زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۴/۵
» بین الملل » بنادر عراق فلج شد
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۷ - ۱۳:۵۵
 کد خبر: 15570
 203 بازدید

بنادر عراق فلج شد

اعتراضات و ناآرامی در استان نفت خیز بصره که تمامی بنادر عراق را در بر می گیرد، سبب شده است، فعالیت کشتیرانی و بنادر تجاری این کشور به طور کامل فلج شود.

بنادر عراق فلج شد

به گزارش خبرگزاری النبا عراق و بر اساس سخنان ‘کاظم الحمامی’ وزیر حمل و نقل عراق،اوضاع آشفته در استان بصره و مناطق اطراف آن سبب شد که در روزهای ۶ و ۷ سپتامبر (۱۵ و ۱۶ شهریور) کشتیرانی از و به بندر ام القصر و دیگر بنادر عراق انجام نشود و به همین دلیلی آماری برای اعلام در این خصوص وجود ندارد.

وزیر حمل و نقل عراق با اشاره به اینکه از ۶ سپتامبر ۲۰۱۸ حتی یک کشتی وارد بنادر این کشور نشده است گفت: رفت و آمد در بنادر فقط به خروج دو کشتی از بندر خور الزبیر محدود شد که یکی مربوط به کشتی ایرانی (عروس نیلگون) و دیگری مربوط به کشتی تانزانیا ( الاء) می باشد.

گفتنی است که استان بصره دارای پنج بندر تجاری می باشد که قدیمی ترین آنها بندر معقل می باشد که به مرکز این استان نزدیک است.

ام القصر از دیگر بنادر عراق می باشد که در سال ۱۹۶۵ ساخته شده و در سال ۲۰۱۰ وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرد که آن را به دو بندر جنوبی و شمالی که هرکدام مدیریت خود را دارند تقسیم کرده است که معمولا کشتی های دارای محموله مواد وارداتی به حساب بازرگانی وارد آن می شوند.

سال ۱۹۸۹ نیز بندر خور الزبیر ساخته شد که از بنادر نسل دوم به حساب می آید؛ در سال ۱۹۷۶ نیز بندر ابو فلوس بر روی کرانه غربی شط العرب ( اوند رود) در منطقه ابو الخصیب بنا شد.

این در حالی است که پروژه های اولیه برای تاسیس بندر فاو در حال اجرا است و انتظار می رود پس از پایان سال یکی از بزرگترین بنادر تجاری منطقه باشد.

اعتراضات مردم بصره به ضعف دولت در تامین خدمات عمومی بویژه آب آشامیدنی سالم طی روزهای اخیر وارد فاز بسیار خشن شده است و تاکنون در درگیری های مربوط به آن دست کم ۱۱ تن کشته و بیش از ۱۰۰ نفر از جمله تعدادی از نیروهای امنیتی زخی شدند.

در ادامه اعتراضات خشن در بصره، عصر پنجشنبه، گروههایی از معترضان ظرف چند ساعت به دهها مرکز دولتی و مقر حزبی حمله و آن را به آتش کشیدند.

اقامتگاه استاندار، مقرهای سازمان بدر، مقر رادیو نخیل، مقر مجلس اعلای اسلامی، حزب الدعوه، شبکه العراقیه، شبکه الغدیر، شبکه الفرات، حزب اسلامی، حزب فضیلت، عصائب اهل حق، کتائب حزب الله، سرایا خراسانی، مقر جریان حکمت، کتائب سید الشهداء، جنبش اراده، حزب الله، انصارالله الاوفیا از جمله این مراکز است که تنها در اعتراضات پنجشنبه شب به آتش کشیده شد.

برخی خبرگزاری ها نیز از محاصره تاسیسات نفتی در بصره از سوی معترضان خبر داده بودند. گزارشی از احتمال ورود و یا آسیب زدن به این تاسیسات منتشر نشده است.

منبع: ایرنا


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه