زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۵/۲۴
» اسلایدر اصلی » اردوغان: ادلب برای امنیت ملی ترکیه مهم است/نباید تراژدی انسانی دیگری در سوریه اتفاق بیفتد
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۶ - ۱۶:۵۵
 کد خبر: 15463
 265 بازدید

اردوغان: ادلب برای امنیت ملی ترکیه مهم است/نباید تراژدی انسانی دیگری در سوریه اتفاق بیفتد

رئیس جمهور ترکیه گفت: سرنوشت ادلب تنها آینده سیاسی سوریه نیست، بلکه امنیت ملی ترکیه است که می‌تواند در جهت ایجاد صلح و ثبات در منطقه موثر باشد.

اردوغان: ادلب برای امنیت ملی ترکیه مهم است/نباید تراژدی انسانی دیگری در سوریه اتفاق بیفتد

رجب طیب اردوغان در اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در رابطه با سوریه اظهار کرد: نتیجه این نشست از سوی افکار عمومی جهان دنبال می‌شود و در راستای تحولات در این کشور امیدواریم انتظارات برآورده شود. ما در روند آستانه قرار بود اراده خود را در جهت حداقل مشترکات قرار دهیم که این حداقل‌ها شامل اتحاد سیاسی سوریه، حفظ تمامیت ارضی و پیدا کردن راه حل‌های سیاسی بود و با این هدف سعی کردیم با تنش‌ها مقابله کنیم و به ویژه وضعیت انسانی را ارتقاء دهیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما تلاش داریم در روند آستانه خاک سوریه را امن کنیم تا به ویژه مهاجران سوری بتوانند به خانه‌های خود بازگردند. مهمترین گام در روند آستانه تاسیس مناطق عاری از تنش بود که این گام را برداشتیم و به مرور این مناطق از دور خارج شدند و تنها شهر ادلب باقیمانده است.

اردوغان با اشاره به اهمیت سیاسی و آینده شهر ادلب در سوریه گفت: ادلب برای امنیت ملی ترکیه مهم است و ما به عنوان ترکیه برای حفظ امنیت در مرزهای‌مان قربانی داده‌ایم.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه به ۱۲ نقطه نظارتی اشاره کرد و گفت: ترکیه تضمین کرده است که در این نقاط امنیت جانی مردم به ویژه امنیت مردم در ادلب تامین شود. ما این ضمانت را به مردم داده‌ایم که نمی‌توانیم به رژیم اسد که سابقه قتل عام مردم خودش را دارد اعتماد کنیم و معتقدیم هر گونه حمله به ادلب به تراژدی بزرگی منجر می‌شود.

اردوغان به تبعات حمله به ادلب اشاره کرد و گفت: با حمله به این شهر مردم جایی برای فرار نخواهند داشت لذا به مرزهای ترکیه هجوم می‌آورند. ما اکنون در ترکیه چهار و نیم میلیون پناهنده سوری داریم و ظرفیت ما کامل است.

رئیس جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: ایران و روسیه نگرانی‌های امنیتی ناشی از برخی عناصر در ادلب دارند که ما آن را درک می‌کنیم اما در منطقه ادلب همه چیز در هم تنیده است و باید زمان را در این مسئله مد نظر قرار داد. ترکیه در این زمینه تلاش می‌کند تا به نحو مقتضی عمل شود. ما باید تلاش کنیم راه حل معقولی را برای ادلب پیدا کنیم و برای برطرف کردن تهدید علیه ادلب از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

اردوغان تصریح کرد: نگرش و عملکرد ما در ادلب تعیین کننده آینده همکاری ما در سوریه خواهد بود. ما امیدواریم طرف‌های دیگر حساسیت و نگرانی ترکیه را درک کنند. همچنین معتقدیم که آینده مردم ترکیه و سوریه را نمی‌توانیم به روزهای دیگر موکول کنیم و باید تا زمان هست برای آن اقدام کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید بکوشیم تا تراژدی انسانی دیگری در سوریه اتفاق نیفتد. امروز در شرق فرات برخی تحولات در حال اتفاق است و برخی گروه‌های خارجی به بهانه مبارزه با داعش اقداماتی را انجام می‌دهند. در حالیکه ما تهدید داعش را در این منطقه نداریم.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: باید در مقابل تحولاتی که در سوریه در حال اتفاق است موضع مشترک اتخاذ کنیم تا وقتی اتحاد سیاسی و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود به این تلاش خود ادامه خواهیم داد.

اردوغان درباره استفاده از سلاح شیمیایی و حساسیت‌های بین‌المللی در این‌باره تصریح کرد: نمی‌دانیم چه کسی در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است و چه کسی درست می‌گوید. بنا داریم در شورای امنیت سازمان ملل این مساله را در دستور کار قرار دهیم و موضع مشترکی را اتخاذ کنیم به نحوی که تامین کننده صلح و ثبات در سوریه باشد.

وی هم‌چنین از برگزاری نشست بعدی در روسیه در سطح سران استقبال کرد.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه