زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۰/۱۱/۲
» اقتصاد کلان » تصمیم مهم نفتی ایران در آستانه تحریم‌های آمریکا
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۸ - ۱۴:۳۵
 کد خبر: 12768
 228 بازدید

تصمیم مهم نفتی ایران در آستانه تحریم‌های آمریکا

وزارت نفت چند ماه مانده به اعمال تحریم های آمریکا بر صادرات نفت ایران ، به جای تولید فرآورده و صادرات محصولات با ارزش افزوده تلاش خود را معطوف به افزایش خام‌فروشی کرده است.

تصمیم مهم نفتی ایران در آستانه تحریم‌های آمریکا

براساس اعلام مسئولان شرکت ملی نفت ایران، در حال حاضر روزانه ۳ میلیون ۹۰۰ هزار بشکه نفت خام تولید می کنیم که از این میزان ۱ میلیون ۸۰۰ هزار بشکه نفت باید برای تولید فرآورده در داخل کشور مورد استفاده قرار گیرد.اما ظاهرا وضعیت صادرات نفت ایران در روزهای و هفته های اخیر به گونه ای دیگر در حال رقم خوردن است. در همین رابطه یک منبع آگاه به فارس گفت: مسئولان وزارت نفت تصمیم گرفته‌اند پیش از اعمال تحریم های نفتی آمریکا از آبان ماه آینده صادرات نفت خود را افزایش دهند تا بتوانند در این مدت درآمد بیشتری کسب کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر خوراک پالایشگاه ها کاهش یافته است و ترتیب خوراک واحد های پتروپالایشی نیز روند کاهشی پیدا کرده است.

این منبع آگاه با تاکید بر اینکه در حال حاضر نفتای مورد استفاده در پتروشیمی نیز کاهش یافته است گفت: در حال حاضر وزارت نفت سعی می کند روند خام فروشی را افزایش دهد تا بتواند در دوران تحریم های نفتی از درآمد های حاصله کنونی بهره ببرد.

به گزارش فارس براساس ردگیری نفتکش‌ها توسط مراکز بین المللی انرژی، ایران در ماه گذشته میلادی حدود ۲٫۷ میلیون بشکه نفت صادر کرده است که از این میزان حدود ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی است و ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام را شامل می شود.

اما با توجه به فشارهایی که آمریکا از هم اکنون به مشتریان نفت ایران وارد کرده است برخی از مشتریان بزرگ ایران مانند هند واردات نفت از ایران را حتی با ارائه تخفیف های جذاب در حمل و نقل از سوی ایران کاهش داده است. از سوی دیگر نیز اروپایی ها رسما اعلام کرده اند حاضر به خرید نفت ایران بعد از اعمال تحریم ها نیستند.

براساس اعلام مراکز بین المللی انرژی از ابتدای ماه جاری میلادی صادرات نفت ایران روند نزولی به خود گرفته است و تاکنون میانگین صادرات نفت ایران به یک میلیون ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است که البته این میزان با احتساب میعانات گازی به ۲ میلیون ۲۰۰ هزار بشکه می رسد.

سیاستی که وزارت نفت در پیش گرفته است دقیقا عکس نظرات کارشناسان صنعت نفت است که معتقدند در شرایط تحریم باید به جای خام فروشی تولید فراورده های پر مصرف مانند بنزین و گازوئیل را افزایش و اقدام به تولید و صادرات این فراورده ها کرد که احتمال تحریم آنها بسیار کمتر از نفت خام است.

متاسفانه در طول مدت ۵ سال گذشته وزارت نفت به دلیل آنچه که غیر اقتصادی بودن ساخت پالایشگاه خوانده می‌شود در ساخت پالایشگاه های جدید نفت خام سرمایه گذاری نکرد که می تواند در آینده برای کشور مشکلاتی را ایجاد کند.


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , خبر داغ
ارسال دیدگاه