زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۲/۳۱
» خبر داغ » درست رد روحانی بر پیشنهاد شورای نگهبان
تاریخ انتشار : 2018/08/27 - 18:14
 کد خبر: 14798
 221 بازدید

درست رد روحانی بر پیشنهاد شورای نگهبان

عضو هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه از روسای سه قوه دعوت کرده‌ایم تا در اجلاسیه آتی حضور پیدا کنند، گفت: رئیس‌جمهور اعلام کرد از حضور در این اجلاسیه معذور است اما روسای دو قوه دیگر، قول حضور در اجلاسیه را داده‌اند.

درست رد روحانی بر پیشنهاد شورای نگهبان

آیت‌الله سیّداحمد خاتمی عضو هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری، صبح امروز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: با توجه به مشکلات معیشتی مردم، اجلاسیه پیش روی مجلس خبرگان به این موضوع اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه از روسای سه قوه دعوت کرده‌ایم تا در این اجلاسیه حضور پیدا کنند، گفت: رئیس‌جمهور اعلام کرد از حضور در این اجلاسیه معذور است اما روسای دو قوه دیگر، قول حضور در اجلاسیه را داده‌اند.

خاتمی با بیان اینکه نمی‌دانیم عذر رئیس‌جمهور برای عدم دعوت خبرگان چیست، گفت: به نظر ما این یک فرصت برای ایشان است.

وی، از برگزاری پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری در روزهای ۱۳ و ۱۴ شهریور سال جاری خبر داد و گفت: اعضای این مجلس، صبح پنجشنبه(۱۵ شهریور) پس از حضور در مرقد مطهر امام‌خمینی(ره) با مقام معظّم رهبری دیدار خواهند کرد.

خاتمی با بیان اینکه برخی‌ها نگویند پرداختن به این مسائل، ربطی به خبرگان ندارد، گفت: در ماده ۵۲ آئین‌نامه داخلی مجلس خبرگان آمده است که به منطور آگاهی مستمر اعضاء از تحولات مهم داخلی و جهانی بویژه در حیطه مسائل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور، کمیسیونی به نام کمیسیون سیاسی- اجتماعی تشکیل می‌شود.

وی با اشاره به دعوت از سران قوا برای سخنرانی در اجلاسیه خبرگان گفت: بررسی میزان تحقق مطالبات رهبری در بهبود اوضاع اقتصادی و حل مشکلات معیشتی مردم در دستور کار قرار دارد.

خاتمی با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که جلسه پرشوری با هدف روشن شدن واقعیات شکل بگیرد، گفت: به نظر نمی‌رسد کسی در خبرگان به دنبال مچ‌گیری باشد.

وی در ادامه، از برگزاری انتخابات کمیسیون‌های مجلس خبرگان در اجلاسیه آتی خبر داد.

عضو هیات‌رئیسه مجلس خبرگان با بیان اینکه رهبر انقلاب، مطالبه‌گری را وظیفه خبرگان دانستند، خاطرنشان کرد: ایشان فرمودند نه تنها بیانیه، بلکه قطعنامه صادر کنید.

خاتمی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی شما از جلسه سوال از رئیس جمهور چیست، گفت: پیش‌بینی خاصی ندارم. از این جلسه، انتظار متانت می‌رود. نمایندگان با متانت صحبت کنند و رئیس جمهور هم بدون اینکه عصبانی شوند، پاسخ مستدل و منطقی بدهند.

وی با بیان اینکه قرار نیست قوه‌ای ضاییع و کم‌رنگ شود، تصریح کرد: این یک مانور دموکراسی است.

خاتمی در پاسخ به سوالی درباره حوادث فیضیه قم گفت: حوزه‌ها طی قرن‌ها، به زعامت مراجع اداره شده و می‌شوند. سخنی سخن حوزه ا‌ست که یا مراجع شناخته شده تقلید آن را بگویند یا اینکه شورای‌‌عالی حوزه موضعی بگیرد.

وی با بیان اینکه موضع ما درباره نشست فیضیه، همان مواضع مراجع است، گفت: ای کاش آن حواشی ایجاد نمی‌شد.

خاتمی ادامه داد: مدارس علمیه برای برگزاری نشست، نیازی به کسب اجازه از قانون ندارند، اما کاش نشست، در همان زمینه اقتصادی برگزار می‌شد و این حواشی پیش نمی‌آمد. مسائل اصلی، مشکلات معیشتی است و نباید حواشی، ما را از این مسائل غافل کند.

وی در پاسخ به این سوال که موضع شما درباره اظهارات حسن رحیم‌پور چیست، گفت: اگر سخنی در نقد و جرح و تعدیل آن سخنان بگویم، باز موج جدیدی ایجاد می‌شود که ضروری نیست. رهبر انقلاب به ما یاد داده‌اند که باید مسائل را اصلی-فرعی کنیم.

خاتمی افزود: اگرچه در این مورد، سکوت هم نکرده‌ام و می‌گویم موضع من، همان موضع مراجع است، اما وارد جزئیات نمی‌شوم.

وی، لزوم توجه به مسائل اصلی کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: باور کنیم آمریکا در پی براندازی است و باور کنیم چالش معیشتی، قابل توجه است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه