تغییر دهندگان اثر گذار در جهان کسانی هستند که بر خلاف جریان شنا می‌کنند. (والترنیس)
۱۳۹۹/۹/۱۲
» بین الملل » خروج رسمی آمریکا از یک پیمان مهم و امنیتی
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ - ۱۴:۰۰
 کد خبر: 122636
 21 بازدید

خروج رسمی آمریکا از یک پیمان مهم و امنیتی

ایرنا نوشت: آمریکا از امروز رسما از پیمان «آسمان‌های باز» خارج می شود، پیمانی که دونالد ترامپ در خرداد ماه گذشته تصمیم به خروج از آن گرفت و اکنون جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به خارج شدن آمریکا از این پیمان به دولت در شرف رفتن ترامپ نسبت به افزایش تنش ها در سطح بین الملل هشدار می دهد.

خروج رسمی آمریکا از یک پیمان مهم و امنیتی

خبرگزاری ایتارتاس با انتشار این خبر نوشت: ترامپ در یک خرداد ۱۳۹۹ بطور یکجانبه تصمیم به خروج آمریکا از پیمان آسمان باز کرد و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ نیز در یادداشتی اعلام کرد خروج آمریکا از این پیمان در ۲۲ماه نوامبر(دوم آذرماه) عملی خواهد شد.

 

معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد. گفته می‌شود این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

ایتارتاس در ادامه نوشت: این درحالی است که جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از این پیمان چیز جز افزودن بر تنش ها میان غرب با روسیه به دنبال ندارد.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه پیش تر اعلام کرد که مسکو از شرکای خود در این معاهده می‌خواهد تا در خصوص عدم به اشتراک گذاردن اطلاعات پروازی با ایالات متحده، ضمانت های قانونی ارائه کنند.

با وجود اختلافات راهبردی میان روسیه و آمریکا؛ انگلیس، فرانسه و آلمان همچنان بر پایبندی خود به این معاهده تأکید می‌کنند.

بیشتر بخوانید:


برچسب ها :
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه