چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی آن شب قدر که این تازه براتم دادند
۱۳۹۹/۳/۵
» اجتماعی » اجازه بازگشایی تاسیسات گردشگری صادر شد
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۸ - ۲۰:۰۳
 کد خبر: 101027
 136 بازدید

اجازه بازگشایی تاسیسات گردشگری صادر شد

تاسیسات گردشگری پس از حدود دو ماه تعطیلی ناشی از پاندومی کووید-۱۹، به تدریج و داوطلبانه باز می‌شوند.

اجازه بازگشایی تاسیسات گردشگری صادر شد

دبیر کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا در فضاهای ورزشی و گردشگری با ابلاغ دستورالعملی با عنوان «سفر هوشمند: سفر + سلامت»، به مدیران میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان‌ها اعلام کرد: «با ابلاغ مصوبات اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر بازگشایی مسیرهای رفت و آمد و مجاز شدن ترددهای بیناستانی از ابتدای اردیبهشت‌ماه، سفرهای کاری و اضطراری هموطنان به استان‌ها و شهرهای مختلف درحال انجام است. با توجه به نقش مهم فعالان گردشگری درتامین نیازهای مسافران و ارائه خدمات اقامتی، پذیرایی و مسافرتی ضروری است ارائه هرگونه خدمت با رعایت دقیق ضوابط بهداشتی و استانداردهای محیطی درچارچوب پروتکل‌های ابلاغی انجام شود

این کمیته قبلا دستورالعملی درباره تعطیلی تاسیسات گردشگری در زمان شیوع ویروس کرونا صادر نکرده بود، بیشتر این مراکز که شامل اماکن اقامتی (هتل، هتلآپارتمان، مهمان‌پذیر، بومگردی و خانه مسافر)، مراکز تفریحی و پذیرایی و دفاتر خدمات مسافرتی هستند، با دستور استانداران و فرمانداران تعطیل شده‌اند. با اینحال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در دستورالعمل قبلی تاکید کرد: «هیچ‌یک از واحدهای تعطیل‌شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام بهمعاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت

اینک معاون گردشگری که دبیر کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا در فضاهای ورزشی و گردشگری نیز هست، در دستورالعمل سوم بر این نکته تاکید کرده کهبازگشایی‌ها با هماهنگی استانداران و داوطلبانه باشد. در ابلاغیه ولی تیموری آمده است: «ضروری است نسبت به تشدید نظارت بر حسن اجرای پروتکل‌هایبهداشتی ابلاغ‌شده اقدامات لازم را به عمل آورده تا با هماهنگی استانداران، زمینه از سرگیری داوطلبانه فعالیت تاسیسات گردشگری و آغاز دوباره فرآیندخدمات‌رسانی به مسافران در سفرهای ضروری مردم فراهم شود  طبق دستورالعمل شماره ۳ سفر هوشمند در ایام کرونا، مراکز اقامتی و مهمانسراهای دولتی وسایر مراکز فاقد مجوز از وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، همچنان تعطیل هستند و بازگشایی مراکز تجمع عمومی در تاسیسات گردشگری نظیرسالن‌های همایش، استخر وکماکان ممنوع است.

این دستورالعمل با شرح توضیحاتی درباره نحوه تامین اقلام بهداشتی، برخورد با موارد مشکوک به بیماری، حفاظت فردی و فاصله‌گذاری در کارکنان و حفاظت فردیگردشگران، پروتکل‌هایی را برای بخش حمل و نقل زمینی، حضور در پایانه‌های مسافربری، حمل و نقل هوایی، حضور در فرودگاه، حمل و نقل ریلی، حضور درراه‌آهن، واحدهای اقامتی، حضور مسافر در واحدهای اقامتی، حضور و خدمات‌دهی در واحدهای پذیرایی بین راهی، مراکز و سایت‌های تاریخی و موزه‌ها و دفاترخدمات مسافرتی معین کرده است.

دستورالعمل شماره ۳ با عنوان «سفر هوشمند: سفر + سلامت» با توجه به راهنمای گام دوم مبارزه با کووید۱۹ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراکزاقامتی و حمل و نقل و ملاحظات عملیاتی در مدیریت کرونا در بخش اقامتی تهیه‌شده توسط سازمان جهانی بهداشت، تنظیم شده است و تمام فعالان زنجیره سفرموظف به رعایت پروتکل‌ها و مقررات این دستورالعمل هستند.

بنا بر اعلام، نظارت عالیه بر تاسیسات گردشگری نیز به عهده ادارات کل استانی است و در سطح دوم نظارت، مردم و مسافران می‌توانند گزارش تخلفات را به شمارهتماس ۰۹۶۲۹ ارائه دهند. الزاما در هر استان باید شماره تماسی برای پیگیری شکایت ها و گزارش تخلفات اختصاص داده شود و در ترمینال‌، راه‌آهن و فرودگاه بهاطلاع مسافران برسد. سطح سوم نظارت با ناظران خصوصی و کارشناسان بهداشت مراکز و تاسیسات است. نظارت‌ها باید دوره‌ای و حداقل یک بار در ماه انجامشود.

برخورد با خاطیان نیز در چارچوب آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مربوطه است که از تذکر تا تعلیق و پلمب واحد را شامل می‌شود.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , تله تایپ , خبر داغ , گردشگری
ارسال دیدگاه