زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» اقتصادی » جایگزین توتال مشخص شد
تاریخ انتشار : 2018/08/11 - 19:35
 کد خبر: 13888
 309 بازدید

جایگزین توتال مشخص شد

مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران گفت: شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) با سهم 80.1 درصدی در فاز 11 پارس جنوبی جایگزین توتال فرانسه شد و به کار ادامه می دهد.

جایگزین توتال مشخص شد

دوازدهم تیرماه پارسال نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا شد.

بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده بود که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می دادند.

سهم توتال به عنوان رهبر این کنسرسیوم در این قرارداد 50.1 درصد بود. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران نیز به ترتیب 30 و 19.9 درصد سهم داشتند.

بر اساس قرارداد در صورت کنار رفتن توتال، شرکت ملی نفت چین سهم این شرکت فرانسوی را در اختیار گرفته و به عنوان رهبر کنسرسیوم، فعالیت می کرد.

در همین پیوند، مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران امروز (شنبه) درباره تکلیف فاز 11 پارس جنوبی اعلام کرد: مناقصات فاز 11 پارس جنوبی برگزار شده و کار در آن با سرعت بیشتری در حال پیگیری است.

به نوشته تارنمای وزارت نفت، محمد مصطفوی درباره امضای قراردادهای جدید برای توسعه میادین نفتی گفت: فکر می‎کنم امضای قرارداد توسعه میدان آزادگان و الحاقیه فاز دوم میدان یادآوران قطعی باشد.

مصطفوی بیان داشت: اگر بخواهیم واقع‎بینانه نگاه کنیم سی.ان.پی.سی شرکت خوبی است، در فهرست پنج شرکت بزرگ نفتی جهان قرار دارد و به شدت در حال رشد و رقابت با شرکت‎های مطرح نفتی دنیاست.

به گفته وی، چین بزرگ ترین بازار مصرف انرژی دنیاست و نه فقط در شرایط تحریم، بلکه در هر شرایطی باید با چینی‎ها کار کرد.

همکاری با شرکت‎های بزرگ چینی جنبه راهبردی دارد

مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: چین به عنوان بزرگ ترین بازار انرژی دنیا که سریع‎ترین رشد را تجربه می‎کند، می‎تواند شریک راهبردی هر کشور عرضه‎کننده انرژی از جمله ایران محسوب شود.
وی تاکید کرد همکاری با شرکت‎های بزرگ چینی جنبه راهبردی برای شرکت ملی نفت ایران دارد.

مصطفوی ادامه داد: پیش از موضع‎گیری رییس‎جمهوری آمریکا (برای خروج از توافق هسته ای برجام) اوضاع پیچیده‎تر بود؛ چون طرف‎های خارجی تکلیف خود را نمی‎دانستند؛ اکنون تکلیف روشن شده است و با اطمینان می‎گویم روزهای پرکاری پیش رو داریم.

وی از ادامه فرایندها در سه قرارداد نفتی که پارسال امضا شد خبر داد و اضافه کرد: توسعه میدان‎های بزرگ مانند آزادگان با شتاب پیگیری و قرارداد توسعه آن امسال امضا می‎شود.

«قرار است الحاقیه یادآوران نیز بزودی امضا و فرایند توسعه این میدان در فاز دوم آغاز ‎شود.

مصطفوی یادآوری کرد: با وجود همه سختی‎ها، برخلاف خواست آمریکا امسال حجم فعالیت‎های صنعت نفت در بخش بالادست افزایش می‎یابد و می‎توانیم شاهد رونقی معقول و نه رویایی در نفت باشیم.

به گزارش ایرنا، تاکنون سه قرارداد جدید نفتی شامل توسعه فاز 11 پارس جنوبی (توتال، سی.ان.پی.سی چین و پتروپارس)، توسعه میدان‌های مشترک نفتی آبان و پایدار غرب (زاروبژنفت روسیه) و توسعه یکپارچه میدان های سپهر و جفیر (گسترش انرژی پاسارگاد ایران) امضا شده است.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اقتصادی , انرژی , خبر داغ
ارسال دیدگاه