باز محرم رسيد، ماه عزای حسين سينه ‌ی ما می ‌شود، كرب و بلای حسين كاش كه تركم شود غفلت و جرم و گناه تا كه بگيرم صفا، من ز صفای حسين
۱۴۰۰/۷/۲۶
» اجتماعی » فغان نیزارها برگزیده جشنواره ملی بهترین کتاب دفاع مقدس شد
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۷:۴۳
 کد خبر: 121695
 58 بازدید

فغان نیزارها برگزیده جشنواره ملی بهترین کتاب دفاع مقدس شد

فغان نیزارها نوشته مجید کریمیان روایت مستند و مصور از عملیات بدر در بخش مستند هجدهمین جشنواره ملی انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس مورد تقدیر قرار گرفت.

فغان نیزارها برگزیده جشنواره ملی بهترین کتاب دفاع مقدس شد

به گزارش پایگاه خبری تدبیرتازه نیوز؛ کتاب «فغان نیزارها» مجموعه یادداشت‌های روزانه مجید کریمیان از عملیات بدر است که در ۲۵۱ صفحه و به همراه ۸۰ قطعه از عکسهای او روایت مستند و مصوری از روزهای ۱۸ تا ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۶۳ را ارائه می‌کند.

او در این کتاب، خاطرات خود را از زمان عزیمت به جبهه، حضور در پادگان دو کوهه، منطقه عملیاتی بدر، اعزام به خط مقدم با قایق‌های تندرو، حضور در کنار رود دجله به همراه رزمندگان، مواضع و سنگرهای فتح شده، عکاسی از اسرای عراقی و نقل و انتقال مجروحین و شهدا به رشته تحریر در آورده است.

مجید کریمیان تا مرحله پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در بیش از ۱۳ عملیات بزرگ و کوچک از جمله خیبر، بدر، والفجر ۸ و ۱۰، کربلای ۴ ، ۵ و ۱۰، بیت المقدس ۲ ، ۵ و ۷، نصر ۸، عملیات بدر ۵ و عملیات مرصاد به عنوان عکاس خبری حضور داشته است.

آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره ملی انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس امروز دوشنبه با حضور «غلامعلی حدادعادل» رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی،  «بهمن کارگر» رییس حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و مقامات کشوری و لشکری و معرفی برترین‌ها در باغ موزه دفاع مقدس و همزمان در سایر شهرهای کشور به صورت مجازی برگزار شد.

این جشنواره از سال ۷۳ آغاز شده است و هجدهمین دوره آن مربوط به کتاب‌های سال‌های ۹۵ و ۹۶ است که ۲ هزار ۹۶۱ عنوان کتاب به جشنواره راه یافت و از این تعداد ۸۰ عنوان به مرحله نهایی رسید.

در نهایت ۱۸ گروه داوری، ۲۵ اثر و ۱۲ کار گروه از حوزه نشر را به عنوان برترین‌های جشنواره انتخاب کردند.

خاطره، مستند، پژوهش نظامی و سیاسی، داستان بزرگسالان، زندگینامه داستانی، شعر و نثرادبی، پژوهش‌های فرهنگی، تاریخ شفاهی، آثار مرجع، مدافعان حرم، حوزه‌های داخلی، مدیریت هنری، شعر، ترجمه، ادبیات کودکان و نوجوانان، مقاومت اسلامی، هنرهای تجسمی، توطئه‌های داخلی و هنرهای نمایشی موضوع کتاب‌ها در این دوره از جشنواره بودند.


برچسب ها :
دسته بندی : اجتماعی , شهری
ارسال دیدگاه