زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۲/۴
» سلامت » آفتاب سوختگی گردن را چگونه در مان کنیم
تاریخ انتشار : 2018/05/28 - 11:53
 کد خبر: 12131
 582 بازدید

آفتاب سوختگی گردن را چگونه در مان کنیم

معمولا در فصل تابستان که هوا بسیار گرم و آفتاب سوزان می باشد اکثر افراد دچار آفتاب سوختگی از ناحیه گردن می شوند و از راه های درمان آفتاب سوختگی آگاه نیستند.

آفتاب سوختگی گردن  را چگونه در مان کنیم

چگونه از گردنمان در مقابل آفتاب محافظت کنیم؟ بعد از آفتاب سوختگی گردن چه کنیم؟

این راحت است که به یاد داشته باشید، از پوست صورت در مقابل اشعه های خورشید مراقبت کنید اما گردنتان نیز به محافظت نیاز دارد یک راه خوب برای شروع، این است که یک ضد آفتاب با spf بالا پیدا کنید و استفاده کنید فقط مطمئن شوید که تمام نقاط دور از دسترس گردنتان با ضد آفتاب پوشانده شده است ،اگر نیاز است با آیینه آن را چک کنید .همچنین میتوانید مانع تابش آفتاب به گردنتان با استفاده از کلاه سایه بان دار روسری و یا تیشرت های یقه بلند شوید همچنین برای محافظت بیشتر از upf های +50استفاده کنید.آفتاب سوختگی گردن
روش جلوگیری از آفتاب سوختگی گردن و محافظت از پوست گردن در برابر آفتاب:
1. از ضد آفتاب برای محافظت استفاده کنید البته با spf بالا ؛ ضد آفتاب نمیتواند حفاظت کامل از پوست شما را ضمانت کند ،اماضد آفتاب همراه با 100 spf تا 99% از مضرات اشعه ی uvb آفتاب جلوگیری میکند (قبل از استفاده حتما با پزشک مشورت کنید)

2. به دنبال ضد آفتابهای ضد آب و یا ضد عرق باشید چک کنید که آیا در 40 تا 80دقیقه از گردن شما در رطوبت محافظت میکند یا نه .
برای محافظت بیشتر، ضدآفتاب را به صورت لایه ای بمالید و سپس از ضد آفتاب اسپری ای استفاده کنید.به طور کلی بهتر است که 15 دقیقه قبل ازقرار گرفتن در زیر نور خوشید آن را استفاده کنید این باعث میشود که زمان مناسب برای حفاظت ضد آفتاب ایجادشود.

روش های جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست گردن

3. هردو ساعت یک بار کرم ضد آفتاب را بر روی گردن خود استفاده کنید زیرا ضد آفتاب اثر خود را در شرایط عادی از دست میدهد. اگر شما شنا میکنید و یا گردن خود را با یک حوله خشک میکنید به زودی باید دوباره از ضد آفتاب استفاده کنید.

4. یک باندانا را در اطراف گردن خودقرار دهید. باندانا پارچه های سبک وزن مربعی است که میتواند به راحتی به دور گردن بسته شود و میتوانید انتهای آن را به پشت و یا جلوی گردن خود گره بزنید ، پارچه را طوری تنظیم کنید که از هر طرف گردنتان را بپوشاند. اگر هوا بسیار گرم است باندانای خود را قبل از بستن به گردن خیس کنید ؛ اگرشما باندانا ندارید میتوانید از هر پارچه ی مربعی استفاده کنید.

5. لباسهایی با برچسپ upf را انتخاب کنید.
به دنبال لباس های یقه بلند ،باندانا و یا کلاه های لبه دار ، لباس هایی با برچسب یو پی اف نیز توصیه می شود .لباسهای محافظ یا همان لباس های upf مخصوص محافظت از پوست در برابر نور خورشید طراحی شـده انـد مـعمولا دارای بافت تنگ و تیره رنگ می باشند. این لباسها دارای برچـسب UPF فاکتور حفاظت از اشعه ماوراء بنفش بوده که سطح حفـاظت این لباسها در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید را مشخص میکـنند.
کدام درجه از این لباس ها مناسب تر است؟
درجـه UPF نشانگر آن است که چه میزان از اشعه UV توسط لباس جذب می گردد. برای مثال لباس با درجه UPF 20 تنها 1/20 اشعه ماوراء بنفش از لباس عبور کرده و به پوست میرسد.
Upf های ارزیابی شده از 15 تا+50 که این مورد در زمانی که لباس خشک باشد بهتر عمل میکند به عنوان مثال زمانی که به مدت طولانی در زیر نور آفتاب باشید با upv 40٪بروید زیرا میتواند تا 98٪ اشعه های uvرا کاهش دهد.
Uv -25 ،35 میتواند برای ماندن کوتاه مدت در زیر نور آفتاب مناسب باشد.

آفتاب سوختگی گردن

درمان آفتاب سوختگی گردن با نسخه طبیعی

6. موقعیت خود را در معرض آفتاب بین 10صبح و 4بعدازظهر محدود کنید در این دوره زمانی اوج انتشار اشعه UV است, اگر شما دوست دارید بیشتر برنزه شوید. اگر خورشید بالای آسمان باشد سایه شما بسیار کوتاه(کوچک) است پس این گرما به شدت زیاد است. سعی کنید در طول این ساعت ها درون خانه بمانید و یا زمانتان را در سایه صرف کنید.
برای درمان آفتاب سوختگی پوست گردن چه کنیم؟ نسخه های طبیعی مناسب:
1. گردن سوخته شده را با لوسیون آلوورا, سویا یا لوسیون کالامین درمان کنید.
2. اگر گردن شما قرمز یا دردناک باشد, مقدار کمی لوسیون را به پوست آن بمالید.
3. شما همچنین میتوانید از داروهای OTC مانند ایبوپروفن, برای کمک به درد و تورم استفاده کنید.
4. از نوخورشید دوری کنید تا گردن و سایر ناحیه های سوخته شده ،به طور کامل خوب شود.
5. از لوسیون های حاوی روغن,بنزوکائین یا لیدوکائین در معرض نور خورشید استفاده نکنید.

آفتاب سوختگی گردن
پس از آفتاب سوختگی پشت گردن چه کنیم

6. مطمئن باشید که دستورالعمل و کاربرد های دارو و لوسیون های OTC را دنبال میکنید.
7.یک پارچه خنک و مرطوب را برای تسکین مناطق سوخته شده ی گردن خود ,یک یا دوبار در روز بر روی آن قرار دهید تا زمانی که خوب شود.
8. پوست سوخته شده را بپوشانید تا بهبود یابد به طوری که سوختگی آن بدتر نشود اگر تاول ها بیشتر شدند، به آنها فشار نیاورید و دست نزنید و نترکانید فقط آنها را به حال خود رها کنید تا زمانی که خوب شوند.
9. اگر دچار سرگیجه, ضعف, سرما, تب یا دل پیچه شدید ،به دکتر مراجعه کنید.


برچسب ها : ,
دسته بندی : سلامت
ارسال دیدگاه