هر که خیر جوید سرگردان نشود، و کسی که مشورت نماید پشیمان نگردد. امام علی (ع)
۱۳۹۹/۹/۱۳
» بین الملل » توافق ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان برای تنش‌زدایی در قره‌باغ
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۱۰ - ۹:۴۹
 کد خبر: 118652
 20 بازدید

توافق ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان برای تنش‌زدایی در قره‌باغ

وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان جمعه برای برداشتن گام‌های فوری به منظور حل و فصل درگیری قره‌باغ توافق کردند.

توافق ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان برای تنش‌زدایی در قره‌باغ

به نقل از خبرگزاری رویترز، بیانیه نمایندگان روسیه، فرانسه و آمریکا در شرایطی منتشر می‌شود که در جریان بیش از یک ماه درگیری در قره‌باغ صدها تن کشته شده‌اند.

طبق این بیانیه، وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان که در ژنو دیدار کردند، توافق کردند تا به طور عمدی جمعیت غیرنظامیان را هدف قرار ندهند، اجساد کشته‌شدگان را تبادل کنند و فهرست‌هایی از زندانیان بازداشتی ظرف یک هفته آماده کنند تا در نهایت تبادل صورت بگیرد.

در این بیانیه آمده است: ارمنستان و جمهوری آذربایجان که پیشتر سه آتش‌بس آنها برای توقف درگیری‌ها ناکام مانده بود، روی مسائل مرتبط با مکانیسم‌های راستی‌آزمایی احتمالی آتش‌بس تعامل خواهند داشت.

درگیری در خط تماس قره‌باغ از ۲۷ سپتامبر آغاز شد. طرفین یکدیگر را به آغاز درگیری متهم می‌کنند. جامعه بین‌المللی قویا تشدید تنش‌ها را محکوم کرده و از طرفین خواسته تا اختلافات را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کنند. در این میان، ترکیه به حمایت کامل از جمهوری آذربایجان متعهد شده است.

بیشتر بخوانید:


برچسب ها :
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه