زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» اقتصاد کلان » آینده بازار زعفران ایرانی به خطر افتاد
تاریخ انتشار : 2018/08/04 - 18:42
 کد خبر: 13278
 577 بازدید

آینده بازار زعفران ایرانی به خطر افتاد

با کاهش ارزش ریال در برابر دلار قیمت زعفران ایرانی کاهش پیدا کرده است.

آینده بازار زعفران ایرانی به خطر افتاد

سپیده قاسمی؛ علی حسینی درگفت و گو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه مشتریان خارجی سال گذشته در همین زمان هر کیلوگرم زعفران ایرانی را 1200 یورو می خریدند، افزود: مشتریان خارجی زعفران ایرانی با سوء استفاده از شرایط به وجود آمده برای اقتصاد کشور قیمت خرید این محصول را به نصف کاهش داده اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وزارت جهاد کشاورزی با اشتباه محاسباتی خود در تنطیم بازار قیمت این محصول را در داخل کشور افزایش داد که زیان بزرگی را برای این بخش در پی خواهد داشت.

کاهش قیمت زعفران

آینده زعفران ایرانی به مخاطره افتاده است

حسینی با اشاره به ورود تعاون روستایی به خرید حمایتی زعفران و افزایش قیمت آن در بازار داخل، توضیح داد: افزایش قیمت این محصول در داخل با دخالت تعاون روستایی همزمان با کاهش نرخ خرید آن در بازار جهانی، آینده بازار این محصول را به مخاطره انداخته است.

وی اضافه کرد: همچنین اجبار تجار به تصویه ارز صادراتی با نرخ دلار 4200 تومانی موجب شده آینده خوبی برای صادرات این محصول متصور نباشیم.

به گفته این عضو شواری ملی زعفران، آمار رشد صادرات در 3 ماه نخست سال جاری به دلیل کاهش قیمت و به تبع آن افزایش حجم خروج زعفران از کشور بوده است و نباید آن را به رونق بازارخارجی این محصول تعبیر کرد.

حسینی تنها راهکار نجات آینده بازار جهانی زعفران کشور را کاهش هزینه تولید و افزایش تولید در واحد سطح با بهبود بهره‌وری دانست تا به این ترتیب با فراهم نمودن امکان افزایش حجم صادرات خلاء کاهش نرخ جبران شود.

 


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , خبر داغ
ارسال دیدگاه