زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۱/۳۰
» اسلایدر دوم » حقایقی جالب از شخصیت اسامه بن لادن
تاریخ انتشار : 2018/08/04 - 19:24
 کد خبر: 13303
 654 بازدید

حقایقی جالب از شخصیت اسامه بن لادن

روزنامه گاردین در شهر جده به سراغ خانواده رهبر مقتول شبکه القاعده رفته و پای صحبت مادر بن لادن نشسته که اسامه بن لادن را "پسر خوبی" می‌خواند و باور دارد که بن لادن در دوران دانشجویی افراطی شد؛ طوری که انگار مغزش را شستشو دادند.

حقایقی جالب از  شخصیت اسامه بن لادن

به گزارش دویچه وله، عالیه غانم Alia Ghanem مادر اسامه بن لادن از یک چیز کاملا مطمئن است؛ این که پسرش او را خیلی دوست داشت. او در دیدار با همکاران روزنامه “گاردین” چاپ لندن می‌گوید: «زندگی برایم دشوار می‌گذشت چرا که پسرم از من دور بود.»

رهبر شبکه القاعده و عامل اصلی حملات یازدهم سپتامبر، نخستین پسر عالیه غانم بوده است. بن لادن در ماه مه ۲۰۱۱ با عملیات کوماندویی آمریکا در مخفیگاهش در پاکستان کشته و جسدش به دریا انداخته شد.

بن لادن فردی خجالتی بود

مادر اسامه می‌گوید او خجالتی و کمرو بود اما ذهن‌اش خوب کار می‌کرد و در ۲۰ سالگی شخصیت محکمی پیدا کرده بود

عالیه غانم ۷۵ ساله است. با احتساب سن بن لادن می‌توان دریافت که در ۱۴ سالگی مادر شده است. او برای خبرنگاران گاردین تعریف کرده که پسرش در دانشگاه جده افراطی شد: «آدم‌های این دانشگاه او را عوض کردند. اصلا پسرم آدم دیگری شد. انگار او را شستشوی مغزی داده باشند.»

مادر بن لادن: نمی دانم چرا اسامه به همه چیز پشت پا زد

خبرنگاران گاردین از مادر بن لادن پرسیده‌اند هیچ انتظار داشت که پسر ارشدش یک جهادی شود؟ عالیه غانم گفته که هرگز چنین چیزی را هضم نکرد: «همه ما به شدت ناراحت بودیم. درک نمی‌کردیم که چرا به همه چیز پشت پا زد.»

بن لادن برای آخرین مرتبه خانواده‌اش را در سال ۱۹۹۹ در افغانستان ملاقات کرد.

احمد، برادر ناتنی بن‌لادن نیز که در مصاحبه با گاردین حضور داشته به خبرنگاران گفته است: «۱۷ سال از آن حملات گذشته اما مادر اسامه هنوز واقعیت اعمال فرزندش را انکار می‌کند.»

احمد می‌گوید: «عالیه چنان پسرش را می‌پرستد که هیچ تقصیری را متوجه او نمی‌داند بلکه سایرین را سرزنش می‌کند… او فقط بخش‌های خوب فرزندش را دیده و هیچ درکی از شخصیت جهادی او ندارد.»

 

پس از حملات یازدهم سپتامبر با ۳۰۰۰ قربانی، خانواده بن‌لادن مورد بازجویی قرار گرفتند و مدتی طولانی بازداشت خانگی شدند. در گزارش گاردین آمده که بن‌لادن در بخش‌هایی از عربستان هنوز محبوبیت دارد اما دشوار بتوان میزان این محبوبیت را تخمین زد.

بیوه بن لادن و فرزندان او نیز در جده زندگی می‌کنند. حمزه، بزرگ‌ترین پسر اسامه ظاهرا می‌خواهد جا پای پدر بگذارد. آمریکا از حمزه به عنوان یک تروریست بین‌المللی یاد می‌کند و گمان می‌برد که او در افغانستان باشد.

احمد، عموی ناتنی حمزه می‌گوید: «اگر از دستم بر می‌آمد، جلویش را می‌گرفتم که به راه پدرش نرود.»

فامیل بن‌لادن هنوز جزء ثروتمندترین خانواده‌های عربستان و قشر ممتاز اجتماع هستند. مصاحبه همکاران گاردین با مادر بن لادن در ماه ژوئن در جده انجام شده و یک مامور دولتی نیز در محل گفت‌وگو حضور داشته اما دخالتی نکرده است.

خبرنگاران گاردین می‌نویسند ظاهرا دولت ریاض امیدوار است این قبیل گفت‌وگوها نشان دهند که مسئولیتی در قبال حملات یازدهم سپتامبر متوجه آنها نیست.

منبع: عصر ایران


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اسلایدر دوم , بین الملل , خبر داغ , پیشنهاد سردبیر , گزارش
ارسال دیدگاه