زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» اقتصادی » میانگین تولید نفت ایران به ۳٫۸ میلیون بشکه در روز رسید
تاریخ انتشار : 2018/06/13 - 12:40
 کد خبر: 12615
 300 بازدید

طبق اعلام اوپک

میانگین تولید نفت ایران به ۳٫۸ میلیون بشکه در روز رسید

سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) اعلام کرد: میانگین تولید نفت ایران در ماه مه (اردیبهشت – خرداد) با ۵۶۰۰ بشکه در روز افزایش نسبت به ماه پیش از آن به سه میلیون و ۸۲۹ هزار بشکه در روز رسید.

میانگین تولید نفت ایران به ۳٫۸ میلیون بشکه در روز رسید

تدبیرتازه نیوز، این سازمان گزارش ماه ژوئن خود را که بعدازظهر دیروز (سه شنبه) منتشر شد، بر اساس اعلام منابع ثانوی استخراج کرده است.

اوپک، میزان تولید این سازمان را در ماه مه ۳۱ میلیون و ۸۶۹ هزار بشکه در روز اعلام کرد که نسبت به ماه پیش از آن ۳۵ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز افزایش دارد؛ بر این اساس، تولید اوپک همچنان در چارچوب توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که سقف ۳۲٫۵ میلیون بشکه در روز را برای این سازمان تعیین می کند، قرار دارد.

مهمترین عامل افزایش تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی، افزایش چشمگیر تولید نفت عربستان، الجزایر و عراق بود که تولید این کشورها نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۸۵٫۵، ۳۹ و ۲۷٫۷ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. در مقابل تولید نفت برخی اعضا در ماه مه نسبت به ماه پیش از آن کاهش داشته است که مهمترین آن، کاهش تولید نفت کشورهای ونزوئلا، نیجریه و لیبی بود که به ترتیب کاهشی معادل ۴۲٫۵ ، ۵۳٫۵ و۲۴٫۳ هزار بشکه در روز را ثبت کرده اند.

[میانگین تولید نفت ایران به 3.8 میلیون بشکه در روز رسید]
قیمت نفت اوپک

اوپک در گزارش ماه ژوئن خود، قیمت سبد نفت این سازمان در ماه مه را ۷۴ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه اعلام کرد که نسبت به ماه آوریل ۸٫۳درصد افزایش دارد. قیمت نفت اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا پایان ماه مه به طور متوسط ۶۷ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه بوده است.
نفت سنگین ایران نیز در ماه مه به بهای ۷۲ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه معامله شده است که نسبت به ماه پیش از آن ۸٫۴ درصد افزایش دارد. بهای نفت سنگین ایران از ابتدای امسال تا پایان ماه مه ۶۵ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه بوده است.
نفت برنت دریای شمال در ماه گذشته میلادی با ۷٫۴ درصد افزایش نسبت به ماه پیش از آن به ۷۶ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه رسید و هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۵٫۴ درصد به بهای ۶۹ دلار و ۸۹ سنت معامله شد. متوسط قیمت نفت های پایه اروپا و آمریکا از ابتدای امسال تا پایان ماه مه به ترتیب ۶۹ دلار و ۸۹ سنت و ۶۵ دلار و هفت سنت بوده است.

عرضه نفت غیراوپک، تقاضای جهانی نفت و تقاضای نفت اوپک

اوپک در گزارش جدید خود تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ را ۹۸ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده است که با برآورد ماه گذشته آن تفاوتی ندارد. با این حال، تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ معادل ۱٫۷ درصد از مقدار آن در سال ۲۰۱۷ بیشتر است. اوپک عامل اصلی این افزایش را افزایش ۴٫۶۶ درصدی تقاضای نفت هند و ۳٫۴ درصدی تقاضای نفت چین دانست.
همچنین در این گزارش عرضه نفت غیراوپک در سال میلادی جاری را ۵۹ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز برآورد کرد که از سال ۲۰۱۷ یک میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه در روز بیشتر است؛ اوپک عامل اصلی این رشد را افزایش یک میلیون ۶۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت شیل آمریکا اعلام کرد.
اوپک همچنین با توجه به برآورد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸، عرضه نفت غیراوپک و عرضه نفت گاز طبیعی اوپک، تقاضای نفت این سازمان در سال ۲۰۱۸ را ۳۲ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز پیش بینی کرد که چنانچه تولید نفت اوپک نیز در این سطح باشد، بازار جهانی نفت در تعادل قرار می گیرد.

وضع تعادل بازار نفت در سه ماهه نخست سال 2018

مطابق گزارش ماه ژوئن اوپک در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ تقاضای جهانی نفت معادل ۹۷٫۶۱ ، عرضه نفت غیراوپک ۵۹٫۳۶ ، عرضه گاز طبیعی اوپک و نفت غیرمعمول این سازمان ۶٫۲۸ میلیون بشکه در روز بود و بنابراین تقاضای نفت اوپک معادل ۳۱٫۹۷ میلیون بشکه در روز محاسبه شد در حالی که این سازمان ۳۲٫۰۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد. از این رو بازار نفت در ماهه نخست امسال با مازادی معادل ۱۰۰ هزار بشکه در روز روبرو بود.
این گزارش، نظر وزیر نفت عراق که دوشنبه گذشته ضمن درخواست از اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید نفت، گفته بود قیمت های نفت هنوز به حمایت و ثبات بیشتر نیاز دارد و تولیدکنندگان نباید در زمان حاضر در مورد نیاز بازار نفت به عرضه بیشتر مبالغه کنند را تایید می کند. این در حالیست که عربستان و روسیه خواهان توقف توافق یاد شده هستند.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : اقتصادی , صنعت،معدن و تجارت
ارسال دیدگاه