دیدگاه