زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۰/۵/۵
» حمل و نقل » هموار سازی جاده ها با هوش مصنوعی
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۲:۰۸
 کد خبر: 134020
 796 بازدید

كاهش ترافيك از طريق پياده‌سازي تکنولوژي‌هاي هوشمند حمل و نقل

هموار سازی جاده ها با هوش مصنوعی

در شرايطي كه تمام تلاش‌هاي جهاني در حوزه‌هاي صنعتي براي كاهش ترافيك و آلودگي هوا بوده است. حتي اندك كوششي در مسير كاهش ترافيك از طرف مسئولين دولت و سازمان‌هاي مردم‌نهاد در جهت بهبود ترافيك مي‌تواند داراي آثار مثبت بوده و در جاي خود نتيجه‌بخش باشد.

هموار سازی جاده ها با هوش مصنوعی

با فراگیری پاندومی کرونا مشاهده می‌شود که شهرها و کلان‌شهرهای دنیا با چالش‌های اساسی فراوانی مواجه هستند که از آن جمله می‌توان به شیوه‌های مدیریت شبکه‌های حمل و نقل اشاره نمود. مطالعات نشان می‌دهد که کاهش ازدحام و حجم ترافیک ناشی از اعمال محدودیت‌های سفر در این دوره، تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر حجم ترافیک و ارتقای کیفیت آب‌وهوا و بهبود ایمنی جاده‌ای داشته است.

در بریتانیا توصیه‌های دولت برای کاهش و توقف سفرهای غیرضروری منجر به کاهش چشمگیر تعداد وسایط نقلیه در جاده‌ها شد و به‌تبع آن نیز کیفیت هوا در شهرها و کلان‌شهرها بهبود یافت. در شش هفته اول اعمال محدودیت سطح آلودگی هوا تا ۳۵ درصد کاهش یافت و به‌طور مشابه این مسئله در سایر شهرهای اروپا نیز مشاهده شد.

در ایالات‌متحده آلودگی هوا از منظر انتشار دی‌اکسید نیتروژن در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ تا ۳۰ درصد کاهش‌یافته است که به‌طور محسوس در سایر کلان‌شهرها مانند لس‌آنجلس، نیویورک، شیکاگو، آتلانتا، اتاوا و غیره… دیده‌شده است. با کاهش محدودیت‌های ناشی از کرونا مشخص شد که این کاهش آلودگی موقتی بوده است و لذا با برداشتن محدودیت‌ها، حجم ترافیک به وضع پیشین بازگشت. در برخی شهرها، تراکم وسایط نقلیه افزایش یافت و کیفیت هوا مجدداً کاهش یافت و شرایط ایمنی وسایط نقلیه و راه ها نیز به وضعیت قبلی خود بازگشت.

از سوی دیگر برخی یافته‌ها نشان می‌دهد که مداخلات بی‌برنامه و بدون سازمان هرچند می‌تواند تأثیر سریع و مطلوبی بر کیفیت هوا داشته باشد اما با توجه به مقطعی بودن آن از پایداری برخوردار نیست. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود ۹۰ درصد از مردم جهان در معرض تبعات زیان‌بار هوای آلوده هستند به‌طوری‌که منشأ بسیاری از بیماری‌های قلبی و ریوی در آلودگی هوا است. بهره‌برداران و مدیران شهری در صنعت حمل و نقل بر آن هستند راهکارهایی را به‌طور عملی برای مقابله با آلودگی هوا ارائه دهند بااین‌وجود درجه تأثیر هر روش به‌طور کامل قطعی نیست.

به‌عنوان‌مثال اگرچه تلاش بر آن است تا مناطق دارای هوای پاک در جهان گسترش یابد اما هر یک از اماکن و مناطق هدف، دارای شرایط و محدودیت‌های خاص خود است و لذا مشاهده می‌شود که بسیاری از دولت‌ها از طریق توسعه زیرساخت‌ها و پیاده‌سازی و نصب فن‌آوری‌های نوین نظیر دوربین‌های هوشمند در سطح معابر و خیابان‌ها توانسته‌اند زمینه دستیابی به اهداف ترافیکی شهرها را تسهیل نمایند. بااین‌حال پرسشی که همچنان باقی است آن است که چگونه می‌توان از داده‌های گردآوری‌شده به نحو مؤثرتری استفاده نمود.

دولت‌ها در سراسر جهان کم‌وبیش با مسئله آلودگی و ترافیک دست‌به‌گریبان هستند لذا بهره‌گیری از سیستم‌های هوشمند حمل و نقل (ITS) می‌تواند مزایای قابل‌توجهی را برای دولت‌ها به ارمغان بیاورد که صریح‌ترین نتیجه آن بهبود جریان ترافیک و ارتقای سطح کیفیت هوا است. بنابراین پرداختن اثربخش به مسئله ترافیک و پیامدهای آن مستلزم وجود نگاه کلان به موضوعات مدیریت شهری است که در بطن خود مزایای فراوانی را به همراه دارد و اجرای آن نیز مستلزم در نظر داشتن همه عوامل و برخورداری از نگرش سیستمی است.

مزایا و نقاط قوت

معمولاً استقرار پروژه‌های ITS یک درمان مناسب برای رفع مشکلات ترافیکی محسوب می‌شود که عمدتاً در سطح کلان تنظیم می‌شود اما باید در نظر داشت که برخی بهبودهای کوچک ولی مستمر می‌تواند مزایای ملموس و دائمی در این حوزه داشته باشد که به‌تدریج سبب بهبود کیفیت هوا شده و در بلندمدت نیز دارای آثار اقتصادی مطلوبی خواهد بود.

بنابراین اجرای طرح‌های هدفمند از طریق صرفه‌جویی در منابع و افزایش بهره‌وری با استفاده از سیستم‌های هوشمند حمل و نقل نتایج ارزنده‌ای را به همراه خواهد داشت. در برخی شهرهای ایالات‌متحده کوشش‌ها بر پیاده‌سازی خطوط تندروی اتوبوس است که هدف از آن کاهش ازدحام و بهبود شرایط ترافیکی و کاهش آلودگی است.

ازاین‌رو وضع قوانین و ارائه راهکارهای قابل‌اجرا و هوشمند سازی تجهیزات ثابت و متحرک حمل و نقل می‌تواند زمینه‌ساز تغییر در رفتار ترافیکی نیز باشد. این شیوه‌ها می‌توانند علاوه بر تسهیل وظایف پلیس و کارکنان مدیریت خدمات شهری به بهبود ایمنی، درآمدزایی و سودآوری و کاهش حجم ترافیک شوند. در لندن نیز اجرای قوانین و مقررات پیشگیرانه پیرامون مدارس و فرهنگ‌سازی برای تغییر رفتار ترافیکی علاوه بر استفاده از سیستم‌های هوشمند از آن جمله است.

نسخه‌های چابک‌تر و در مقیاس کوچک‌تر از سیستم‌های هوشمند حمل و نقل مانند فن‌آوری‌های تشخیص پلاک از طریق بینایی ماشین و پردازش تصویر می‌تواند دسترسی وسایط نقلیه به مناطق شلوغ شهری و محدوده‌های طرح ترافیک را در ساعات مشخص به‌خوبی پوشش داده و احتمال بروز تخلفات را کاهش دهد.

در سطوح بین‌المللی نیز اعمال محدودیت‌های سرعت از طریق طراحی، توسعه و نصب ابزارهای کنترل سرعت می‌تواند به ایجاد تغییر در سبک‌رفتاری رانندگان برای تعهد به رعایت مقررات و توجه به محدودیت‌های سرعت شده و درنتیجه ایمنی را به‌طور محسوسی افزایش دهد.
یک نمونه مناسب برای این مورد تلاش لندن برای ارتقا و بهبود دوربین‌های نظارتی هوشمند است که بخشی از این برنامه‌ها شامل طراحی، ساخت و نگهداری مبتنی بر شیوه‌های هوش مصنوعی است که عمده تمرکز آن بر خودکارسازی مصادیق حمل و نقل است. بنابراین در گام نخست بیش از ۱۲۰ دوربین هوشمند ترافیکی در مناطق شلوغ و پرخطر نصب‌شده‌اند و بر این اساس انتظار می‌رود با این اقدامات تا ۴۰ درصد از احتمال بروز سوانح در این مناطق کاسته شود.

از سوی دیگر انعقاد قرارداد ۱۰ ساله با شرکت زیمنس برای نصب، راه‌اندازی و نگهداری و تعمیرات و توسعه‌ی سیستم‌های هوشمند کنترل ترافیک از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط مدیریت شهری لندن است. می توان به یکی دیگر از طرح‌های وسیع مدیریت شهری در کلان‌شهرهای لندن و نیویورک اشاره کرد که در آن علاوه بر استفاده از ابزارهای سرعت کاه، استفاده از سرویس‌های معتبر برای جابجایی دانش آموزان با شدت مورد نظارت قرار می‌گیرد. استفاده از هوش مصنوعی برای ثبت تخلفات رانندگی از دیگر اقدامات کلان‌شهرهاست. وضع مقررات برای تردد وسایط نقلیه سنگین و افزایش نظارت‌ها از آن جمله است.

به‌طور متوسط در کلان‌شهرهای دنیا این مقدار نسبت به حالت مشابه در سال ۲۰۱۹ تا ۳۲ درصد افزایش‌یافته است. به‌عنوان نمونه‌ای دیگر می‌توان به اجرای سیستم‌های خودکار نظارت اتوبوس‌رانی توسط بخش‌های مدیریت شهری اشاره نمود. در شهر موردمطالعه بیش از دو سال از بهره‌برداری از این سامانه که به دو صورت متحرک (بر روی اتوبوس‌ها) و ثابت (کنار راه‌ها) نصب و پیاده سازی شده،‌ گذشته است که می‌تواند با ثبت تخلفات رانندگی نظارت دائمی را به‌طور مستمر دنبال نماید. نتیجه استقرار سیستم‌های هوشمند یادشده بهبود کارایی و استفاده از سرعت مجاز و درنتیجه کاهش تلفات و افزایش ایمنی و روانی ترافیک مخصوصاً در مناطق شلوغ بوده است.

این سیستم با ثبت جزئیات پلاک‌های خودروها مانع عبور آن‌ها در مناطق ویژه تردد اتوبوس‌ها می‌شود. این سیستم‌ها با تحلیل ویدئوها و تصاویر از طریق الگوریتم‌های پردازش تصویر با دقت بسیار بالا به اعمال جریمه در مورد رانندگان متخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی می‌پردازند. تعدادی از شهرها در بریتانیا نیز در حال نصب سیستم‌های هوشمند و یا به‌روزرسانی آن‌ها در سامانه‌های ترافیکی هستند. بر اساس نتایج منتشرشده در گزارش‌ها ترافیکی دفتر شهرداری لندن درنتیجه استقرار رویکرد مذکور از میزان آلایندگی خودروها نیز تا حد قابل قبولی یعنی ۴۴ درصد کاسته شده است.

هرچند ارائه راه‌حل‌های گسترده و با مقیاس وسیع در حوزه مدیریت شهری می‌تواند دارای اثربخشی فراوان باشد اما بهبودهای کوچک نیز قادر است زمینه تحقق اهداف مدیریت شهری درزمینه‌ی کنترل ترافیک و کاهش آلودگی هوا را برای دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در زمینه‌های مرتبط با بهبود کیفیت هوا، روانی ترددهای شهری و رفاه شهروندان فراهم نماید.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : حمل و نقل , خبر داغ , یادداشت
ارسال دیدگاه