زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۰/۹/۱۸
» تله تایپ » پشتام: توصیه سوریان روی من تاثیر زیادی گذاشت
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۱:۴۲
 کد خبر: 142638
 31 بازدید

پشتام: توصیه سوریان روی من تاثیر زیادی گذاشت

دارنده مدال برنز وزن ۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی در پیکارهای جهانی ۲۰۲۱ نروژ گفت: «حمید سوریان» اسطوره کشتی کشورمان به من گفت اگر می‌خواهی مدال بگیری باید بیشتر از خودت کشتی بگیری و حرف او روی من تاثیر زیادی گذاشت و با همه وجودم در نروژ مبارزه کردم.

پشتام: توصیه سوریان روی من تاثیر زیادی گذاشت

پژمان پشتام اظهار داشت: خدا را شکر به عنوان تنها نماینده تهران در تیم ملی کشتی فرنگی از پیکارهای جهانی توانستم با مدال به کشور بازگردم. پیش از این در وزن ۷۷ کیلوگرم کشتی می‌گرفتم و محمد بنا و کادر فنی تیم ملی به من گفتند اگر زودتر تغییر وزن می‌دادی و به وزن ۸۲ کیلوگر می‌آمدی حتی در نروژ می‌توانستی مدال طلا بگیری. به دلیل تغییر شرایط وزنی بدنم بعد از چند کشتی بدنم خالی کرد و در مبارزه با «برهان آکبوداک» از ترکیه در مرحله نیمه نهایی دیگر رمقی نداشتم.

وی ادامه داد: البته بعد از قرعه‌کشی مسابقات و مشخص شدن حضور نمایندگان برخی کشورها، استرس داشتم که خدا را شکر مشکلی برایم به وجود نیامد. البته ۲ نفر از حریفانم از وزن ۸۷ کیلوگرم به ۸۲ کیلوگرم آمده بودند. «لازلو زابو» دارنده مدال برنز جهان از مجارستان که در رده‌بندی با او روبرو شدم کشتی‌گیر وزن ۸۷ کیلوگرم بود. پیش از مسابقات حمید سوریان که خودش نیز اهل شهرری است، صحبتی با من داشت و گفت برای گرفتن مدال در میادین این‌چنینی باید بیشتر از خودت کشتی بگیری و این حرفش تاثیرزیادی روی من گذاشت و در ذهنم باقی ماند و با همه وجودم برای کسب مدال تلاش کردم. البته از محمد بنا سرمربی تیم ملی نیز قدردانی می‌کنم که در این شرایط به من اعتماد کرد و با کسب مدال برنز جواب اعتماد او را دادم.

این فرنگی‌کار اهل باقرشهر شهرستان ری خاطر نشان کرد: در پیکارهای جهانی می‌توانستیم قهرمان جهان شویم و با اختلاف ناچیزی نایب قهرمان شدیم. روسیه با یک طلا قهرمان شد و تیم ملی ایران با ۴ مدال طلا و ۲ برنز ضمن تاریخ‌سازی نایب قهرمان شد.

وی در رابطه با شکست مقابل حریف ترک گفت: این حریف ترکی مدال‌دار جهانی و اروپایی است و آنقدر خوب نبود که مقابل او شکست بخورم. با برنامه‌ریزی قرار بود که پوئن اخطار اول را بگیرم و در تایم دوم با فشار بیشتر و با اجرای فن کار را تمام کنم تا کار به خاک کشیده نشود که متاسفانه بدنم بعد از ۳ مبارزه سنگین خالی کرد و در خاک او نشستم و اشتباه فنی داشتم.

پشتام در مورد اینکه کسی در ابتدا انتظار مدال از او را نداشت گفت: پیکارهای جهانی جایی بود که باید حقم را می‌گرفتم. بسیاری از بزرگان کشتی فرنگی کشورمان در میادین جهانی موفق به کسب مدال نشده بودند و با توجه به تغییر وزنی که داشتم شاید هیچکس فکر نمی‌کرد در یک وزن بالاتر مدال بگیرم. کسانی که کارشناس و کشتی‌گیر هستند شاید بیشتر درک کنند که کسب مدال در یک وزن بالاتر بسیار سخت است چرا که این اتفاق تنها در فاصله یک ماه رخ داد و شرایط اضافه کردن وزن و موضوع آمادگی جسمانی بسیار مهم است و همانطور که برخی کارشناسان گفتند ارزش این برنز کمتر از طلا نبود و امیدوارم با تمرین و بدنسازی بهتر شرایط بهتری در این وزن داشته باشم.

پشتام در خصوص اینکه آیا قصد تغییر وزن را دارد یا خیر گفت: فعلا که در همین وزن ۸۲ کیلوگرم هستم و با صحبتی که با کادر فنی خواهم داشت هر تصمیمی بگیرند همان کار را خواهم کرد.

وی همچنین با اشاره به سختی کسب مدال در کشتی فرنگی در پیکارهای جهانی و المپیک یادآور شد: مسابقات جهانی به گونه‌ای است که مدال‌ها بین کشورها تقریبا تقسیم می‌شود. کسی فکر نمی‌کرد نماینده کشور مولداوی نیز وزن ۶۰ کیلوگرم صاحب مدال طلا شود و گرفتن ۴ مدال طلا و ۲ برنز ارزش کار ملی‌پوشان کشتی و کادر فنی تیم ملی را نشان می‌دهد.

این فرنگی‌کار شهرری تیم ملی در خصوص حضور در المپیک نیز گفت: آرزوی هر ورزشکاری رسیدن به مدال المپیک است. به تازگی به وزن ۸۲ کیلوگرم آمده‌ام و وزن بعدی و المپیکی ۸۷ کیلوگرم است. برای هدف المپیکی باید پله پله پیش رفت و در صورتی که عضو تیم ملی در سال‌های بعد بودم باید رنگ مدالم را خوشرنگ‌تر کنم.

وی همچنین با قدردانی از مردم شهرری و باقرشهر که در مراسم استقبال از او حضور داشتند، گفت: اگر قرار است که یکبار دیگر جنوب تهران و شهرری در کشتی حرف برای گفتن داشته باشد باید از لحاظ سخت‌افزاری بیشتر به آن توجه شود. برای مثال در همین باقرشهر الان سالن استاندارد و خوبی برای تمرین وجود ندارد و مسوولان باید رسیدگی کنند.

رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان روزهای ۱۵ تا ۱۸ مهرماه در شهر اسلو نروژ برگزار شد که در پایان میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم، محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم، محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم و علی‌اکبر یوسفی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم به مدال طلا و محمدعلی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم و پژمان پشتام در وزن ۸۲ کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند.

پشتام در این پیکارها دور نخست با نتیجه ۴ بر ۳ سینگ هارپریت از هند را مغلوب کرد. وی در دور بعد طارق عبدالسلام شبلی محمد از بلغارستان را با نتیجه ۷ بر ۲ از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. پشتام در این مرحله با نتیجه ۳ بر یک از سد رادیک کولی‌اف دارنده مدال نقره جهان از بلاروس گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. و در این مرحله با نتیجه ۵ بر ۲ مغلوب برهان آکبوداک از ترکیه شد و به دیدار رده‌بندی رفت که در دیدار با لازلو زابو دارنده مدال برنز جهان از مجارستان را با نتیجه ۴ بر صفر مغلوب کرد و به مدال برنز دست یافت.

علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی روز گذشته در باقرشهر حضور یافت و با شهردار این شهر دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار که با حضور پژمان پشتام دارنده مدال برنز رقابت‌های کشتی فرنگی جهانی نروژ، مسئولان کشتی و تربیت بدنی این شهر برگزار شد، استخدام ملی‌پوش کشورمان در شهرداری باقرشهر قطعی شد.

در این جلسه همچنین مقرر شد در بحث خانه کشتی باقرشهر فدراسیون کشتی کمک‌ها و همکاری‌های لازم را انجام دهد.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : تله تایپ , خبر داغ , ورزشی
ارسال دیدگاه