زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۴/۹
» بین الملل » رد پیشنهاد روسیه توسط اسرائیل درباره ایران
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۲ - ۱۶:۱۵
 کد خبر: 12977
 180 بازدید

رد پیشنهاد روسیه توسط اسرائیل درباره ایران

اسرائيل پیشنهاد روسیه مبنی بر فاصله گرفتن 100 کیلومتری نیروهای ایرانی در سوریه از مرز اسرائیل در بلندی‌های جولان را رد کرد.

رد پیشنهاد روسیه توسط اسرائیل درباره ایران

به نقل از دویچه وله، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار با وزیر خارجه روسیه خواستار خروج تمامی واحدهای ایران از سوریه شد.

نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار غیر مترقبه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در قدس، پیشنهاد روسیه در مورد حضور نیروهای ایران در ۱۰۰ کیلومتری بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل را رد کرد.

در این دیدار که دوشنبه در اسرائیل انجام شد نتانیاهو تأکید کرد که همه واحدهای ایرانی و متحدانشان که در سوریه حضور درازمدت دارند باید از سراسر این کشور خارج شوند. به علاوه، ایران باید همه موشک‌های بلندبرد و سامانه ضد موشکی خود را از سوریه خارج سازد.

در این دیدار همچنین والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه، آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل و گادی آیزنکت، رئیس ستاد کل ارتش این کشور نیز حضور داشتند.

نتانیاهو پیش از نشست تأکید کرده بود: «اسرائیل اصرار دارد که پیمان ترک مخاصمه در سوریه همچنان باید مورد احترام باشد‌، همان طور که ‌ده‌ها سال تا شروع جنگ داخلی در سوریه مورد احترام بود.» او گفت، اسرائیل کماکان علیه هر تلاشی از سوی ایران و متحدانش برای تثبیت حضور نظامی دائمی در سوریه می‌ایستد.

پیمان ترک مخاصمه بین اسرائیل و سوریه در سال ۱۹۷۴، یک سال بعد از آخرین جنگ بین دو طرف بسته شد. در این پیمان از جمله بر سر منطقه‌ای غیر نظامی در نوار مرزی مشرف به بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل نیز توافق شده است.

واحدهای دولتی سوریه در اواخر ژوئن با حمایت روسیه عملیات خود در جنوب سوریه را آغاز کردند. این عملیات به عقب‌نشینی هزاران شورشی از این منطقه منجر شد و دولت سوریه بعد از عقب‌نشینی آن‌ها و خانواده‌هایشان کنترل بخش‌های وسیعی از استان جنوبی قنیطره را به دست گرفت.

اسرائیل با نگرانی تحولات منطقه را زیر نظر دارد. اسرائیل می‌خواهد مانع از پیشروی نیروهای ایرانی متحد سوریه تا نزدیکی مرزهای خود شود. اسرائیل از روسیه خواسته تا نفوذ ایران در سوریه را مهار کند.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه