پدرم گفت: مردم دودسته اند بخشنده و گیرنده.!!؟؟ گیرنده ها بهتر میخورند اما بخشندگان بهتر میخوابند ... (مارلو توماس)
۱۳۹۹/۷/۲۹
» بین الملل » بیانیۀ مشترک آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره بازگشت تحریم‌های ایران: ادعای آمریکا قانونی نیست
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۲۱:۱۷
 کد خبر: 113322
 42 بازدید

بیانیۀ مشترک آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره بازگشت تحریم‌های ایران: ادعای آمریکا قانونی نیست

وزیران خارجه سه کشور اروپایی امضا کننده برجام، در واکنش به اعلام رسمی آمریکا مبنی بر بازگرداندن همۀ تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، با انتشار بیانیه‌ای مشترک بار دیگر بر موضع کشورهایشان در حمایت از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تاکید کردند.

بیانیۀ مشترک آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره بازگشت تحریم‌های ایران: ادعای آمریکا قانونی نیست

به گزارش یورو نیوز؛ در این بیانیه آمده است: «امروز ۳۰ روز از آغاز تلاش آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه می‌گذرد. مکانیسمی که به اعضای برجام اجازه می‌دهد تا اقدام به اعمال دوبارۀ تحریم‌های چندجانبه‌ای کنند که در سال ۲۰۱۵ میلادی مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ مصوب شورای امنیت سازمان ملل، لغو شده بودند.»

وزرای خارجه این سه کشور در ادامه می‌نویسند: «فرانسه، آلمان و بریتانیا خاطرنشان می‌کنند که آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای در ۸ مه سال ۲۰۱۸ میلادی، دیگر عضو برجام نیست. در نتیجه اعلام ادعایی تحت پاراگراف ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ که از سوی ایالات متحده آمریکا دریافت شده و در میان اعضای شورای امنیت در گردش است، نمی‌تواند اثر قانونی داشته باشد. هرگونه تصمیم و عملی بر اساس این رویه و نتیجه احتمالی آن نیز نمی‌تواند اثر قانونی داشته باشد.»

بیانیه در پایان اعلام می‌دارد که امضا کنندگان آن همچنان خود را متعهد به اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل می‌دانند و بر تلاش بی‌رقفه خود برای حفط توافق هسته‌ای امضا شده با ایران ادامه می‌دهند.
روسیه: اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ایران «نامشروع» و «فاقد مبنای قانونی» است
روسیه به عنوان یکی از امضا کنندگان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و قدرتهای بزرگ همچنین از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل، روز یکشنبه به اعلامیۀ یکجانبه آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران واکنش نشان داد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه/ عکس AP
لاوروف

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ضمن محکوم کردن این تصمیم واشنگتن اعلام کرد که این اقدام «فاقد مبنای قانونی» است.

آقای لاوروف همچنین در واکنش به سخنان مایک پمپئو مبنی بر اینکه کشورهایی که این تحریم‌ها را رعایت نکنند، با پیامدهای این کار روبرو خواهند شد گفت: «ابتکارات و اقدامات نامشروع ایالات متحده نمی‌تواند عواقب قانونی بین‌المللی برای دیگر کشورها به همراه داشته باشد.»

مایک پمپو در سخنان شنبه شب خود اعلام کرد علاوه بر بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل، تحریم تسلیحاتی ایران نیز بطور دائمی تمدید خواهد شد و سیاست حداکثر فشار آمریکا علیه ایران تا زمانی که تهران «گسترش هرج و مرج، خشونت و خونریزی» را متوقف نکند، ادامه خواهد داشت.

یک روز پیش از این نیز آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه امضا کننده اروپایی برجام با ارسال نامه‌ای مشترک خطاب به شورای امنیت سازمان ملل، از تداوم معافیت‌های ایران از تحریم‌های سازمان ملل حمایت و تاکید کرده بودند که این اقدام آمریکا از نظر قانونی فاقد اثر حقوقی است.برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه