زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۲/۱
» بین الملل » آلمان: آمریکا منافع اروپا را برای اعمال تحریم علیه ایران در نظر بگیرد
تاریخ انتشار : 2018/08/08 - 18:19
 کد خبر: 13714
 235 بازدید

آلمان: آمریکا منافع اروپا را برای اعمال تحریم علیه ایران در نظر بگیرد

دولت آلمان ضمن هشدار نسبت به تاثیر بازگرداندن تحریم‌های علیه ایران بر منطقه از آمریکا خواست تا برای اعمال تحریم، منافع اتحادیه اروپا را در نظر بگیرد.

آلمان: آمریکا منافع اروپا را برای اعمال تحریم علیه ایران در نظر بگیرد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اولریک دمر معاون سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه در یک نشست خبری با اشاره به وضع مجدد تحریم‌های واشنگتن علیه تهران گفت: ما انتظار داریم که آمریکا برای اعمال تحریم‌های خود منافع اتحادیه اروپا را در نظر بگیرد.

هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان نیز در گفت‌گو با روزنامه پساوئر نوین پرسه، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اشتباه توصیف کرد و هشدار داد که بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند به تشدید مناقشه با ایران و هرج و مرج احتمالی ناشی از آن در منطقه منجر شود.

وی با بیان اینکه آلمان همچنان خروج از برجام را اشتباه تلقی می‌کند، گفت: این توافق عالی نیست اما به هر حال بهتر از این است که هیچ توافقی در کار نباشد.

وزیر امورخارجه آلمان افزود: ما برای این توافق مبارزه می‌کنیم، چون ایجاد امنیت و شفافیت در منطقه خدمت به مصالح خودمان نیز است. ما اروپایی‌ها بر این باوریم که جنبه‌های اقتصادی توافق باید همچنان پابرجا باشد.

ماس تصریح کرد: ‌برای مثال نقل و انتقال‌های بین‌المللی مالی باید به قوت خود باقی بماند تا چرخ اقتصاد ایران بتواند بگردد. مسئله سرنوشت‌ساز دیگر توانایی ایران در فروش نفت خود است.

وی ادامه داد: هر کس که امید به تغییر نظام (در ایران) بسته است، نباید این مسئله را فراموش کند که ممکن است ما درگیر مشکلات بزرگ‌تری شویم.

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان همچنین گفت: هرج و مرج در ایران چنان‌چه ما در عراق و لیبی نیز شاهد آن بودیم، باز هم این منطقه ناآرام را بی‌ثبات‌تر خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه (۱۶ مرداد ماه) تحریم‌هایی که پیش از این به واسطه توافق هسته‌ای رفع شده بود را بار دیگر علیه ایران اعمال کرد. اتحادیه اروپا با این امر مخالفت و اعلام کرده است که اروپا تلاش دارد برای شرکت‌های اروپایی بستری امن برای معامله با ایران فراهم آورد و توافق هسته‌ای را نجات دهد.

هایکو ماس روز سه‌شنبه نیز بر کارساز بودن برجام تأکید کرد. وزارت امورخارجه آلمان با انتشار توییتی به نقل از ماس نوشت: ما مصمم هستیم از شرکت‌های اروپایی که به طور قانونی در ایران فعالیت دارند، حمایت کنیم. مردم در ایران باید از برجام نفع ببرند. در مقابل ما هم انتظار داریم که ایران به تمامی تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای عمل کند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه